Як світова економіка вплине на Україну

Наприкінці березня Міністерство фінансів представило Кабміну головні принципи формування бюджетної політики на 2017 рік.

Процес супроводжувався публікацією прогнозів щодо провідних економічних індикаторів. На думку Міністерства, у 2017 році зростання ВВП України становитиме 3% за інфляції 8% і курсу долара до гривні 27,2 грн за долар. Базовий сценарій,викладений відомством, досить близький риториці НБУ, але це не є гарантією того, що події розвиватимуться саме так, як хочуть у Мінфіні, пише у своєму блозі на НВ член виконавчого комітету Української спілки фінансових аналітиків Віталій Шапран.

Гостра залежність від сировинних ринків

Є два факти, аксіоматичних для української економіки:

1. Економіка України дуже мала в глобальному масштабі та не справляє майже ніякого впливу на загальносвітову. ВВП України за купівельною спроможністю становив приблизно 1,7% від ВВП ЄС, а співвідношення номінально гоВВП нашої країни з ВВП ЄС навряд чи досягало 0,5%. Такі мікромасштаби свідчать, що Україна практично не може впливати не те що на глобальну економіку, але навіть на економіку ЄС.

2. Частка експорту в ВВП України істотно зросла, і, з огляду на обставини, в 2016-2017 роках українська економіка залежатиме від зовнішніх ринків. Водночас внутрішній ринок залишається дуже слабким, і немає жодних факторів, які рухали б його вгору. За підсумками 2015 року експорт становив близько 42% ВВП України. Якщо на сировинних ринках триватимуть тренди лютого-березня 2016 року і розпочнеться другий етап зростання цін на залізорудну сировину, сталь і зернові, це не зможе не надати українській економіці позитивної динаміки. Справедливе й зворотне твердження: якщо ціни підуть униз, то 2017 року ми, ймовірно, не побачимо приросту ВВП в Україні.

Обидва ці факти прив'язують український ВВП до цін на зернові, ЗРС і чорні метали. Якими будуть ці ціни в липні 2017 року – сказати дуже і дуже складно.

Фактори залежності сировинних ринків

Динаміка цін на ринку сировини залежить від безлічі факторів найширшого спектра: від воєнної обстановки до руху ключових ставок ФРС, ЄЦБ і Банку Англії. До них додається традиційний набір специфічних ризиків для кожного ринку: АПК залежить від погодних умов і врожайності в регіоні, металургія – від дій китайської влади тощо. За моїми спостереженнями, нині сировинні ринки найчутливіші до дій центральних банків емітентів резервних валют. Парадокс, але чим нижчий рівень ставок ФРС, ЄЦБ і Банку Англії, тим більше стимулів у інвесторів вивозити капітал на ринки, що розвиваються та вкладати його у видобуток і переробку сировини.

Як поводитимуться в 2016 та 2017 роках ФРС і ЄЦБ, імовірно, не знають навіть вони самі. Нагадаю, що в США восени відбудуться президентські вибори, отже, в політиці ФРС є невизначеність. Протягом усього другого півріччя 2015 року нас переконували, що час дешевих грошей сплив і сировина тепер не може бути дорогою, але ситуація склалася протилежна. Спочатку Банк Японії ввів негативну ставку, потім ЄЦБ перейшов до нульової ставки, а потім і ФРС відмовилася від ідеї підвищувати ставку. Підсумки першого кварталу 2016 року за глобальним кредитним ринком просто вбивають:

  • обсяг глобального ринку синдикованих кредитів просів на 8%;
  • ринок високоприбуткових корпоративних облігацій скоротився на 65,2%;
  • ринок боргових зобов'язань продуктів сек'юритизації впав на 11-47%.

Ця статистика наочно демонструє, що в економіках США, ЄС та Японії не все добре. Однак якщо ЄС і Японія за це твердження вже "проголосували" своїми ставками, то ФРС на тлі майбутніх виборів ще пручається.

Нульова віра

Я гадаю, до літа Україна отримає позитивний імпульс із сировинних ринків, який може поширитися і на весь 2017 рік. Це допоможе сформувати оптимістичніший сценарій, ніж сьогодні пише Мінфін, який робить прогнози в умовах невизначеності. Але він повинен малювати суспільству якусь "картину світу", оскільки вже зараз відомству потрібно прикидати бюджет. У подібних випадках зазвичай набуває чинності застереження "за інших рівних умов", тобто прогноз пишеться з огляду на незмінність зовнішніх чинників, що впливають на макропоказники. При цьому ми бачимо чисто чиновницький підхід: навіть якщо автори адмінпрогнозу вже бачать, що обставини змінюються, вони все одно публікують те, що пораховано на базі старої статистики. Це одна з основних причин, через які в Україні рідко справджуються економічні прогнози влади або МВФ.

За таких умовах я б радив бізнесу ставиться з розумінням до адміністративних прогнозів, але в жодному разі не використовувати їх для бізнес-рішень.

Рекомендуємо прочитати

Кабмін спрогнозував курс гривні на три роки. Чому Уряду вигідна девальвація гривні?

Такий прогноз рік тому давав керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб, коментуючи анонсоване Кабміном підвищення «мінімалки»....

Це може бути цікавим

В Украине рекордно дорожает свинина

На украинском рынке цены на свинину растут рекордными темпами....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Японцы представили нового робота - гибрид человека и змеи (видео)

Японский спасательный робот с элементами змеи и человеческой руки....