Знову офшори. Що показала друга хвиля Panama Рарегѕ

Можливо, скандал змусить владу нарешті створити умови для легального доступу банків, компаній та населення до світових ринків капіталу. Про це у своєму блозі на НВ пише заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

Офшорний скандал ще раз оголив давно відомий секрет - закритість потоків капіталу в нашій економіці, по суті, є фікцією. При цьому українці, повною мірою відчуваючи недоліки відкритого руху капіталів, позбавлені можливості насолодитися позитивними сторонами. Можливо, скандал змусить владу визнати ситуацію і нарешті створити умови для нормальної роботи бізнесу всередині країни та легального доступу банків, компаній та населення до світових ринків капіталу

За останній рік я брала участь і організовувала кілька конференцій і панелей, присвячених валютній лібералізації. Ми говорили про потоки капіталу, прямі та портфельні інвестиції, ризики і методи роботи з цими ризиками. Мені здавалося, що в України попереду довгий шлях. Зараз стає очевидним, що цей шлях важливо пройти набагато швидше. Президент країни структурує свої операції через офшори - і це абсолютно стандартна практика мало не для кожного хоч скільки-небудь великого бізнесу в Україні. Друга хвиля Panama papers лише підтверджує цю тезу.

Широко відома трилемма валютної політики: неможливо одночасно мати фіксований курс валюти, вільний рух капіталу і незалежну грошово-кредитну політику. Шокова девальвація криз 2008-2009 та 2014-2015 років - прямий наслідок спроб фіксації валютного курсу в цих умовах. Незважаючи на валютні обмеження і «тюремні» правила декрету про валютне регулювання 1993 року, економіка довела, що в Україні не існує бар'єрів на відтік капіталу, які не можна було б подолати тіньовим шляхом. Останній офшорний скандал просто оголив «секрет Полішинеля».

При цьому Mossack Fonseca – всього лише одна компанія з багатьох, що працювали з українськими капіталами. Наприклад, колись щось директори кількох швейцарських банків, з якими я зустрічалася, ще працюючи в інвестбізнесі, розповідали, що серед їхніх клієнтів - величезна кількість забезпечених людей з України. Навряд чи всі вони отримували індивідуальні валютні ліцензії Нацбанку. Якщо забезпечені люди йдуть в офшори, то населення в доступних йому межах традиційно скуповує готівкову валюту. Крім того, що це позбавляє самих людей можливості отримати дохід, це створює операційні ризики (банальне пограбування). Суть обох видів заощаджень з точки зору потоків капіталу однакова – відтік коштів з української економіки.

Закритість потоків капіталу в нашій економіці, таким чином, практично фікція. Ті, хто звикли користуватися тіньовими інструментаріями, успішно ними користуються, просто сплачуючи за це певну ціну. Страждає переважно «білий» іноземний і вітчизняний бізнес, а також компанії, які намагаються працювати з прозорими європейськими контрагентами. При цьому повною мірою відчуваючи недоліки відкритого руху капіталів (циклічний відтік капіталу в кризові періоди), українці позбавлені можливості насолодитися позитивними сторонами – імпортом технологій, припливом прямих і портфельних інвестицій, розвитком фінансових ринків, диверсифікацією ризиків, зниженням вартості фінансування і, нарешті, – економічним зростанням.

Ключова ідея рекомендацій ОЕСР з деофшоризації (BEPS - Base Erosion and Profit Shifting) – не заборона офшорів (що приблизно так само ефективно, як заборона торгівлі імпортними джинсами в пізньому СРСР), а прозорість структур власності та відповідне оподаткування офшорних операцій.

Результатом офшорного скандалу в гіршому разі стане нове «закручування гайок» валютного регулювання для всіх, крім обраних, продовження стагнації сировинної економіки і ще більш буйний розквіт «сірих» схем. Однак при найкращому сценарії, який мені здається як мінімум настільки ж імовірним, скандал змусить владу визнати ситуацію і нарешті створити умови для нормальної роботи бізнесу всередині країни та легального доступу банків, компаній та населення до світових ринків капіталу.

Рекомендуємо прочитати

У 2017 році планують відновити понад 2 тисячі кілометрів доріг

Міністр інфраструктури України Володимир Омелян розповів, що в планах відомства відновити більше 2 тис....

Це може бути цікавим

Макрон очолив список найвпливовіших людей світу до 40 років

Президент Франції Еммануель Макрон названий найвпливовішою людиною в світі у віці до 40 років за версією журналу Fortune....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

У "ДНР" вибухнула вантажівка зі зброєю

Бойовики "ДНР", намагаючись приховати від росіян необліковану зброю та боєприпаси, сховали їх у вантажівці, яка вибухнула через самозаймання, а відповідальність за....