КСУ визнав «затягування пасків» правомірним, але тільки не для суддів – юрист

Сьогодні Конституційний Суд України визнав неконституційною пенсійну реформу у частині, що стосувалась суддів. Йдеться про норми, які обмежували суддям пенсії сумою 10 740 грн.

Тоді як цілий ряд «непопулярних» норм залишаються в силі. Такий підхід порушує принцип рівності громадян перед законом, розповів Соцпорталу юрист ГО «Соціальний рух» Віталій Дудін.

Такі норми містилися у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року. У ньому було сказано про скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Подання до КСУ зробив Верховний Суд України. У той же час 13 січня 2016 р. було відмовлено відмовлено у відкритті провадження у справі за поданням 49 народних депутатів, яким пропонувалось визнати неконституційними інші норми: відрахування 15% від пенсії працюючих пенсіонерів та підвищення пенсійного віку для працівників особливо-шкідливих виробництв (гірників, трамвайників, залізничників і т.д.). Мотиви цього незрозумілі. Важливо, на думку юриста, що Суд приймав раніше протилежні рішення: у Рішенні КСУ від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 було сказано, що соціально-економічні права можуть бути обмежені, лише в умовах воєнного або надзвичайного стану.

- Те, що судді успішно оскаржать закон у частині своїх корпоративних інтересів, було зрозуміло від самого початку. КСУ вже приймав рішення на їх користь: так, у 2013 році було визнано неконституційність окремих положень «тігіпківської» пенсійної реформи. Аргументація майже не змінилась: йдеться про те, що «матеріальне забезпечення суддів після виходу їх у відставку як складова їхнього правового статусу є не особистим привілеєм, а засобом конституційного забезпечення незалежності суддів, – заявляє Віталій Дудін.

Такі слова можна сказати про представників різних професій. Так, пенсія педагога відображає особливе значення цієї професії для виховання майбутніх поколінь. Пенсія лікаря означає турботу держави про життя і здоров’я кожного громадянина. Але доки ці категорії людей не будуть представлені у владі, доти їх думка ігноруватиметься».

На думку юриста, «затягування пасків» набуває більш вибіркового характеру, що підкреслює нерівність громадян.

- Що цікаво, нещодавно Кабінет Міністрів України зняв обмеження на зарплати урядовців та на закупівлю транспорту.  Топ-менеджери державних підприємств отримують мільйонні зарплати, як-от керівник «Укрзалізниці». При цьому громадяни й надалі отримують низькі пенсії. КСУ показав, що Основний Закон буде виконуватись виключно в інтересах привілейованих каст, у даному разі суддів, - каже він.

- Такий підхід має також негативні економічні наслідки, адже зменшення пенсій та інших виплат широким верствам населення знижує купівельну спроможність. За таких умов держава ніколи не вийде з рецесії, – прогнозує Віталій Дудін.

Читайте також: Чиновники обіцяють не скасовувати субсидії після зростання цін в ЖЕКах

Рекомендуємо прочитати

Відомий український ведучий покидає 1+1

Після чотирьох років роботи в проекті український ведучий Анатолій Анатоліч залишає канал «1+1»....

Це може бути цікавим

Джастина Бибера оштрафовали за использование телефона за рулем

Джастин Бибер вновь попал в новостные сводки - и опять совсем не из-за своей музыкальной карьеры....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Китайцы запретили Вини-Пуха

Китайские сервис микроблогов Sina Weibo вынес запрет на упоминание в постах пользователей китайское имя популярного персонажа мультфильмов Винни-Пуха....