Інформацію про воду та рівень її забруднення зробили відкритою

24 лютого 2016 року Львівський окружний адміністративний суд виніс рішення у справі ЕПЛ проти Миколаївського регіонального управління водних ресурсів, якою визнав протиправною відмову Управління надати ЕПЛ інформацію, що міститься в звіті про використання води за формою 2-тп (водгосп) з підстав її конфіденційності, чим підтвердив відкритість такої інформації.

 Слід зазначити, що забезпечення доступу до такої інформації є дуже важливим, оскільки ціною її приховування може бути здоров’я людини чи навіть її життя. Справа в тому, що звіти про використання води подаються респондентами (підприємствами), які здійснюють водозабір з природних водойм або скидають воду в природні водойми. Тобто, це первинна інформація, яка показує рівень водозабору та забруднення підприємством природного водного об’єкта, в який це підприємство скидає свої стоки. В звіті зазначається, в який водний об’єкт та яку кількість зворотних вод скидає підприємство, яка кількість зворотних вод скидається без очистки чи недостатньо очищених, вміст забруднюючих речовин в цих зворотних водах тощо. Інформація, вказана в звіті, показує, які шкідливі речовини та в якій кількості викидаються в природні водні об’єкти, а значить можуть потрапляти і в приватні криниці чи джерела питних водозаборів. А, відтак, впливати на здоров’я населення. Така інформація безумовно є екологічною і не може обмежуватися в доступі. Втім, незважаючи на це, у відповідь на прохання ЕПЛ надати в електронному вигляді інформацію, наведену в таблиці 2 форми № 2-тп (водгосп) (водовідведення), подану управлінню за 2014 р. МКП “Миколаївводоканал”  (м. Миколаїв) 09.12.2015 р. ЕПЛ отримала відмову, в якій Миколаївське регіональне управління водних ресурсів повідомило, що звітна форма 2-ТП (водгосп) МКП «Миколаївводоканал» за 2014 рік є державною статистичною звітністю про використання води, а, згідно зі ст. 21 ЗУ «Про державну статистику», поширення статистичної інформації, на підставі якої можна визначити конфіденційну статистичну інформацію щодо конкретного респондента, забороняється. І тому Миколаївське регіональне управління водних ресурсів рекомендувало звернутись безпосередньо до МКП «Миколаївводоканал». ЕПЛ не погодилася з такою відповіддю, оскільки запитувана інформація відноситься до інформації про стан довкілля (екологічної інформації) та містить дані про стан довкілля, зокрема про вплив підприємства на водні об’єкти та рівень їхнього забруднення, а тому, відповідно до ч. 3 ст. 13, п. 1 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про інформацію», не може бути обмеженою в доступі.

25 грудня 2016 року ЕПЛ звернулася до суду з позовом, в якому оскаржила відмову Миколаївського регіонального управління водних ресурсів надати в електронному вигляді інформацію, наведену в таблиці 2 форми № 2-тп (водгосп) (водовідведення), подану управлінню за 2014 р. МКП “Миколаївводоканал”  (м. Миколаїв). Втім ще до моменту розгляду справи в суді управління водних ресурсів змінило свою позицію щодо обмеження доступу до такої інформації та надіслало запитувану інформацію на електронну пошту ЕПЛ. Більше того, управління повністю визнало позовні вимоги ЕПЛ.

Окрім того з обґрунтуваннями позовних вимог повністю погодилося Держводагентство України, яке було залучене у справі в якості третьої особи на стороні відповідача. Це чи не вперше в практиці ЕПЛ, коли державні органи визнають свої помилки свідомо. Взявши до уваги позиції сторін суд повністю задоволив позовні вимоги ЕПЛ.

 Варто зазначити, що серед територіальних органів Державного агентства водних ресурсів України існує неоднакова практика застосування ЗУ «Про інформацію» та ЗУ «Про державну статистику» під час надання доступу до екологічної інформації, яка міститься в звіті за формою 2-тп (водгосп). Сподіваємося, що дана судова справа поставить крапку в цій невизначеності та  захистить не лише право ЕПЛ на отримання такої інформації, а й права інших запитувачів. Відкритість такої інформації дасть змогу громадськості мати інформацію про якість води, яку вони споживають та вберегти себе від можливих негативних впливів.

Рекомендуємо прочитати

В центре Киева полицейский-автохам заблокировал переход

Вчера, 16 августа, возле парка Шевченко полицейский-автохам припарковал автомобиль прямо посреди пешеходного перехода....

Це може бути цікавим

Чем раньше россияне начинают работать, тем раньше они начинают пить

Ученые ВШЭ и Нью-Йоркского университета выяснили, когда в России начинают употреблять алкоголь, сообщает РИА "Новости"....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Uber з'явиться ще в одному українському місті

Міжнародний сервіс замовлення таксі Uber у кінці серпня почне надавати свої послуги у Вінниці....