Що означає перехід на 12-річну школу

Реформа освіти полягає зовсім не в кількості років. Потрібно зрозуміти, чому саме і як ми будемо вчити дітей. Про це на своїй сторінці в Facebook пише учений та письменник Володимир Співаковський. 

У зв'язку з можливістю переходу системи освіти на 12 років, мене почали запитувати, що я про це думаю. Тут ситуація така. Будь-яка пропозиція такого роду повинна бути хоч якось пояснена. Причин переходу на 12 років може бути кілька, але які саме – поки невідомо.

1. Збільшений обсяг знань? Але якщо знання будуть такими ж прокисшими, як і колишні, то тоді – навіщо?

2. Якщо це пов'язано з армією (для хлопчиків) – то як це буде вирішуватися?

3. Якщо нам потрібно зрівнятися зі стандартами Європи, то з якими саме? Бо скажімо, в Швейцарії навчаються 13 років.

4. Якщо це пов'язано з бюджетними грошима – то звідки будуть взяті кошти на додатковий рік, якщо і так ні на що не вистачає?

5. Як будуть рахувати ці 12 років? З 5 до 17, з 6 до 18 чи з 7 до 19 років? Батьків це дуже сильно хвилює.

6. Чи будуть ступені шкіл розділені фізично? Щоб будівлі були різними для початкової школи, середньої школи та старшої школи? Тому що на Заході старші діти 9-12 класів, як правило, відокремлені від малюків.

7. Як буде переформатована програма, і як будуть вирішуватися проблеми з підручниками? Чи будуть ці підручники, як і раніше, паперовими та в постійному дефіциті? Або ж ми перейдемо на електронні або онлайн-підручники?

8. Якщо і вирішать переходити на 12 років, чому б не почати з пілотного проекту, щоб перевірити всі технології?

9. Пропонується в 11-12 класах акцентувати увагу на компетенціях (бізнес, командність, soft skills). Це-то добре, навіть відмінно. Але всі ці компетенції потрібно виховувати рівною швидкістю саме з початкової школи, закладати з дитинства. Тому що це саме компетенції, а не знання хімічних формул або котангенсів.

10. У всьому світі рахують не роки (10-11-12-13), а кількість навчальних днів у році. У нас 180, в Китаї 240, у Фінляндії 200, і т. д. Це більш точний індикатор того, скільки потрібно вчитися, щоб освоїти всю шкільну програму.

11. Дійсно, на Заході школа так і називається К-12 (що означає 12 років). Але тоді нічого морочити нам голову і впадати в непевний експеримент, а треба взяти і перейняти всю американську систему К-12, і справа з кінцем. Будуть раді усі.

12. А тепер головне. Реформа освіти полягає зовсім не в кількості років.

Реформа тоді, коли ми знайдемо відповіді на головні базові сім питань: чому вчити, кому вчити, як вчити, навіщо вчити, як керувати цим, скільки це буде коштувати і який врешті-решт ми будемо мати результат.

13. Саме таку реформу ми почали в якості пілотного проекту по Київській області, і саме такий підхід я запропонував на конкурс в Америці на створення найкращої в світі системи освіти (і мій підхід дозволив нашій команді пройти в півфінал в США і увійти до числа 50 найкращих команд з 700).

14. Значить, і у нас треба діяти по-сучасному. Я думаю, що в будь-якому випадку ми будемо просуватися по шляху реформи системи освіти на радість дітям, батькам, вчителям і всій країні.

15. Що стосується нашого нового міністра. Я знаю Лілію Михайлівну Гриневич особисто дуже давно, і вважаю, що вона у нас №1 в системі освіти України. Вона все знає, все розуміє, від шкільної парти до будь-яких законів. Більш досвідченої, чесної і відданої справі освіти людини у нас немає. Я впевнений, що вона здійснить усі потрібні реформи і наша система освіти стане набагато краще, щоб від нас не їхали учні та студенти, а навпаки, студенти з інших країн рвалися до нас.

Рекомендуємо прочитати

​Киянам обіцяють покращену соціальну медицину. Як гарантувати ефективність проекту?

Міська владала називає програму інноваційної для соціальної медицини в Україні та з революційними нововведеннями....

Це може бути цікавим

Стало известно, во сколько России обходится "фабрика троллей"

Журнал РБК обнаружил 16 порталов, которые связаны друг с другом либо общим адресом, либо общим руководителем, либо уникальным идентификатором сервисов Google....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Дональд Трамп перейшов на iPhone

Президент США Дональд Трамп почав використовувати iPhone, пішовши з метою безпеки з платформи Android....