Березовець назвав шість причин втечі Путіна

У відведенні російських військ з Сирії зіграли роль кілька факторів. Про це у своєму блозі на НВ пише політтехнолог Тарас Березовець. 

Коли Радянський Союз в 1989 році йшов з Афганістану – я вчора спеціально погортав підшивки газети «Правда», мені стало цікаво, якими епітетами радянська преса змальовувала цю ганебну втечу – слова «втеча» і «вихід» теж не використовувалися. Вчорашнє відео з участю Шойгу, Лаврова і Путіна містить схожу риторику: вони кажуть, що в Сирії створено зону безпеки; Путін особливо акцентував увагу на відпрацюванні новітньої зброї (при цьому він лише один раз посміхнувся, весь інший час вони сиділи з кислими обличчями).

Радянський Союз використовував ті самі формулювання: повідомлялося, що завдання зі створення зон безпеки в Афганістані виконані, називалася кількість знищених моджахедів, знищеної техніки, а також перераховувалися досягнення всіх поставлених завдань.

Однак, що в 1989 році насправді була ганебна втеча, що в 2016-му. Тільки військової і економічної могутності Радянського Союзу вистачило на десять років, а Путіна – фактично, лише на півроку. У 1989 році зрадили союзників – афганський уряд; зараз точно так само здали маріонетковий уряд Башара Асада.

Що сталося і чому Путін ухвалив таке несподіване для багатьох рішення? Потрібно розуміти, що він повністю з Сирії вийде нескоро, це процес не закінчений. Як мінімум частина ВПС Росії в Сирії залишиться, але картини в цілому це не змінює.

Перша фундаментальна причина полягає в тому, що Путін переоцінив здібності російської армії у допомозі режиму Асада. Втручання в конфлікт Туреччини, а потім і Саудівської Аравії поставило російську армію на грань повномасштабного конфлікту в районі Алеппо (передусім, з турецькими військами). Путін поставив ключову задачу: перерізати кордон, щоб припинити підтримку опозиції з турецької території. Досягнення цієї мети неможливе, оскільки там вже розгорнуті турецькі війська, до прямого конфлікту з якими Путін сьогодні не готовий.

Проте від своїх цілей він не відмовляється. Він переходить до методу гібридної війни: саме в день виступу Путіна було також оприлюднено заяву 12 маргінальних організацій, серед яких Маоїстська партія Курдистану і Марксистсько-ленінська партія Курдистану. Про ці партії ніхто не чув останні років тридцять. Всі ці організації були створені КДБ в 1970-1980 роках і діяли, фактично, як керовані терористичні угруповання. Після розвалу СРСР вони були заморожені. Тепер ці проекти розконсервовані; вони оголосили про об'єднання і своє рішення боротися за вільний Курдистан. Від прямого протистояння Путін переходить до терористичної війни; тим більше останні теракти на території Туреччини були здійснені саме курдськими бойовиками.

Метод буде обраний такий же, як у Донбасі: невизнана територія, де Путін спробує створити якусь «КНР» - Курдську народну республіку на території Сирії; частково бази бойовиків можуть бути розгорнуті і на території Туреччини.

Друга причина – економічна. Російська економіка дуже потерпає від воєнних дій. Конфлікт у Сирії був відносно недорогим: операція обходилася їм у $3 млрд щомісяця. Для порівняння, американці в 2004 році в Іраку витрачали $30 млрд на місяць – у десять разів більше. Але навіть такі витрати зараз є проблемою для Путіна.

Третя причина: Кремль ставив завдання – практика злагодженої роботи різних родів військ, насамперед авіації, флоту і сил спеціального призначення. Вони розглядали Сирію як полігон. Вони випробували новітні зразки зброї, відпрацювали авіаудари – фактично, росіяни тренувалися на території Сирії. Це коштувало життів більше 2000 мирних жителів. Мета провести військові навчання, по суті, була досягнута.

Четверта причина: Путін сподівався, що Сирія стане розмінною монетою для України. Він вважав, що сирійська кампанія буде розміняна на українську, і збирався домовлятися з Обамою про розмежування сфер впливу, щоб змусити американців повністю забути про Україну. Цей шантаж провалився: обміну не відбулося. Передусім тому, що сама Україна цього не захотіла, але і наші західні союзники не були готові до настільки цинічного обміну; тут карта Сирії не спрацювала.

П'ята причина – восени відбудуться вибори в Державну Думу, і, як би росіяни не приховували воєнні втрати, вести дві війни – і невизнану в Україні, і війну в Сирії, яку вони офіційно визнали – РФ не в змозі. До того ж, напередодні рішення про відведення військ втрати почали наростати: під час наступу на Алеппо росіяни втратили вертоліт Мі-8, а вчора бойовиками з землі був збитий перший штурмовик. Генштаб Росії – все-таки недурні люди; очевидно, вони підрахували, що воєнні втрати напередодні виборів у парламент для них абсолютно неприйнятні.

І, нарешті, шоста причина – як і попереджали, вести одночасно дві війни в різних точках світу може собі дозволити тільки одна країна – Сполучені Штати Америки. Навіть Великобританія, Франція і Німеччина на це не здатні. Західні військові експерти попереджали, що два конфлікти – і в Україні, і в Сирії - путінська армія просто не потягне.

Що це означає для України? Для нас, на жаль, це не дуже хороші новини: Путін розв'язує собі руки для дестабілізації Донбасу. Ми бачили, що ситуація в зоні АТО послідовно погіршувалася весь час. Тепер можливостей для проведення операцій тут стане більше, ніж під час занурення в Сирію.

До того ж, тепер Путін може знайти іншу мету для дестабілізації. Що це буде і де – поки невідомо. Хтось вважає, що такою метою може стати Нагорний Карабах, інші побоюються загострення в Придністров'ї, треті стверджують, що під загрозою перебувають країни Балтії, зокрема, Естонія. Потрібно зазначити, що тут мова йде не про повноцінні військові операції, а про спроби дестабілізації і провокацій, подібних до ситуації з могилою Невідомого солдата в Талліні.

Рекомендуємо прочитати

Россиян хотят наказывать за мат

Комитет Госдумы по законодательству и госстроительству посоветовал принять в первом чтении законопроект, который распространяет ответственность за мелкое хулиг....

Це може бути цікавим

Вор-рецидивист за несколько секунд изрубил топором четыре банкомата

В Красноярском крае вор-рецидивист пришёл с топором в отделение Сбербанка и один за другим разбил четыре банкомата....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Кабмін спрогнозував курс гривні на три роки. Чому Уряду вигідна девальвація гривні?

Такий прогноз рік тому давав керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб, коментуючи анонсоване Кабміном підвищення «мінімалки»....