Путінюгенд і "держава" Гіркіна

28 травня в Підмосков’ї відбувся перший всеросійський зліт військово-патріотичного молодіжного руху «Юнармія».

У 2000-них роках президент РФ активно створював різноманітні громадські рухи. Їхня задача – демонстрація абсолютної довіри і покори владі з боку громадян. Цільова аудиторія – молодь, основа соціального капіталу будь-якої країни. Всілякі «наши», «идущие вместе», «гвардии» та багато інших почали символічно називатись «Путінюгендом». Частина обурювалися, решта – навпаки, але разом вони активно спрацювали на партію влади. Одна з останніх ініціатив Путіна модифікувалася в іще масштабнішу форму – цього разу президент створив громадську організацію вже не для себе, а для «батьківщини».

28 травня в Підмосков’ї відбувся перший всеросійський зліт військово-патріотичного молодіжного руху «Юнармія», учасниками якого стали понад 500 підлітків з усіх регіонів Російської Федерації. Формальним ініціатором створення руху є міністр оборони Росії Сергій Шойгу, але навряд чи це відбулось без відповідної вказівки Путіна. Головне завдання новоствореного руху – патріотичне виховання молоді та її підготовка до служби у війську. З цією метою він об’єднає всі організації, що займаються допризовною підготовкою громадян. Вступити в Юнармію зможуть діти старші семи років, а також будь-яка військово-патріотична організація, клуб чи пошуковий загін.

Передбачається створення пілотних осередків руху в окремих регіонах. Першим з них стало місто Ярославль, де 22 травня в Юнармію вступили 104 школярі. Структура руху з прив’язкою до місць дислокації російських військових частин, військових навчальних закладів, інфраструктури і тренувально-навчальних об’єктів ДОСААФ і Центрального спортивного клубу армії не залишає сумнівів – молоді «допризовники» збираються явно не авіамодельки клеїти.

І все це не просто санкціоновано державою на найвищому рівні, але й має відповідне нормативне підґрунтя і закріплення. 30 грудня 2015 року затверджено Державну програму патріотичного виховання громадян Російської Федерації на 2016-2020 роки, спрямовану на створення умов для підвищення рівня консолідації суспільства при вирішенні завдань сталого розвитку Росії і забезпечення національної безпеки. Створення руху «Юнармія» безпосередньо відповідає виконанню програмної задачі «розвиток військово-патріотичного виховання громадян, зміцнення престижу служби в Збройних Силах Російської Федерації». Сказано – зроблено.

Щоб створення Юнармії супроводжувалось необхідним рівнем ентузіазму всередині держави (і остраху - за її межами), реалізуються заході по «інформаційному забезпеченню патріотичного виховання на федеральному, регіональному і муніципальному рівнях». Широка кампанія інформаційної підтримки стартувала задовго до появи анонсів щодо проведення першого зльоту. Для поширення ідей руху заздалегідь розроблено низку хеш-тегів в соціальних мережах: #юнармия, #всегдавпереди тощо. До 9 травня студія «Ералаш Самара» оприлюднила відеоролик соціальної реклами, покликаної пропагувати ідеї служіння «Родине», за необхідності - і самопожертви. У квітні на засіданні організаційного комітету «Победа» президент РФ Путін заявив, що «патріотичне виховання повинне бути не тільки стрункою державною системою, але й органічною частиною життя самого суспільства». Складається враження, що влада готова таке виховання насадити силоміць і так само вмонтувати його в «життя самого суспільства».

29 травня один з колишніх лідерів самопроголошеної ДНР Ігор Стрєлков-Гіркін оголосив про створення в Росії так званого «Загальноруського національного руху», покликаного боротися за права, свободи та інтереси росіян, які проживають в інших державах і «страждають від дискримінації». Метою організації є відродження російської національної держави, що служитиме інтересам російської нації, набуття російською нацією контролю над політичною системою, національним капіталом та інформаційними ресурсами Росії.

Політична декларація руху, оприлюднена на веб-сайті «Движение «Новороссия» Игоря Стрелкова», передбачає об’єднання РФ, України, Білорусії, а також інших «русских» земель в «едином общерусском государстве» і перетворення всієї території колишнього СРСР в «русскую» зону впливу. Поєднання опозиційності та імперських ідей з ліберальною програмою (недопущення узурпації влади, захист незалежних ЗМІ, звільнення політичних в'язнів, захист і гарантування прав громадян, відміна ПДВ тощо) породжує таку суміш бульдога-носорога, що може свідчити виключно про намір привернути увагу якомога ширшої аудиторії. Реалізація декларованих планів вимагає значних фінансових та організаційних ресурсів, окремої і чіткої політичної платформи. Всім цим рух не володіє, що одразу наштовхує на думку про його «кишеньковий» характер.

Маємо два приклади каналізації протестного потенціалу. Ідеї «русского мира» і вторгнення в Донбас дозволили Путіну створити біореактор для утилізації чи нейтралізації «гопоти», «бабаїв», потенційно незгодних з владою громадян, пустивши їхню енергію на боротьбу з «фашизмом». Рух Стрєлкова, всі його попередні і майбутні креативи спрямовані вже на використання з подальшим втихомиренням тих, хто не хоче здавати Донбас і хоче здати Путіна. Ну а Юнармія з відновленим у 2009 році ДТСААФ дозволить взагалі тримати під ковпаком, контролем і в боєготовності тисячі гарячих молодих голів.

Патріотизм – абсолютно домашній феномен. Він спрямований на любов до власної землі, а не на ненависть до інших. Якщо з усіх трибун російську молодь закликають бути готовими до відсічі ворогу, віддати життя за батьківщину і не допустити громадянську війну «як в Україні», то влада обов’язково знайде способи спрямувати цей ентузіазм у потрібне русло. Останній раз СРСР воював після нападу Китаю на острів Даманський і озеро Жаланашколь у 1969 році. На Російську Федерацію ще ніхто не нападав, але воює вона майже регулярно. Це до «русский народ миролюбив, в России войну не терпят».

автор: Іван Валюшко, джерело: Новая газета

Рекомендуємо прочитати

Генеральна прокуратура відкрила кримінальне провадження проти Вілкула

Генеральна прокуратура відкрила кримінальне провадження проти співголови фракції "Опозиційний блок" Олександра Вілкула через несплату податків....

Це може бути цікавим

МВФ назвал условия для выделения Украине очередного транша

Совет директоров Международного валютного фонда приступит к четвертому пересмотру программы расширенного финансирования EFF с Украиной после принятия пенсионной....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

У Києві на ремонт перекриють дві важливі вулиці

У Києві з 21 липня починається капітальний ремонт на вул....