В МОН назвали цьогорічну вступну кампанію тестом на зрілість для абітурієнта

Справедливий та якісний вступ стане каталізатором змін для університетів зсередини. Про це у своєму блозі на НВ пише перша заступниця Міністра освіти і науки України Інна Совсун. 

З усіх реформаторських зусиль Міністерства освіти і науки чи не найбільшого впливу зазнала вища освіта. І поки ми ще у розпалі дискусії про те, яка ж модель освіти найбільш прийнятна для України в цілому, не гаючи часу треба було виправити перший ланцюжок системи - вступ, який десятиліттями був найбільшим полем для корупції.

Протягом останніх трьох років крок за кроком Міністерству освіти вдалося досягти безпрецедентної прозорості вступної кампанії в університети, і цьогорічні абітурієнти та приймальні комісії зможуть у цьому переконатися.

Чому це спрацює?

Перш за все на повну потужність запрацювала система Електронного вступу. Цього року усі абітурієнти можуть  подавати документи лише в електронному вигляді та будуть зареєстровані в єдиній базі міністерства. Ця система задумана як ефективний інструмент конкурсного вступу в інтересах абітурієнта та одночасно й університетів. Кількість заяв та бали вступників на кожну спеціальність кожного ВНЗ будуть у відкритому доступі. Абітурієнти не тільки зекономлять час та гроші на подорож до обраних вишів, а й отримають певне вікно часу для остаточного визначення своїх пріоритетів та стратегії свого вступу. У цей час університети будуть змагатися у рекламі та інших зусиллях у залученні кращих абітурієнтів.

Деякі елементи цієї системи були запущені минулого року. Тим не менш існує багато  аспектів та нюансів, про які має знати кожен абітурієнт. Тому я закликаю усіх вступників уважно прочитати загальнодержавні «Умови прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2016 році» та відповідні правила конкретних університетів.

Система вступу - тільки верхівка айсбергу

Очевидно, що тільки електронної реєстрації в реаліях розвинутої корупції абсолютно недостатньо. Куди важливіше забезпечити справедливий конкурс та відбір. З минулого року цей етап повністю автоматизовано: електронна система розподіляє абітурієнтів на місця державного замовлення і більше того, ставить університети в умови достатньо жорсткої конкуренції за отримання цього держзамовлення. Увесь процес відбору студентів буде відбуватися під пильним поглядом міністерства та ще й громадських організацій.

Чому буде зростати «якість» абітурієнтів?

Очевидно, що зведена майже до нуля можливість вступити на бюджет за хабар чи «по блату» стимулює майбутніх вступників інтенсивно готуватися до ЗНО і систематизувати свої шкільні знання.

Та нова система вступу, яка до речі впроваджується не тільки для встановлення справедливості, а в кінцевому рахунку для підвищення конкурентоздатності українського диплому, стимулює абітурієнта обрати фаховий напрямок. І тут ми  розраховуємо на зрілість абітурієнта та готовність чітко визначитися з пріоритетною  спеціальністю (щоправда, їх може бути навіть три, але все ж таки у порядку пріоритетності, який не можна буде змінювати під час кампанії).

Цього року передбачена вже звична кількість заяв, яку може подати вступник, – 15. Обмеження щодо кількості університетів повністю ліквідоване. Абітурієнти мають право подавати хоч усі 15 заяв на один напрям навчання до 15 університетів (але не можна подати більше, ніж на 5 різних спеціальностей). Це розширює шанси мотивованої та свідомої молоді на отримання бажаної професії.

Система вступу - тільки верхівка айсбергу. Та моє сподівання, що саме справедливий та якісний вступ стане каталізатором змін для університетів зсередини. Виборовши право навчатися в університеті за результатами чесного конкурсу,  майбутні студенти надалі будуть відстоювати право на якісну освіту та справедливість під час навчання в університеті та у подальшому житті.

Рекомендуємо прочитати

Поліцейських будуть судити за жорстоке побиття перехожого

Прокуратурою міста Києва завершено досудове розслідування та скеровано до суду обвинувальний акт стосовно двох працівників поліції за фактом спричинення тілесних ушкоджень громадянину, який намагався зафіксувати на мобільний телефон незаконні, на його думку, дії правоохоронців....

Це може бути цікавим

Эксперт: Украинская правоохранительная система работает на фальшивую картинку

Президент Всеукраинской ассоциации операторов рынка безопасности Сергей Шабовта заявил, что украинская правоохранительная система не готова к террористическим атакам....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Ученые открыли новый тип планет

Американские ученые предположили существование синестии — нового типа планетных объектов....