Як підвищення тарифів виявилося марним

Підвищення тарифів на е/е для населення у п’ять етапів має на меті викорінити кричущу економічну несправедливість – щоб населення повністю покривало витрати за спожиту електроенергію, тобто щоб наша промисловість не субсидувала населення. Нажаль, ми бачимо, що три з п’яти етапів підвищення тарифів цієї задачі аж ніяк не виконали. Про це у своєму блозі на НВ пише керівник аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій.

Переплату (субсидію/дотацію) промисловими споживачами виміряти неважко – це обсяг так званих дотаційних сертифікатів, або обсяг щомісячної "знижки" на купівлю електроенергії. Якщо подивитися на перший графік, ми побачимо, що з 2012 до початку 2015 року обсяг цих дотаційних сертифікатів стрімко зростав – і все через низькі тарифи на е/е для населення. Таким чином, у січні 2015 року українська промисловість доплачувала за населення цілих 4,6 млрд. гривень.

У 2015-2016 ми вже пережили три етапи зростання тарифів на електроенергію для побутових споживачів – і тепер той, хто споживає 200 кВт*г на місяць, платить у 2.3 рази більше, ніж півтора роки тому.

Логічно було б очікувати суттєве зниження обсягів дотаційних сертифікатів (суми переплати промисловістю за населення). Але вплив на ці сертифікати був дуже короткочасним – помітне зменшення дотацій було лише у середині 2015 року.

І ось уже після оцих трьох підвищень - у травні 2016 року - промисловість "доплачує" населенню 3,1 млрд. гривень, тобто навіть більше ніж два роки тому, коли тарифи для населення були "низькими".

Варто також усвідомлювати, що "субсидування" промисловими споживачами пільгових споживачів – це не зовсім субсидія. Наші виробники включають цю "субсидію" у собівартість своєї продукції, а отже і в ціну товарів та послуг. Тобто, ми потім доплачуємо за цю "субсидію", купуючи товари в магазинах чи відвідуючи перукарню. І доплачуємо сьогодні рівно стільки, як і два роки тому, коли в рази менше платили за електроенергію.

Попереду ще два етапи підвищення тарифів для населення – чи є надія, що вони щось змінять?

Читайте також: Перестарались: МВФ не вимагав настільки «ринкових» тарифів

Рекомендуємо прочитати

В Киеве новью погиб пешеход-нарушитель

В Киеве ночью произошло ДТП, в котором погиб пешеход....

Це може бути цікавим

До 1 вересня Київ відкриє 3 нові школи

У столиці до 1 вересня планується ввести в дію будівлі 3-х загальноосвітніх навчальних закладів на 1740 школярів....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Активісту Шабуніну оголосили підозру

Голові Центру протидії корупції Віталію Шабуніну оголосили підозру в нанесенні тілесних ушкоджень середньої тяжкості....