Що нам заважає потрапити до топ-50 Doing Business?

З січня цього року Рада не розглянула жодного законопроекту, спрямованого на поліпшення бізнес-клімату, тому надія на прогрес у рейтингу Doing Business тане з кожним днем. Про це у своєму блозі на НВ пише міністр економічного розвитку та торгівлі України Айварас Абромавичус. В кінці жовтня 2016 року прем'єр-міністр та міністр економіки України знову опиняться в гарячому кріслі: їм доведеться відповідати перед громадськістю за місце України у черговому щорічному рейтингу країн за легкістю ведення бізнесу Doing Business 2017, який публікує Світовий Банк.

На цей рейтинг пильно дивиться світова бізнес-спільнота, адже він оцінює регуляторне середовище – один з основних критеріїв інвестиційної привабливості тієї чи іншої країни.

Як ви, напевно, пам'ятаєте, у рейтингу Doing Business-2016, опублікованому 27 жовтня 2015 року, Україна зайняла 83-е місце серед 189 країн, опинившись в середині списку поруч з Фіджі та Брунеєм.

Але важлива не тільки позиція в рейтингу, але і його динаміка. Ми ростемо, і це плюс, але цього занадто мало, щоб звернути увагу інвесторів і змінити їх негативне сприйняття нашої країни. Ми хоч і просуваємося вгору, але недостатньо швидко.

Читайте також: Doing Business: позиція вище, зарплата нижче

Прогрес в рейтингу Doing Business – один з ключових індикаторів, за яким іноземні інвестори та бізнесмени оцінюють ефективність роботи українського уряду і результат проведених реформ. Рейтинг враховує не лише зміни законів "на папері" - фахівці Світового банку щорічно перевіряють, чи є практичні поліпшення для бізнесу в кожній із сфер, які охоплює рейтинг, і покращується бізнес-клімат насправді.

Спільно зі створеним нами Офісом ефективного регулювання (BRDO) ми зосередилися на найболючіших проблемах бізнесу, щоб радикально переламати ситуацію, поліпшити інвестиційний клімат і прибрати ключові больові точки, які заважають бізнесу. В результаті цієї роботи ми створили, а Кабінет міністрів 16 грудня 2015 року затвердив Дорожню карту, виконання якої за рік приведе Україну до топ-50, а за 2 роки - у топ-20 країн за легкістю ведення бізнесу.

З 189 країн, ми знаходимося нижче середнього за такими категоріям: врегулювання неплатоспроможності - 141 місце, дозволу на будівництво - 140 місце, підключення до електромереж - 137 місце, міжнародна торгівля - 109 місце і сплата податків - 107 місце. Дуже складно створювати бізнес, не кажучи вже про те, щоб конкурувати за інвестиції з іншими країнами, коли в Україні на сплату податків доведеться витратити 350 годин, в той час, як у країні-лідері Катарі - всього 41 година; процедура банкрутства займає 3 роки, коли, наприклад, у Фінляндії – менше року, а дозволи на будівництво обходяться в 15% від вартості самого будівництва, коли в Сінгапурі це всього 3%.

Візьмемо давно наболілу тему підключення до енергомереж. Україна посідає за цим показником 137-ме місце. У країні-лідері – Республіці Кореї – процес підключення займає 18 днів. В Україні – 263 дня, випереджаючи лише Бангладеш, Мадагаскар, Південний Судан, Гвінея-Бесау та Ліберії. І не тому, що в Україні фізично не вистачає електромереж – вся справа в складних, неефективних, забюрократизованих і корумпованих процесах.

З грудня 2015 року у нас є затверджений покроковий план змін, щоб досягти висоти топ-50 рейтингу вже в цьому році, але дата "відсічення" нового рейтингу - 1 червня - вже дуже близька.

У минулому році вдалося просунути закони, які забезпечать зростання у рейтингу на 13 позицій - захист прав міноритарних акціонерів, спрощення реєстрації власності, спрощення процедур міжнародної торгівлі, але до 1 червня потрібно впровадити реформи, які піднімуть нас ще як мінімум на 20 позицій до бажаного п'ятдесятого місця. На жаль, востаннє законопроекти з економічними реформами розглядалися в парламенті чотири місяці тому.

Сьогодні у Верховній Раді лежить – ні багато, ні мало – "всього" 12 готових законопроектів про спрощення підключення до електромереж, що підкине Україну на 11 позицій вгору в загальному рейтингу, а час підключення до електромереж скоротиться в 7 разів; про спрощення процедур банкрутства (повинні дати 10 місць у рейтингу), про скасування пайового внеску (7 місць вгору), про медіацію (1 місце), виконавче провадження (1 місце), та інші.

У разі прийняття готових законопроектів і до того ж виконання всіх запланованих на цей рік 23 кроків, ми зможемо опинитися в рейтингу не в компанії Тринідаду і Тобаго чи Гватемали, як зараз, а поряд з Ізраїлем та Угорщиною. Виконання всіх 43 пунктів програми поставить Україну в групу лідерів разом з Канадою і Німеччиною.

Кажучи прямо, у Верховної Ради залишилося 9 повноцінних пленарних днів, щоб прийняти необхідні зміни в законодавство. Але, враховуючи, що з січня цього року Рада не розглянула жодного законопроекту, спрямованого на поліпшення бізнес-клімату, надія на успіх тане з кожним днем.

Керівництву Верховної Ради неодноразово пропонувалося проводити тематичні економічні дні в парламенті, щоб дати можливість депутатам зосередитися на цій тематиці, не відволікаючись на політичні чвари. І перша ластівка була – в листопаді одного дня ВР проголосувала 10 важливих законів, спрямованих на дерегуляцію, реформи держпідприємств і залучення інвесторів. На жаль, цей успіх повторити не вдалося: всі заплановані тематичні економічні дні переносилися і розмивалися іншими законопроектами. Останнього разу "День економічного розвитку" у Парламенті не пройшов 31 березня.

Через півроку Світовий банк знову оприлюднить черговий рейтинг. Де в ньому буде Україна?

За даними Світового банку, країни, що потрапляють в 10-ку рейтингу Doing Business, отримують в 50 разів більше прямих іноземних інвестицій, що перебувають в останній десятці рейтингу. А це – саме те, чого потребує Україна. Це робочі місця, розвиток експорту, модернізація виробництва та нові управлінські технології. Ми розраховували залучити в Україну в цьому році $5 млрд прямих інвестицій. Минулого тридцятого березня бізнес форум Нідерланди-Україна підтвердив зацікавленість міжнародних компаній у будівництві виробничих потужностей в Україні, але від тих рішень, які приймаються зараз, залежить, чи дійсно інвестор повірить в нашу країну.

Економічні реформи зараз відійшли на другий план. Затримки та труднощі з прийняттям таких законів показують, що ми приділяємо економіці недостатньо уваги. Якщо ми серйозно налаштовані на економічні реформи та створення в країні привабливого інвестклімату - а цього вимагають не тільки міжнародні партнери, але в першу чергу - народ України, то економічні закони повинні отримати перший пріоритет.

До 1 червня залишилося 9 пленарних днів і жоден з них не можна провести даремно.

Рекомендуємо прочитати

Мережі обурила поведінка полковника на полігоні ЗСУ

Волонтер Роман Донік вказав на обурливу поведінку полковника генерального штабу ЗСУ під час відвідування полігону Широкий Лан....

Це може бути цікавим

У Києві на тиждень обмежать рух на мосту Патона

У період з 21 до 29 серпня у Києві на мосту ім....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

У Дніпрі викрили конвертаційний центр на 360 млн грн

Податкова поліція та фіскали викрили у Дніпрі конвертаційний центр на 360 млн грн,який працював через фіктивні компанії....