Як підвищення тарифів виявилося марним

Підвищення тарифів на е/е для населення у п’ять етапів має на меті викорінити кричущу економічну несправедливість – щоб населення повністю покривало витрати за спожиту електроенергію, тобто щоб наша промисловість не субсидувала населення. Нажаль, ми бачимо, що три з п’яти етапів підвищення тарифів цієї задачі аж ніяк не виконали. Про це у своєму блозі на НВ пише керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій.

Переплату (субсидію/дотацію) промисловими споживачами виміряти неважко – це обсяг так званих дотаційних сертифікатів, або обсяг щомісячної "знижки" на купівлю електроенергії. Якщо подивитися на перший графік, ми побачимо, що з 2012 до початку 2015 року обсяг цих дотаційних сертифікатів стрімко зростав – і все через низькі тарифи на е/е для населення. Таким чином, у січні 2015 року українська промисловість доплачувала за населення цілих 4,6 млрд. гривень.

У 2015-2016 ми вже пережили три етапи зростання тарифів на електроенергію для побутових споживачів – і тепер той, хто споживає 200 кВт*г на місяць, платить у 2.3 рази більше, ніж півтора роки тому.

Логічно було б очікувати суттєве зниження обсягів дотаційних сертифікатів (суми переплати промисловістю за населення). Але вплив на ці сертифікати був дуже короткочасним – помітне зменшення дотацій було лише у середині 2015 року.

І ось уже після оцих трьох підвищень - у травні 2016 року - промисловість "доплачує" населенню 3,1 млрд. гривень, тобто навіть більше ніж два роки тому, коли тарифи для населення були "низькими".

Варто також усвідомлювати, що "субсидування" промисловими споживачами пільгових споживачів – це не зовсім субсидія. Наші виробники включають цю "субсидію" у собівартість своєї продукції, а отже і в ціну товарів та послуг. Тобто, ми потім доплачуємо за цю "субсидію", купуючи товари в магазинах чи відвідуючи перукарню. І доплачуємо сьогодні рівно стільки, як і два роки тому, коли в рази менше платили за електроенергію.

Попереду ще два етапи підвищення тарифів для населення – чи є надія, що вони щось змінять?

Читайте також: Перестарались: МВФ не вимагав настільки «ринкових» тарифів

Рекомендуємо прочитати

Ученые рассказали, почему собаки наклоняют голову

Нет сомнений, что собака, наклоняющая голову, является одним из самых симпатичных существ на планете, но почему они это делают? Вы наверняка замечали, как собаки на....

Це може бути цікавим

Чем грозит Украине бездействие в вопросах социальной политики

Для Украины стратегическая цель всех пакетов помощи выходит далеко за рамки макроэкономической стабилизации....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Відомих радянських акторів терміново госпіталізували

У понеділок, 26 червня, народного артиста СРСР Володимира Етуша і народного артиста РРФСР Валентина Гафта госпіталізували....