Як виростуть зарплати українців у 2016 році

В Україні з 1 травня проіндексували на 72 гривні мінімальну заробітну плату. Експерти розповіли, наскільки в приватному секторі зарплати будуть зростати протягом року.

Як пише Сегодня, 1 травня в Україні на рівень інфляції (6%) індексували мінімальні зарплати і пенсії. Якщо в квітні роботодавці не мали права платити зарплати нижче тисячі триста сімдесят восьми гривень, то в травні мінімальну зарплату підвищили до 1450 гривень. Таке підвищення торкнулося, в тому числі, і працівників бюджетної сфери. Як заявив минулого місяця віце-прем'єр-міністр Павло Розенко (на той момент очолював міністерство соціальної політики), підвищення соціальних стандартів 1 травня торкнеться 3,5 тисячі бюджетників. Їх заробітні плати підвищили на 6,5%.

За даними Державної служби статистики, рівень зарплати у "бюджетників" один з найнижчих в Україні. Так, працівники сфери освіти в середньому отримують трохи більше 3 тисяч гривень, а середня зарплата медиків не досягає і 3 тисяч. Найнижча середня зарплата (за даними Держстату) у листонош - всього близько 2,4 тис. гривень.

У той же час посадові оклади чиновників з 1 травня зросли на 10%. Їх зарплати підвищили згідно з новим законом про державну службу. Так, оклади держслужбовців повинні скласти: в органах центрального рівня - від 3,6 до 12 тис. гривень, в областях - від 2,5 тис. до 10 тис. гривень, а на районному рівні - від 1,7 тис. до 8, 6 тис. гривень.

HR-експерт Олександр Білоус пояснює, у "бюджетників" темпи зростання зарплат завжди будуть нижчими, ніж у приватному секторі: підприємці намагаються утримувати конкурентоспроможний рівень зарплат, а перед держорганами таке завдання не стоїть.

Приватний сектор живе за законами ринку. Якщо співробітник компанії отримує менше, ніж платять у конкурента - він завжди буде замислюватися про те, щоб змінити робоче місце. Як показують дослідження, найчастіше українці змінюють роботу саме через низький рівень зарплат. У бюджетному секторі закони ринку не працюють , — пояснює експерт.

Варто відзначити, що зросли  зарплати і у парламентарів. Всього за один місяць зарплати нардепів підняли в три рази - з 6 400 до 17 650 гривень.

Вже 5 травня Кабмін підняв зарплати секретарям і радникам (патронатної служби) президента, спікера, його першого заступника і заступника, адміністрації президента, апарату РНБО, прем'єр-міністра та інших держорганів. Так, радник президента, прес-секретар і уповноважені президента отримують оклад в сумі 9477 гривень. Оклад керівника секретаріату голови Верховної Ради становить 9046 гривень. Прес-секретаря, першого помічника спікера парламенту - 7754-8529 гривень.

Другий етап підвищення соціальних стандартів (а разом з тим і зарплат "бюджетників") заплановано в грудні. Попередньо передбачалося, що зарплати і пенсії зростуть на 6%, але недавно уряд заявив про плани підвищити їх на 10%.

Як кажуть у Пенсійному фонді, в січні у роботодавців з'явилася можливість підвищити зарплати відразу на 16,4%. У новому Податковому кодексі знизили фіскальний тиск на зарплати. Так, якщо раніше з зарплати доводилося платити Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) в розмірі 38,8%, з 1 січня процентну ставку знизили до 22%. Як припускали в Кабінеті міністрів, завдяки цьому роботодавці зможуть, не збільшуючи фонд заробітної плати, підняти зарплати своїм співробітникам.

Керівник однієї з найбільших в Україні регіональних бізнес-спілок Олена Єременко впевнена, підприємці не підвищують зарплати через складну економічну ситуацію. А зниження ставки ЄСВ дозволяє не скорочувати робочі місця.

— Насправді зростання зарплат залежить від великої кількості факторів. Не тільки від ставки ЄСВ, а й від бізнес-клімату в країні, регіоні або навіть на конкретному підприємстві. Зараз у нас бізнес-клімат, м'яко кажучи, дуже нестабільний. Люди не тільки не готові підвищувати зарплати, вони борються за те, щоб не скорочувати людей, не залишати їх без роботи , — розповідає Олена Єременко.

Крім того, підприємці просто бояться підвищувати зарплати, так як ставку ЄСВ можуть знову переглянути в бік збільшення. Незважаючи на це, в Пенсійному фонді все ще чекають результат від "прогресивного зниження ЄСВ".

В інвестиційній компанії FOREX CLUB прогнозують, номінальне зростання зарплат в 2016-му році може досягти 19,5%, і перевищити рівень 5 тис. гривень. Водночас реальна зарплата збільшиться всього на 5% (решта "з'їсть" інфляція). Як пояснює провідний експерт аналітичного центру компанії Андрій Шевчишин, висока інфляція, зростання тарифів і курсові коливання підштовхують приватний сектор переглядати зарплати.

Рекомендуємо прочитати

"Файне місто": Музика вільних людей

Поблизу Тернополя на території іподрому пройшов 5-ий ювілейний фестиваль "Файне Місто" 2017....

Це може бути цікавим

Доба в АТО: один військовий загинув, п'ятеро поранені, семеро бойовиків ліквідовано

За минулу добу в зоні АТО один український війковий загинув внаслідок обстрілу поблизу Водяного, ще п'ятеро зазнали поранень....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Определены потомки создателей первого алфавита планеты

Международный коллектив ученых определил прямых потомков ханаанеев — древнего народа, создавшего первый на планете полноценный алфавит....