Втрачені об’єкти та території природно-заповідного фонду. Частина 1. Волинська область

Екологи та волонтери МБО «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) розпочали дослідження втрат  природно-заповідного фонду (ПЗФ) на території областей України.

Окрім існуючих у наш час територій ПЗФ, в недалекому минулому було створено ще багато інших. Втім з різних причин, ці об’єкти були скасовані. Інколи причиною цього ставали наміри вирубки або забудови. Частині територій досі можна повернути охоронний статус. Дослідження проводиться вперше. Починаючи з цієї новини, ми будемо оприлюднювати інформацію про втрачені ПЗФ кожної з областей.

Станом на 01.01.2014 року у Волинській області існує 388 об'єктів ПЗФ України, загальною площею 234500,64 га. 48 об'єктів ПЗФ загальною площею 15165,76 га частково або повністю входять до складу інших об'єктів ПЗФ, тобто фактична їхня загальна площа становить 219334,88 га, що на 6,46 % менше ніж вирахувана шляхом сумації площ усіх об'єктів. Таким чином, території ПЗФ займають 10,88% від площі області.

Втім, починаючи з середини 20 ст. на  території Волинської області було створено значно більше територій та об’єктів ПЗФ, ніж вказана вище офіційна статистика.  З метою виявлення інформації про втрачені території ПЗФ Волинської області ми отримали у Державному архіві Волинської області копії всіх рішень державних органів обласного рівня про створення заповідних об’єктів, починаючи з 1972 року, та проведено порівняльний аналіз із списком сучасних ПЗФ, опублікованим Міністерством екології та природних ресурсів України у 2016 році.

У ході аналізу було виявлено 362 об’єкти ПЗФ загальною площею приблизно 39986 га, яких зараз не існує. Із них 116 (37 % від сумарної площі) були скасовані відомими нам рішеннями Волинської обласної ради у зв’язку з входженням до нових більших за площею заповідних одиниць; з причин фізичного пошкодження, знищенням або у зв’язку зі зміною категорії. Щодо інших 246 об’єктів, що не значаться у сучасному списку, нам не вдалось виявити рішень про їхнє скасування. Об’єкти ПЗФ, яких немає в сучасному списку і для яких не знайдено відповідне рішення про скасування, – це 55 пам’яток природи місцевого значення, 21 парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва, 62 заказника місцевого значення, 8 заповідних урочищ.

На нашу думку, питання скасування територій ПЗФ є вкрай тривожним і потребує особливої уваги. Адже, згідно преамбули Закону України «Про природно-заповідний фонд України», об’єкти ПЗФ є надбанням всього українського народу. Проте суворий регламент прийняття рішень щодо скасування створених раніше територій ПЗФ був внесений до статті 54 закону лише у 2010 році. Тому в минулому чимало рішень про скасування ПЗФ приймались на основі зовсім різних причин, в тому числі з метою заволодіння природними ресурсами, які охороняються на території ПЗФ. Крім того, в минулому було прийнято чимало рішень, що самі по собі прийняті з порушеннями.

Під час дослідження у Волинській області нами також було виявлено порушення у процедурі скасування деяких об’єктів ПЗФ. Прикладом слугує ботанічний заказник місцевого значення «Волинь» (м. Луцьк, вул. К. Савури) площею 10 га, який був створений Постановою Ради Міністрів УРСР № 311 від 22.07.1983 року, а скасований рішенням Волинської обласної ради № 9/12 від 16.12.2003 року "Про збереження і розвиток природно-заповідного фонду області", що не відповідає характеру повноважень обласної ради, оскільки скасування територій ПЗФ загальнодержавного значення можливе лише шляхом прийняття Постанови Верховної Ради України або Указу Президента України.

У ході досліджень було виявлено, що за період з 1972 року у Волинській області було втрачено (не враховуючи ПЗФ, що увійшли до складу більших об’єктів) 25443 га заповідних території, що склало 9,78 % від площ усіх створених об’єктів ПЗФ.

Рекомендуємо прочитати

95 квартал сделал пародию на Push-Up Челлендж от Ляшка

В видео "Ляшко" якобы принимает брошенный боксером и политиком Виталием Кличко вызов по отжиманиям и придумывает, как выполнить эту задачу....

Це може бути цікавим

В Минске акция ко Дню воли собрала семь тысяч протестующих

Формальным поводом стала 99-я годовщины провозглашения независимости Белорусской Народной Республики....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

В центре Москвы задержаны более 500 участников акции протеста

-В Москве на акциях против коррупции задержано более 500 человек....