Профіцит платіжного балансу виник насамперед за рахунок неповернених позик

Днями НБУ повідомило, що вперше за багато років Україні вдалося звести платіжний баланс з профіцитом. За словами заступника керівника «Публічного аудиту» Андрія Вігірінського, платіжний баланс у плюсі – тільки тому, що Україна позичила більше коштів, ніж повернула. А оскільки отримані кредити в будь-якому випадку повертати доведеться, здоров’я вітчизняної економіки повністю залежить від подальшої співпраці з Міжнародним валютним фондом.

При зведенні платіжного балансу регулятор його статті умовно розподілено на п’ять груп. При цьому в розрахунку, який дає можливість констатувати профіцит, використовуються тільки три.

Перша група – рахунок поточних операцій, який зведено з від’ємним показником – мінус $ 2 млрд.

«Тут важливий нюанс баланс експорту та імпорту товарів, який показав мінус $ 3,2 млрд. Тобто, експорт країни не виконує стабілізаційних функцій, які на нього покладено, в умовах, коли регулятор обмежений у можливостях здійснювати інтервенції», – говорить спеціаліст.

Баланс послуг, за даними НБУ, – плюс $ 2,04 млрд (експорт перевищує імпорт). Баланс первинних доходів – мінус $ 1,18 млрд (виплати перевищили надходження). Баланс вторинних доходів – плюс $ 2,13 млрд.

Друга група: рахунок операцій із капіталом – плюс $ 565 млн.

Третя група: фінансовий рахунок зведено з показником мінус $ 488 млн. «При розрахунку підсумку платіжного балансу цей мінус фактично стає плюсом, бо він відображає, наскільки сума запозичень переважає над сумою повернутих коштів. Тобто, для платіжного балансу позика – це добре, оскільки є надходження валюти, а повернення, відповідно, не зовсім добре, оскільки валюта вимивається з внутрішнього ринку», – пояснює Вігірінський.

Так ось, у минулому році за цією групою підсумок був позитивний – «+9, 11 млрд доларів», бо коштів у валюті було повернуто більше, ніж залучено. «Ось така цікава статистика: платіжний баланс у плюсі, коли ми позичаємо більше, ніж повертаємо; при цьому ніхто не говорить про те, що момент повернення однаково настане, і за відсутності інших, аніж позичкових компенсаторів, ейфорія зміниться депресією», – переконаний спеціаліст «Публічного аудиту».

Він додає, що якби не було досягнуто домовленостей щодо реструктуризації та якби Україна погасила борг перед РФ (питання щодо нього досі не вирішене та перебуває в полі переговорів, які інтенсифіковували цього тижня представники ФРН, виступаючи в них в ролі посередників), про позитивний платіжний баланс як досягнення ми б навіть не почули, а раділи тому, що його дефіцит менший, ніж у минулому році.

Тому питання платіжного балансу станом на сьогодні цілком залежить від подальшої співпраці з МФВ. За словами міністра фінансів Наталі Яресько, Україна в цьому році розраховує отримати від $ 8 до 10 млрд, у тому числі $ 5,8 млрд – від МВФ, $ 1 млрд – від США, понад $ 1 млрд – від Японії, Швейцарії, Європейського Союзу, Польщі, Німеччини, ЄБРР, ЄІБ та Світового банку.

«Тобто, позики МВФ підуть нікуди інше, як до резервів, решта ж запозичень і формуватиме позитивне значення платіжного балансу на цей рік. Тому треба розуміти, що всі позики на сьогодні залежать від ходу виконання програми співпраці з Фондом. А зважаючи на те, що наявний дисбаланс між експортом та імпортом товарів зростатиме й у 2016 році на користь імпорту, без позик Україні не обійтися», – резюмує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Рекомендуємо прочитати

Задержанным чиновникам "Укрзализныци" выбрали меры пресечений

Суд избрал меры пресечений для экс-заместителя главы "Укрзализныци", действующего директора одного из департаментов и заместителя директора одного из филиалов ОА....

Це може бути цікавим

В Австралии авто на скорости протаранило людей

На севере Сиднея авто врезалось в торговый центр "Chatswood Mall", где находились люди....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

У кого Кабмін відбере субсидії та чи можна інакше

Те, за яким механізмом скорочують субсидії, хто має шанси їх зберегти та яким чином можна зменшити тарифи для всіх проаналізував "Соціальний рух"....