Парламентська криза: базові сценарії

Подальший розвиток ситуації визначить те, чи буде збережено або переформатовано коаліцію - і за рахунок чого. Про це у своєму блозі на NV.ua пише політолог Олексій Гарань.

У ситуації, що склалася, я бачу два базові сценарії, пов’язані з варіантом, якщо коаліція збережеться чи переформатується, і ще два – якщо коаліцію не вдасться зберегти або ж сформувати нову. Почати, гадаю, краще з останніх двох.

В коментарях, що звучали після невдалої відставки, переважала негативна оцінка ситуації. Наголошувалось на тому, що роботу уряду визнано незадовільною, але його не відправлено у відставку. Незважаючи на те, що це дійсно так, а уряд втримався за допомогою «не-голосування» олігархічних фракцій, один позитивний момент я все ж відзначив би. Він полягає в тому, що ми не вступили у смугу дострокових виборів. Ця небезпека була і лишається очевидною.

Відправити уряд у відставку – це одне, а от обрати нового прем’єра і сформувати під нього більшість – зовсім інше. Думаю, недаремно Тимошенко так пропагувала ідею відставки: вона розраховує на дострокові вибори.

Якщо вже згадувати Тимошенко, у 2008 році, коли з коаліції вийшла Наша Україна, і було створено абсолютно конституційні підстави для переформатування або дострокових виборів, вона доклала неймовірних зусиль для того, щоб цей процес заблокувати. Більше того, зрештою вона програла – їй було б вигідніше піти на президентські вибори з опозиції. Згадую я цей епізод для того, щоб показати, як вона опиралася тоді проведенню дострокових виборів, а тепер виступає за – зі зрозумілих причин.

Я ж переконаний, що у нинішній ситуації проведення дострокових виборів не відповідає національним інтересам України. Незалежно від того, хто скористається відсутністю виборів – БПП, Народний Фронт чи Ляшко – це краще, аніж період політичної дестабілізації. Новий парламент буде гіршим, оскільки збільшиться число популістів, знову почнеться коаліціада, а від цього постраждає як економічна, так і політична стабільність країни. В результаті ж Путін зловить рибку у каламутній воді.

Тому я вважаю, що нам потрібно докласти максимум зусиль, аби сценарій дострокових виборів не відбувся. Президент про це теж казав і, на мою думку, це правильно. Питання в тому, яким чином ми їх уникнемо, адже альянс з олігархічними партіями – теж не вихід.

В разі, якщо коаліція не переформатується, можливий варіант роботи і так званого «уряду меншості». Такі приклади є у практиці демократичних країн – тривалий час уряд меншості був у Канаді та Іспанії. Але у наших умовах – Конституція вимагає, щоб була більшість – такий уряд буде, фактично, у статусі в. о., як і людина, що його очолюватиме. А це означає менші повноваження і, звісно, довго такий уряд функціонувати не зможе. Зараз наголошується, що розпуск парламенту у випадку відсутності коаліційної більшості – це право президента, а не обов’язок, але уряд у статусі в. о. ускладнить стосунки із західними партнерами.

Лишаються два сценарії з переформатуванням коаліції. Перший – якщо Яценюк все ж піде у відставку. Хоча ідею повторного голосування про відставку уряду я відкидаю: з юридичної точки зору це абсолютно необґрунтовано. В Конституції чітко вказано, що голосувати за вотум недовіри уряду можна тільки раз на сесію, тому йти в черговий раз на порушення регламенту – підхід абсолютно невиправданий. Тим більше, коли йдеться про порушення Конституції.

Наскільки можливо, що Яценюк піде у відставку? Ми бачимо, що в цьому полягав план президента, і цей варіант я розглядаю, як можливий. Це, фактично, варіант тиску на НФ: або прем’єр йде у відставку, або відкривається шлях до дострокових виборів. Не виключаю, що такий тиск може спрацювати, але зараз, після відхилення вотуму недовіри, у Яценюка є шанси залишитися на посаді прем’єр-міністра до вересня.

Зараз основний варіант переформатування – це повернення Радикальної партії. Йде юридична полеміка щодо того, чи був формальний вихід. З точки зору здорового глузду – так, був, але зараз йде пошук юридичних лазівок, щоб зменшити вимоги Ляшка і заявити, що збереглася стара коаліція. Ляшко ж буде вимагати більших поступок за рахунок «золотої акції», яку він несподівано отримав. У цієї фракції абсолютно безпринципна позиція – вона говорить одне, робить інше. Коливається залежно від ситуативних інтересів та інтересів своїх спонсорів.

Але в історії часто буває, що корисливий інтерес окремих людей може лягати в загальний тренд і створювати можливість виходу з кризи. У даному випадку присутність Ляшка в коаліції – це краще, ніж її розвал та перспектива дострокових виборів.

І, насамкінець, питання стосовно того, наскільки останні події можуть стати поштовхом для змін в країні, проведення реформ, у відсутності яких звинувачували уряд (хоча не тільки уряд несе за це відповідальність). Я вважаю, що, якщо в уряді відбудуться лише точкові зміни, збережеться Яценюк, а БПП та Народний Фронт не зроблять принципових висновків, ми стикнемося з ситуацією, коли зміни не будуть радикальними. Будуть лише половинчасті рішення.

Більше надій я покладаю на так званий «технократичний» уряд. Думаю, у нього було б більше шансів на проведення реформ, хоча і тут є великі питання. Те, що відбувається на поверхні – це одне. Потрібні якісні і суттєві зміни, а вони будуть можливі лише за умови як внутрішнього тиску з боку громадянського суспільства та експертного середовища (вважаю, що спроби організувати вуличні протести мало що дадуть і будуть дестабілізуючими), з використанням реформаторських депутатів, що вже є в парламенті, а також за умови тиску Заходу. Лише в такому випадку можливий позитивний результат.

Читайте також: Пиррова победа президента Порошенко

Рекомендуємо прочитати

Украинский Vogue провел вторую Fashion & Business конференцию

В этому году конференция значительно расширила свою географию, в программе – девять спикеров из шести стран....

Це може бути цікавим

Сучасне кріпацтво. На Полтавщині агрофірма цинічно порушує права вагітних працівниць

Жінкам пропонують або робити аборт, або звільнятись за власним бажанням....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть