Обшуки у соратника Саакашвілі: політика чи звичайні слідчі дії?

Обшуки у соратника Саакашвілі: політика чи звичайні слідчі дії?

Голова Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі критикує правоохоронців за обшук у кабінеті соратника. DW з’ясовувала, йдеться у цій ситуації про політичне замовлення чи правомірні слідчі дії.

«Так не працювала ні прокуратура Пшонки, ні прокуратура Путіна… У них взагалі поїхав дах. Злодії вирішили, що нас можна скомпрометувати і залякати їхніми звичайними методами. Вони не розуміють, що їхній час минув, хто б не давав їм вказівки», — голова Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі вкотре різко розкритикував дії українських правоохоронців. Причина — обшуки, які 26 травня провели працівники СБУ та Генпрокуратури у кабінеті помічника-радника керівника Одеської області, екс-генконсула Грузії в Україні Теймураза Нішніанідзе, у будівлі Одеської обласної державної адміністрації (ОДА), а також за місцем реєстрації фонду «На благо Одеси».

Саакашвілі називає дії правоохоронців свавіллям, а справу Нішніанідзе вважає політично мотивованою. «Ці люди думають, що можуть все і ніхто їм не указ. У мене для них погані новини — ми готові і до погроз, і до обшуків», — заявив Саакашвілі під час прес-конференції.

Все законно

Тим часом генеральний прокурор України Юрій Луценко пояснив, що в Одесі слідчі дії проводилися за запитами народних депутатів щодо перевірки діяльності ряду благодійних фондів, зокрема й фонду «На благо Одеси». А обшук проводився в рамках кримінального провадження за фактом незаконних операцій з відшкодування ПДВ посадовими особами генерального консульства Грузії в Україні у 2012-2013 роках.

Генпрокурор наполягає, що фонд, який розташовується у будівлі Одеської ОДА, потрапив під увагу правоохоронців через те, що екс-генконсул Грузії в Україні Нішніанідзе, який має стосунок до цього фонду, отримав відшкодування ПДВ на суму близько 20 мільйонів гривень. «До самого голови Одеської ОДА Саакашвілі запитань у слідчих не було. Вищезазначені слідчі дії в Одесі не мали жодної політичної складової», — запевняє Луценко. Деталі кримінального провадження у Генпрокуратурі не розкривають, але наполягають, що обшуки проводилися на законних підставах.

Дивний збіг

Як зауважує юрист з кримінального права Центру політико-правових реформ Олександр Банчук, строки давності розгляду цієї справи не пройшли, тому правоохоронці мають всі законні підстави проводити обшук в рамках відкритого кримінального провадження.

Його, однак, насторожує, що кримінальне провадження проти Нішніанідзе веде ГПУ.»Цим мала займатися податкова поліція, а не ГПУ. Нинішня політизована система призначення керівників ГПУ та СБУ передбачає, що люди з Генпрокуратури можуть бути політично лояльними до влади і їх можуть використовувати для політичних ігор», — вважає Банчук.

Обшуки в Одеській ОДА проводив департамент ГПУ з розслідування та нагляду у кримінальних провадженнях у сферах державної служби та власності. За інформацією народного депутата від фракції Блок Петра Порошенка Сергія Лещенка, цей департамент є політично заангажованим. «Ви будете сміятись, але це той самий кишеньковий підрозділ Банкової, який був створений у лютому 2016 року і веде всі делікатні справи — від Сакварелідзе з Шабуніним і до Каська«, — написав Сергій Лещенко на своїй офіційній сторінці у Facebook.

Хто і навіщо?

Заступник генерального директора Центру Разумкова Юрій Якименко вказує на те, що нині, без деталей кримінального провадження, в якому фігурує помічник Саакашвілі, важко зрозуміти, чи є у справі політичний підтекст. «Останнім часом в Україні змішуються політика та розслідування кримінальних справ, бо туди долучають політичних суб’єктів. Тому будь-яка кримінальна справа перетворюється у політичну», — прокоментував DW Якименко. На його думку, про зведення політичних рахунків нинішньої влади з Саакашвілі не йдеться, адже це, за його словами, «одне політичне середовище».

Разом з тим, вороги у «грузинських реформаторів» є, каже заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. «У генпрокуратурі на різних рівнях є політичні куратори, які можуть грати у самостійну гру з оточенням Саакашвілі. Не виключено, що є недоброзичливці і в Одесі, і в Києві, які мають вплив, та яким Саакашвілі перекрив корупційні канали заробітку», — припускає Голобуцький.

Натомість у соратників Саакашвілі щодо цього свої припущення. «Чомусь усі дуже активізувалися після оголошення нами наміру разом з нашими однодумцями створити нову і по суті першу в Україні партію з чіткою ідеологією. Якби цей ресурс витрачався на реальні злочини і справи 2011-2012 років, репутація влади була би точно істотно вищою, ніж вона є на сьогоднішній день», — написав на своїй сторінці у Facebook соратник Саакашвілі, колишній заступник генпрокурора України, екс-прокурор Одеської області Давід Сакварелідзе.

джерело: dw.comзагрузка...

Читайте також