Експерти оцінили стан здоров’я вітчизняної економіки

На 2016 рік прогнозувалося та було закладено в бюджет зростання ВВП на 2 %. Нещодавно прогноз зростання знизили до 1,1 %, а на минулому тижні аналітики ING Bank підтвердили прогноз зниження реального ВВП України в 2016 році на 1 % і фіксують політичні ризики, що впливають на економіку. 

При цьому в січні платіжний баланс України було зведено з профіцитом у 2,5 млрд грн – здавалося б, є привід радіти? Тож, який все-таки стан здоров’я вітчизняної економіки, – розбиралися спеціалісти «Публічного аудиту».

«Власне, промислове та металургійне виробництво; товарообіг та вантажообіг, а також пасажирські перевезення; експорт товарів як у країни СНД, так і ЄС – за всіма ключовими показниками стану економіки помітний відчутний спад», – вказує заступник керівника «Публічного аудиту» Андрій Вігірінський.

Так, обсяги промислового виробництва – мінус 1,7 %. Динаміка добувної та переробної промисловостей – мінус 2,6 % та 2,2 % відповідно, що зумовлено торговельними обмеженнями з боку Росії, а також у цілому низькими цінами на світових товарних ринках. Машинобудівна галузь – падіння на 3,4 % р/р. Спад металургійного виробництва – до 2,8 % р/р.

Спад роздрібного товарообігу на сьогодні зафіксовано на позначці 1,4 % р/р; оптового товарообігу – 7,0 % р/р, вантажообігу – на 3,8 %. Обсяги пасажирських перевезень знизилися на 2,8 % р/р.

Стосовно доходів населення, середня заробітна плата в січні 2016 року становила 4 362 грн по Україні, тоді як у грудні 2015 року – 5230 грн. Втім, як уточнює фахівець «Публічного аудиту», можливо, це зумовлено просто сезонним фактором та вихідними. Індекс реальної заробітної плати в січні 2016 по відношенню до грудня 2015 року становив 86,8 %, відносно листопада 2015 – 80 %.

«Поточний рахунок платіжного балансу в січні 2016 року було зведено з дефіцитом $ 379 млн унаслідок формування значного від’ємного сальдо торгівлі товарами. Це насамперед зумовлено падінням експорту товарів та послуг на тлі уповільнення зниження імпорту. Причини – низькі ціни на сировинні товари та погіршення макроекономічної ситуації в окремих країнах – торговельних партнерах України. Крім того, з 1 січня 2016 року РФ заборонила транзит товарів із України через свою територію незалежно від країни кінцевого призначення, що призвело до суттєвого скорочення експорту в країни СНД. З огляду на товарну структуру експорту в ці країни заборона транзиту найбільше вплинула на експорт продовольчих товарів, продукції металургії та машинобудування», – пояснює Вігірінський.

До того ж, Росія ввела продуктове ембарго та призупинила дію Договору про зону вільної торгівлі СНД із Україною – останнє призвело до збільшення середньозваженої ставки митного тарифу до Росії, за розрахунками НБУ, з 0 % до 9,1 %. Наслідок всього стало скорочення експорт до східного сусіда в 1,9 рази.

«У січні 2016 року чисті надходження за фінансовим рахунком становили $ 500 млн та були зумовлені виключно зростанням залучень приватного сектору. Чисті залучення довгострокових кредитів становили $ 265 млн. Надходження прямих іноземних інвестицій ($ 23 млн) були повністю спрямовані до реального сектору економіки. Іншими словами, саме а рахунок кредитів платіжний баланс у січня було зведено з профіцитом $ 120 млн», – вказує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Він резюмує, що на сьогодні економічні перетворення напряму пов’язані з політичною ситуацією в країні. «Це підтверджують не тільки українські економічні експерти. Так, аналітики ING, провівши зустрічі з інвесторами з Великобританії, Нідерландів та Німеччини, зійшлися на тому, що політична ситуація в країні є безладом, без чітких сигналів про виконання декларованих реформ та настроїв у країні, і в таких умовах інвесторам складно мати певні очікування щодо України. Причому, це вже далеко не перший дзвіночок від інвесторів, що вони не прийдуть у нашу країну, поки не вирівняється політична та економічна ситуації, тож, поки що на них можна ставити хрест – за винятком, хіба, тих об’єктів приватизації, про які вже завчасно домовлено з конкретними покупцями», – вважає Гольдарб.

Рекомендуємо прочитати

Це може бути цікавим

Google створив новий дудл до Дня Незалежності України

Пошукова система Google присвятила дудл до Дня Незалежності України....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

На Троещине появился новый сквер

23 августа в Киеве открыли новый сквера на ул....