Камінь на шиї. Чи пошкодує Росія про Крим

Чим менше у громадянина грошей в кишені, тим частіше він буде замислюватись, що «кримські» кошти можна було б витратити на пенсії. Про це у своєму блозі на НВ пише російський політолог Дмитро Орєшкін.

Люди дуже не люблять визнавати свої помилки, тому велика частина російських громадян як і раніше скажуть, що підтримують анексію Криму: «ми піднімаємося з колін», «а інакше там була б база НАТО», «і взагалі, Севастополь – російське місто, а Хрущов сп'яну віддав ці території Україні». Іншими словами, повторять всі ті нісенітниці, що ми вже чули неодноразово.

Ніхто не хоче думати, що за часів СРСР Крим було передано Україні в повній відповідності з законом, а ні про які бази НАТО не йшлося. Люди просто споживають те, що їм розповідають по телевізору.

Але суть процесу полягає в тому, що ця тема йде на периферію суспільної думки, просто забувається. До речі, на це і був розрахунок у Путіна: підняли рейтинг, приєднали, а потім "стерпиться-злюбиться". На Заході звикнуть, відстануть, а Крим залишиться.

Ця логіка зрозуміла, але зрозуміло також і те, що жодна з територій, приєднаних до центральної влади за останні 70 років. не стала жити краще, ніж жила до того. Це, звичайно, радянський досвід. Приєднали до Польщі – вона стала жити гірше, ніж до завоювання. Те ж повторилося з Чехією і Словаччиною, чий рівень життя впав у порівнянні з сусідньою Австрією. Східна Німеччина стала жити гірше за Західну; Карелія, відрізана від Фінляндії, перетворилася в звичайну радянську вбиту провінцію, тоді як сама Фінляндія стала однією з найбільш розвинених країн Європи.

Але це реальне життя, а тут люди живуть у віртуальній реальності. Вони думають, що Росія стала могутньою, бо отримала Крим і збільшила свою територію. Процес усвідомлення тривалий, але буде йти «під гірку».

В суто матеріальному сенсі Крим досить дорого коштує: в 2014 році його бюджет був 125 млрд рублів (за тодішнім курсом – між $2-3 млрд), і всі вони були виплачені з федерального бюджету. Це не бозна-що і спину Росії не ламає, але і не те, на що можна закрити очі. У 2015 році бюджет був таким самим, але вже на 25-30% виконаним за рахунок самого Криму (вдалося налагодити податкову систему, почав працювати якийсь туристичний бізнес, люди почали платити за квартири). Тобто федеральний бюджет витратив 100 млрд. І все ж на 70% територія дотаційна (одна з найбільш дотаційних у складі Росії). І це буде продовжуватися: максимум, на що може розраховувати влада – що рівень дотацій знизиться до 50%.

Плюс ще будівництво мосту, на яке піде 230-300 млрд рублів. Це теж досить дороге задоволення в умовах економічної кризи.

Але ментальний процес полягає в тому, що люди намагаються просто забути про Крим, переключившись на вирішення повсякденних проблем з доходами і зростанням цін. Гострота сприйняття Криму втрачена.

І, вважаю, немає підстав сподіватися, що його скоро повернуть Україні. Я погодився б скоріше з позицією Михайла Ходорковського, який сказав, що це станеться, коли почнеться загальний переділ кордонів Російської Федерації, пов'язаний з державним колапсом. Але навіть у цьому випадку не факт, що Крим відійде назад Україні – можливо, він віддасть перевагу статусу самостійної території. Це вже коли почне валитися путінська Росія – а з такою політикою, особливо економічною, вона неодмінно почне.

Ситуація йде повільно і передбачувано в бік погіршення, але ось підстав для пропагандистських заяв «Крим протягом року повернеться в Україну» я не бачу. Це ж, до речі, стосується і Донбасу.

Для Росії Крим – це черговий невеликий, але досить важкий камінь на шию, хоча в суспільній думці він все ще сприймається, як почесний орден. Тим не менш, з кожним місяцем (і вже точно з кожним роком) ситуація буде погіршуватися. Чим менше у громадянина грошей в кишені, тим частіше він буде замислюватись, що «кримські» гроші можна було б витратити на пенсії. Їм у відповідь говоритимуть «а ви що, хотіли там Натовські бази?».

Істерія розганятися вже не буде, тому що тема останнім часом погано продається, але основний заклик буде наступним: «І так ситуація непроста, а ви ще зі своїм Кримом, взяли і взяли, вистачить». І все ж більшість (нехай вона і зменшується) буде продовжувати вважати анексію Криму успіхом.

Рекомендуємо прочитати

Чем грозит Украине бездействие в вопросах социальной политики

Для Украины стратегическая цель всех пакетов помощи выходит далеко за рамки макроэкономической стабилизации....

Це може бути цікавим

Шпигун зливав інформацію про офіцерів СБУ через російське посольство

На Одещині викрили агента Росії Ігоря Ткаченка із прізвиськом "Зима", який намагався завербувати офіцерів СБУ....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Відміна переліку "нежіночих професій" є проривом на нашу користь - шахтрака

Відміна списку професій, які заборонено обіймати жінкам, є позитивною ініціативою, оскільки дозволить робітницям, які раніше працювали на таких роботах нелегальн....