«Панамські документи»: Випадок «шоколадного короля» Порошенка

«Панамські документи»: Випадок «шоколадного короля» Порошенка

Президент України Петро Порошенко нібито не хотів нічого поганого, заснувавши офшорну компанію для Roshen. Але його пояснення наводять на роздуми. Франк Гофманн повідомляє з Києва.

Український президент Петро Порошенко пішов у наступ. За його словами, він — перша посадова особа в Україні, яка «серйозно ставиться до декларування своїх статків, сплати податків і питання конфлікту інтересів». У Порошенка нібито все гаразд у корупційній країні Україні, яка за індексом сприйняття корупції Transparency International посідає 130 місце зі 168 можливих.

Декларування статків, сплата податків і питання конфлікту інтересів — усе це Порошенко вирішує «в рамках українського законодавства та міжнародного приватного права», написав президент на своїй Facebook-сторінці, де він представлений як політик, у відповідь на викриття німецької Süddeutsche Zeitung та масштабної мережі журналістів-розслідувачів. Такою була перша реакція глави України, який розбагатів за допомогою різних компаній, перш за все кондитерської корпорації Roshen, вартість якої журнал Forbes оцінив у 825 мільйонів євро.

Президент не має впливу на власні активи?

«Ставши президентом, я відійшов від управління активами, доручивши цю справу відповідним консалтинговим та юридичним компаніям», — продовжує президент. Він очікує, що вони й нададуть «вичерпні пояснення для української та міжнародної преси». І справді: після письмового запиту DW до прес-служби українського президента, відісланого вранці у понеділок, близько четвертої дня задзвонив телефон. Дзвонили з київської інвестиційної компанії ICU, яка консультує Порошенка.

Компанія ICU, яка консультує Порошенка, має офіс у престижному бізнес-центрі «Леонардо» в Києві

У київських банківських колах кажуть, що ICU заснували для «структуризації» бізнесу Порошенка. Чи належить компанія з управління активами до конгломерату його фірм, достеменно невідомо, однак ймовірно.

За версією керуючого директора ICU Макара Пасенюка, офшорну компанію Prime Asset Partners, зареєстровану на Британських Віргінських островах, засновували з добрими намірами. За його словами, корпорацію Roshen намагаються продати з 2012 року.

Створити офшорну компанію було необхідно, щоб продати Roshen без участі Порошенка-президента, щоб він не мусив підписувати договори, а метою було передати активи у трастове управління, розповідає Пасенюк. Урешті-решт, Порошенко-політик після Революції гідності навесні 2014-го обіцяв продати свою корпорацію.

Нова офшорна компанія в розпал війни на Донбасі

«При цьому взагалі нічого не заважає передати активи у трастове управління за допомогою, наприклад, однієї з великих аудиторських компаній у Європейському Союзі», — коментує ситуацію німецький керівник одного з банків у Києві. Але, звісно, це було б дорожче і з податками. Те, що зробив Порошенко, є передусім моральною проблемою, вважає співрозмовник DW. Адже «поки в серпні 2014 року на Сході України гинули солдати погано озброєного українського війська, верховний головнокомандувач у Києві засновував офшорну компанію». Цим самим він досяг протилежного ефекту — тепер виникла підозра, що він банально хотів зекономити на податках.

Читайте також: Офшори президента. П’ять вiдкритих питань

Ішлося не про податки, стверджує директор ICU Макар Пасенюк. «Усі податки Roshen сплачені в Україні», — каже він. І промовляє речення, яке змушує задуматися про українські методи ведення справ: «Дивіться. Якби ми переслідували цілі, про які нині пишуть медіа, то ми, напевно, не робили б цього з паспортом тої людини, з яким це було зроблено». Пасенюк має на увазі реєстрацію офшорної компанії на ім’я Порошенка.

Поруч із Пасенюком сидить юрист «міжнародно-української» юридичної компанії Avellum, яка консультує Порошенка після того, як він став президентом України. На його переконання, з юридичної точки зору все гаразд, а надто багато деталей виносити в публічну площину, звісно, не можна. Наприклад, про вартість активів Порошенка. Цілком у дусі пояснень великих міжнародних банків: «Для захисту інтересів нашого клієнта». Німецький керівник одного з київських банків сміється: «Логічно, офшорні компанії для того і існують, щоб маскувати».

У 2015-му антикорупційних вироків поменшало

Лише кілька представників громадянського суспільства коментують ситуацію. Група антикорупційних активістів опублікувала аналіз розвитку ситуації з розглядом в українських судах кримінальних справ пор корупцію після Революції гідності. За цими даними, у 2015 році сума штрафів, які мусили сплатити притягнуті до відповідальності, становила в середньому 700 євро в перерахунку. Це лише половина від суми середнього хабара (1400 євро в перерахунку).

Тільки 15 із-поміж понад тисячі обвинувачених були засуджені та потрапили за ґрати. «Що більша сума хабара, то менша небезпека потрапити до в’язниці», — каже аналітик «Transparency International Україна» Ірина Рибакова. «Ми постійно чуємо заяви українських політиків про бажання побороти корупцію, але насправді все навпаки», — констатує експертка.

Під час передвиборної кампанії перед президентськими виборами 2014 року бізнесмен Петро Порошенко пообіцяв як політик продати свій шоколадний концерн і позбутися контролю над іншими своїми компаніями. У понеділок він заперечував на Facebook конфлікт інтересів після того, як увечері в неділю стало відомо про існування його офшорних компаній. Незадовго до Facebook-запису Порошенка в понеділок компанія ICU телефоном запрошувала на прес-конференцію відібраних журналістів. Тільки о 16 годині про «Панамські документи» вперше повідомив приватний «5 канал». Кому він належить? Так, Петру Порошенку. І хай буде соромно тому, хто подумає про це погано.

Джерело: DWзагрузка...

Читайте також

Коментарі