7 найкращих науково-фантастичних романів XXI століття

По своєму праві ті, хто впевнений, що золота ера фантастики пішла разом з Кларком, Бредбері, Азімовим, Шеклі та іншими культовими іменами. Однак, мають рацію і ті, хто продовжує відкривати нові імена. Новое Время обрало 7 науково-фантастичних книг, які були опубліковані за останні півтора десятиліття. 

Спін Чарльз Роберт Вілсон

Потужна наукова фантастика. Багатошарова і переконлива. З глибоким філософським посилом і гуманістичним підтекстом.

В один прекрасний день на небі зникають зірки. Там, за межами атмосфери Землю накрила таємнича оболонка. Час на Землі сповільнилося в тисячі разів у порівнянні з плином часу в космосі. Ніхто не розуміє, що відбувається. Чи то інопланетяни мають намір врятувати людство від кінця світу, то це кінець світу виглядає саме так.

Ця книга сподобається тим, хто в дитинстві не зачитувався Гаррі Гаррісоном, а Кліффордом Саймаком або Станіславом Лемом. А ще Спин трохи схожий на передмову доГипериону Дена Сіммонса.

Хибна сліпота Пітер Уоттс

Деякі називають цю книгу потоком нескладного марення. Інші вважають її одкровенням і порівнюють з шедеврами золотої ери фантастики середини XX століття.

Забавно, що частково мають рацію і ті, і інші.

2082 рік. Людство дізнається, що не самотнє у Всесвіті. Землю відвідують інопланетні зонди. Для встановлення контакту з прищельцами відправлений космічний корабель з командою фахівців. Але саме встановлення контакту обертається неймовірним зануренням у глибини людської психіки. Люди виявляються не готові до того, що інопланетний розум зовсім не такий, яким його уявляли найлютіші божевільні.

В одній книзі Уоттс з небаченою щедрістю видає таку кількість ідей і концепцій, що багатьом письменникам цього вистачило б на десятки років творчості. Межу між наукою і фантастикою він перетинає з неймовірною легкістю часом кілька разів за одну сторінку.

Яскраві і детально виписані персонажі не відпускають читача. Кіборг, закоханий у вмираючу жінку, вампір, біолог, який використовує сенсорну рукавичку, щоб відчувати онімілою рукою... Ми - тупикова гілка еволюції. До такої думки підводить Уоттс. І сила його художнього таланту настільки велика, що його теза після прочитання здається відлитою у бронзі.

Анафем Ніл Стівенсон

Класик кіберпанку, автор культової Лавини, з якої виросла Матриця братів Вачовскі і безліч книг і фільмів про віртуальної реальності, знову потрапив в "яблучко".

Його нова книга являє собою дивовижний портрет планети далекого майбутнього. Вона називається Арб, але в цілому дуже схожа на Землю. Вчені і філософи намагаються зберегти знання в стінах монастирів від ірраціонального світського світу. Але раптова інопланетна загроза порушує світовий порядок. І врятувати світ зможуть тільки носії знання...

Стівенсон опускається в такі інтелектуальні глибини, що порівняння з кращими книгами Умберто Еко неминуче. І, найголовніше, вельми заслужено.

Марсіанин Енді Уїр

Забавно, що Уїр спочатку не планував друкувати свою книгу. Він викладав її фрагменти в блозі, проте незабаром вона придбала таку популярність, що читачі буквально вимагали від Уіра продавати її в онлайн-магазині Amazon.

І прийшла слава. Якої ще більше сприяла екранізація роману знаменитим режисером Рідлі Скоттом з Меттом Деймоном у головній ролі.

Астронавта, який вважався загиблим, залишають на Марсі. Але він виживає, демонструючи силу людського духу, невичерпні знання про навколишній світ, психологічну стійкість і вміння вчитися на своїх помилках. Ну і звичайно, відмінне почуття гумору.

Книга Уіра з художньої точки зору не представляє особливої цінності, принаймнi, якщо порівнювати її з іншими авторами, згаданими в цій статті.

Її цінність в яскравiй й наочної пропагандi ідеї про те, що бути розумним - це добре. А бути вченим - і зовсім нереально круто.

Хмарний атлас Девід Мітчелл

Це філософська притча, розумна фантастика і захоплюючий пригодницький роман. Описувати його сюжет не має жодного сенсу - короткий опис не дасть належного уявлення про масштаби книги, а довгий ризикує перетворитися в безглуздий переказ.

Це не книга, а дзеркальний лабіринт, в якому нашаровуються один на одного, шість голосів з різних епох, від XIX століття до занепаду цивілізації. Мітчелл провів людську душу навиліт через ці шість життів, зіткнувши з муками творчості, зрадою, духовними шуканнями, пороками і пристрастями.

Не піддавайтеся спокусі проігнорувати книгу і обмежитися переглядом її екранізації. Незважаючи на іменитих режисерів (Том Тиквер, брати, пардон, вже сестри Вачовскі) і цілу плеяду акторів у головних ролях, того щирого філософського польоту, який відчувається в книзі, у фільмі майже немає.

Розпізнавання образів Вільям Гібсон

Ще один класик кіберпанку, який все ще в строю, теж заслуговує місця в нашому списку. Хоча Розпізнавання образів, на перший погляд, не зовсім фантастика, але все ж це про майбутнє, яке поступово стає справжнім.

Це цифровий світ, і відчайдушна гонитва головної героїні за автором таємничого фільму, який викладає в мережу лише його маленькі фрагменти, виявляється неймовірною метафорою, яку до кінця зрозуміти, здається, взагалі не можливо.

І, як завжди у Гібсона, історія настільки захоплююча, а його мова настільки пластична, що будь-який з його світів здається неймовірно реальним. Як киберпанкiвский Токіо або віртуальна Москва.

Приречені на перемогу Джон Скальци

Справжні гурмани зазвичай нехтують бойової фантастикою, але Скальци все ж заслуговує поваги. У всякому разі, ця книга цілком гідна уваги серйозного читача.

Світ майбутнього. Земляни намагаються освоювати нові планети і втягуються в затяжну війну з мешканцями інших галактик. Головний герой підписує контракт з особливою армією найманців, в яку вербують виключно літніх людей. Їм обіцяють повернути молодість, але з цієї армії ніхто ніколи не повертався.

Через деякий час герой зустрічає в армії свою дружину, яка нещодавно померла...

На перший погляд, сюжет дещо вторинний (привіт, Зоряний десант), та й взагалі роман не несе ніяких глобальних ідей, але дочитавши до кінця, вдумливий читач може переглянути свої погляди на старіння і з нетерпінням чекати, коли в реальний світ прийдуть генетично-модифіковані тіла.

Читайте також: Топ-10 книг, які допоможуть реалізуватися в житті

Рекомендуємо прочитати

Mercedes-Benz Kiev Fashion Days SS`18: стало известно расписание

Организатором уже 15-го сезона Mercedes-Benz Kiev Fashion Days является парижская LMG Group....

Це може бути цікавим

Працівники СБУ спіймали свого колегу на хабарі

Співробітники управління внутрішньої безпеки та управління СБУ в Львівській області спільно з військовою прокуратурою викрили на хабарі співробітника спецслужб....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Пологи платні чи безплатні. Як медреформа вплине на майнову дискримінацію

Міністерство охорони здоров'я спростувало дану інформацію, наголошуючи, що відповідно до останньої редакції від 17 липня ведення вагітності та пологи для громадян ....