Хто крім Луценка. Як вибирають генпрокурора

Рішення змінити закон під потреби однієї людини не виглядає достатньо виправданим. Про це у своєму блозі на НВ пише політтехнолог Тарас Березовець.

За інформацією з депутатської фракції БПП, на цей момент єдиною кандидатурою на посаду генерального прокурора є Юрій Луценко, і саме він отримає підтримку фракції під час голосування.

Що стосується другого учасника коаліції, фракції Народний фронт, то один з її лідерів, Андрій Тетерук, заявив, що вони розглядають кандидатуру Юрія Луценка на посаду генпрокурора, але остаточно фракція ще не визначилася. Проте, існує ймовірність, що НФ підтримає Луценка.

З іншого боку, є офіційна позиція співробітників Генпрокуратури, які у відкритому листі заявили, що зміна чинного закону про Генеральну прокуратуру, яка знімає вимогу про юридичну освіту кандидата і наявності у нього відповідного досвіду, руйнує прийняту в прокуратурі систему прийому службовців. Відповідно, співробітники прокуратури виступили проти цього рішення.

Кваплять з призначенням генпрокурора і західні партнери. Зокрема, віце-президент США Джо Байден у телефонній розмові попросив президента Порошенко якомога швидше вирішити питання керівника цього відомства.

Колізія з призначенням Юрія Луценка, яка може скасувати існуючі вимоги до кандидата на посаду генпрокурора, в майбутньому загрожує серйозною проблемою, створюючи можливість призначення на цю посаду зовсім сторонньої людини. Маємо історичні паралелі: останнім президентом США, який обирався на чотири терміни, був Франклін Делано Рузвельт, після його смерті в 1945 році ухвалили рішення обмежити можливість президента переобиратися двома термінами. Яким би не був хорошим президент, ці обмеження потрібні. Аналогічно і з посадою генпрокурора. Якщо подивитися на законодавство США, то там обов'язковою умовою є юридична освіта – і це стосується не тільки кандидата на посаду генпрокурора, але і будь-кого, хто бажає працювати в системі прокуратури.

До самого Юрія Луценка особливих претензій у мене немає, як і сумнівів в його компетентності. Без юридичної освіти він зміг стати міністром внутрішніх справ при президенті Вікторові Ющенку і запам'ятався резонансними справами, які порушував проти представників оточення Леоніда Кучми і членів Партії Регіонів.

Проте, в нинішній ситуації рішення змінити закон під потреби однієї людини не виглядає досить виправданим. Крім Луценка, цією лазівкою в подальшому зможуть скористатися будь-які особистості, і це створить наступному президентові спокусу спробувати призначити на цю посаду близьких до нього людей.

До того ж, «в обоймі» Порошенка є кілька людей з відповідною компетенцією, які могли б претендувати на посаду генпрокурора. Наприклад, у конкурсі міг би брати участь той же голова Донецької області Павло Жебрівський, який володіє і потрібною освітою, і досвідом.

Тому сьогодні обрання Юрія Луценка генпрокурором не виглядає безперечним, зважаючи на конфліктність і неоднозначність ситуації. Я не бачу великих ризиків у разі його призначення на цю посаду, та все-таки змінювати правила під конкретну особу вважаю помилковим рішенням.

Рекомендуємо прочитати

Полицейский начальник погиб при попытке добить енота

В Тюмени погиб руководитель следственного отдела полиции....

Це може бути цікавим

Відомий тренер обізвав Ломаченка клоуном

Відомий американський тренер Фредді Роуч розкритикував українського боксера Василя Ломаченка за знущання над суперником....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Экс-бойца Правого сектора приговорили к двум годам

Святошинский райсуд Киева приговорил гражданина Украины к двум годам тюрьмы условно за призывы к свержению власти....