Дослідники: Під час депортації знищили 40% кримських татар

Меджит Мамбетов радіє, здається, кожній травинці на городі під Євпаторією. У 84 роки піклується про свої персики та інжири. 72 роки тому в цей самий час 12-річний Меджит плакав у теплушці за сто метрів од моря.

- Бачимо востаннє море. Ми не розуміємо, діти. А дорослі кажуть: ми востаннє бачимо, - досі плаче чоловік.

Повернувшись до Криму, він заприсягнувся, що не покине його ніколи. У його домі на свята збирається до ста людей, є окрема кімната для молитви. У теплушці 18 діб їхало 60 людей. "Води нема. Туалета нема. Ніхто ж не брав із собою нічого. Діти, спека. Поки весь ешелон завантажили, темніти почало", - пригадує свідок депортації. Він варить смачну кав. Жаліється лише, що вода в Криму досі в дефіциті.

- Годували всього три рази. Давали два відра баланди і п'ять чи шість буханок. 60 чоловік у нашому вагоні було. Всі вагони з вошами, нікуди не дінешся, - розповідає старенький. Його батьки поховані в Узбекистані.

Тато помер молодим від голоду та хвороб. Мама дожила до старості, але на батьківщину повернутися не встигла. Скільки людей утратив кримськотатарський народ під час геноциду – це й досі намагаються порахувати дослідники.

Гульнара Бекірова серед тих істориків, що намагаються порахувати. Офіційна статистика свідчить – знищили 23%. Дослідниця впевнена, що мінімум удвічі більше. Її батько стежив за односельцями з Аджимєнди Керчинського району.

- Він провів статистику по своєму селу. Там померло 37,2% жителів. До 40% цифра, - каже вона. Нащадки депортованих – тепер вимушені переселенці. Серед цих дітей немає таких, чию родину не зачепила б депортація.

У національному вбранні в Києві вони співають гімн свого народу. Їх не вивозили в теплушках, вони не заморені голодом, але вдома їм знову загрожує небезпека. І знову вони сумують за своїм Кримом.

- Там море, там наші рідні. Ми сумуємо за Кримом, тому ще це наша батьківщина, - кажуть вони.

І тими самими словами, що і їхні предки в депортації, обіцяють – обов'язково повернуть собі своє. Сьогодні в усій Україні згадують жертв геноциду кримськотатарського народу. ТСН.ua вшановує пам'ять жертв та хоче нагадати вам в інфографіці, через що довелося пройти кримським татарам, які й досі продовжують боротьбу за своє існування на окупованому Росією півострові.

26977435952_ce63d62b4e_o

Джерело: ТСН , автор: Наталя Нагорна

Читайте також: Почему «Евровидение-2016» оказалось таким непредсказуемым

Рекомендуємо прочитати

За полгода более 41 тысячи украинцев получили гражданство РФ

В течение января-июня 2017 года Россия предоставила гражданство 41 466 украинцам....

Це може бути цікавим

Украина прекратила поставлять электроэнергию в ОРДЛО

С полуночи 26 июля Украина прекратила перетоки электрической энергии с временно неподконтрольными районами Донецкой области....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

​В Индии на телеведущую упало дерево, вырубки которого она добивалась несколько месяцев

В Индии 58-летнюю телеведущую Канчан Нат (Kanchan Nath) убило рухнувшей на нее пальмой после того, как женщина несколько месяцев боролась за вырубку дерева....