КСУ визнав «затягування пасків» правомірним, але тільки не для суддів – юрист

Сьогодні Конституційний Суд України визнав неконституційною пенсійну реформу у частині, що стосувалась суддів. Йдеться про норми, які обмежували суддям пенсії сумою 10 740 грн.

Тоді як цілий ряд «непопулярних» норм залишаються в силі. Такий підхід порушує принцип рівності громадян перед законом, розповів Соцпорталу юрист ГО «Соціальний рух» Віталій Дудін.

Такі норми містилися у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року. У ньому було сказано про скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Подання до КСУ зробив Верховний Суд України. У той же час 13 січня 2016 р. було відмовлено відмовлено у відкритті провадження у справі за поданням 49 народних депутатів, яким пропонувалось визнати неконституційними інші норми: відрахування 15% від пенсії працюючих пенсіонерів та підвищення пенсійного віку для працівників особливо-шкідливих виробництв (гірників, трамвайників, залізничників і т.д.). Мотиви цього незрозумілі. Важливо, на думку юриста, що Суд приймав раніше протилежні рішення: у Рішенні КСУ від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 було сказано, що соціально-економічні права можуть бути обмежені, лише в умовах воєнного або надзвичайного стану.

- Те, що судді успішно оскаржать закон у частині своїх корпоративних інтересів, було зрозуміло від самого початку. КСУ вже приймав рішення на їх користь: так, у 2013 році було визнано неконституційність окремих положень «тігіпківської» пенсійної реформи. Аргументація майже не змінилась: йдеться про те, що «матеріальне забезпечення суддів після виходу їх у відставку як складова їхнього правового статусу є не особистим привілеєм, а засобом конституційного забезпечення незалежності суддів, – заявляє Віталій Дудін.

Такі слова можна сказати про представників різних професій. Так, пенсія педагога відображає особливе значення цієї професії для виховання майбутніх поколінь. Пенсія лікаря означає турботу держави про життя і здоров’я кожного громадянина. Але доки ці категорії людей не будуть представлені у владі, доти їх думка ігноруватиметься».

На думку юриста, «затягування пасків» набуває більш вибіркового характеру, що підкреслює нерівність громадян.

- Що цікаво, нещодавно Кабінет Міністрів України зняв обмеження на зарплати урядовців та на закупівлю транспорту.  Топ-менеджери державних підприємств отримують мільйонні зарплати, як-от керівник «Укрзалізниці». При цьому громадяни й надалі отримують низькі пенсії. КСУ показав, що Основний Закон буде виконуватись виключно в інтересах привілейованих каст, у даному разі суддів, - каже він.

- Такий підхід має також негативні економічні наслідки, адже зменшення пенсій та інших виплат широким верствам населення знижує купівельну спроможність. За таких умов держава ніколи не вийде з рецесії, – прогнозує Віталій Дудін.

Читайте також: Чиновники обіцяють не скасовувати субсидії після зростання цін в ЖЕКах

Рекомендуємо прочитати

Глядачів шокував вчинок Джамали на "Голосі країни"

“Що ви з нами зробили? Чому ви нас так довго мучили і не повертали нас? Ви робили все щоб ми не повернулись....

Це може бути цікавим

Как Кремль попал в тупик

Да, администрация Трампа, возможно, расширит пространство для маневра российской системе персонифицированной власти, но рано или поздно американцы начнут создавать Москве проблемы....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Наступление России на избирательную систему США – пример глобальной угрозы

***Возможно, в этой российской истории мы подменяем общее частным: попытка Кремля вмешаться в ход президентских выборов в США является частью гораздо более масштабной скрытой стратегии России, в которой кампания Дональда Трампа оказалась всего лишь одним из инструментов....