Чим насправді займатимуться соціальні інспектори від Кабміну

Кабінет Міністрів України подав проект Закону «Про забезпечення державного контролю у сфері соціальної підтримки» (4176). Документ передбачає створення соціальних інспекторів, які виявлятимуть громадян, що незаконно отримують субсидії та соціальні виплати. За словами юриста і активіста Соціального руху Віталія Дудіна, це означає формування «спецназу для боротьби з бідними», а не усунення причин бідності.

До повноважень органу буде віднесено, зокрема, «контроль повернення надміру виплачених коштів соціальної підтримки», а також звернення до суду з позовами щодо стягнення надміру виплачених коштів. Соціальний інспектор здійснюватиме вибіркові відвідування отримувачів соцвиплат за місцем проживання. Зміни вносяться і до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Жінки, віднесені до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, втрачають право на виплату допомоги по вагітності та пологах за 180 днів до декретної відпустки.

«Нововведення демонструє абсурдність адресної системи соцпідтримки: замість того, щоб встановити доступні для всіх тарифи, влада робить винними найбідніших, змушуючи їх доводити своє право на субсидію», – заявив активіст Соціального руху. Він додає, що адміністрування системи ускладнюється: у лютому було створено підрозділ Міністерства фінансів, що займається «верифікацією» отримувачів допомог, а фактично – розкриває банківську таємницю про них.

Як зазначає Віталій Дудін, сьогодні до суду звертається той орган, який і призначив субсидію. Створення окремого органу, у компетенцію якого входитиме лише боротьба з отримувачами допомоги, потребуватиме витрат: «На розробку, створення та впровадження механізмів зміцнення нагляду та контролю в рамках позики Світового банку передбачено $6,4 млн, тобто близько 167 млн грн. Хіба на цьому має концентрувати кошти держава?».

Юрист нагадує, що судова практика по спорам про повернення сплачених субсидій украй негативна для громадян, бо судді підходять до цих справ формально. Є рішення про стягнення коштів з сім’ї, оскільки не було задекларовано отримання соцдопомоги по догляду за інвалідом з психічними вадами; де відповідачка не вказала стипендію в ліцеї, а ціна позову склала 370 гривень; у одній зі справ кошти стягнуто за 6 років.

«Справедливим було підвищити щонайменше утричі суму доходу, яка дозволяє отримати субсидію. Сьогодні дохід на одного члена родини не має перевищувати 1330 грн на місяць. Ця сума просто несумісна з виживанням. Також потрібно оголосити «соціальну амністію» – списати борги бідним особам, від яких органи соцзахисту вимагають повернути «надміру» сплачені кошти. Нинішній порядок вигідний для тих, хто має рахунки в іноземних банках, або працює нелегально», – резюмує активіст Соціального руху.

Читайте також: Як суди на практиці позбавляють субсидій та стягують штраф

Рекомендуємо прочитати

У Варшаві прогримів вибух: евакуювали школу та будинок

У Варшаві на четвертому поверсі житлового будинку перед однією з квартир у середу вранці вибухнула бойова граната....

Це може бути цікавим

У Китаї внаслідок масштабної повені постраждали понад 5 млн людей

У Китйских провінціях, в результаті рясних опадів, які йдуть з 22 червня, відбулися масштабні повені, в результаті стихійного лиха постраждали понад 5 мільйонів лю....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Уличный шум снизил вероятность беременности

На вероятность беременности влияет множество факторов....