Білоруські козаки: "русский мир" чи патріоти Білорусі?

Білоруські козаки хочуть стати з'єднанням територіальних військ Республіки Білорусь (РБ) і засідати в білоруському парламенті. Про це 6 лютого заявив глава республіканського громадського об'єднання "Білоруське козацтво", екс-кандидат в президенти Білорусі Микола Улахович. Він виступив на урочистостях з нагоди 20-річчя організації.

Експерти розповіли DW, хто в Білорусі називає себе козаками, і наскільки впливова роль організацій білоруського козацтва в суспільному житті країни. Думки спостерігачів розділилися. Одні вважають козаків носіями ідей того, що називають "русский мир", і попереджають про посилення їхнього впливу в суверенній Білорусі. На думку інших, діяльність зареєстрованих міністерством юстиції організацій не є небезпечною, оскільки вони перебувають під контролем держави.

"Клуби лицарів"

"З 2626 громадських об'єднань на 1 липня 2015 року зареєстровано три республіканських організації козаків", - розповіла DW голова мінського Центру правової трансформації Ольга Смолянко. Це "Всебілоруське об'єднане козацтво", "Всебілоруське єдине козацтво" і "Білоруське козацтво", які існують ще з середини 1990-х років. "Вони позиціонують себе як соціально-культурну громаду прихильників самобутніх традицій козаків, носять формений одяг, звання і зареєстровані відзнаки", - пояснила Смолянко.

В інтернеті, однак, є інформація й щодо інших козацьких організацій, які діють у Білорусі. Можна прочитати і про військово-патріотичний клуб "Козачий Спас", і про клуб бобруйських козаків "Єрмак", і про "Неманських козаків" та багато інштх. Згідно з публікаціями, вони зайняті питаннями військово-патріотичного виховання, проводять тренування з бойової підготовки в різних клубах, в центрах позашкільної роботи і дитячих таборах.

"Русский мир" уже в Білорусі

Зв'язки з російськими козаками білоруські прихильники козацьких традицій особливо не афішують. Основною метою декларують "служіння батьківщині на основі православ'я та патріотизму". При цьому козацький рух не є монолітним. Наприклад, деякі його представники не підтримали висунення кандидатом в президенти Миколи Улаховича як верховного отамана від козацтва. Своїм єдиним кандидатом вони назвали Олександра Лукашенка.

Об'єднує ж усіх їх заступництво Білоруської православної церкви - екзархату Московського патріархату Російської православної церкви. Тому глава "Білоруського козацтва" Микола Улахович в інтерв'ю DWзаявив: "Русский мир" до нас кликати не треба, він вже в душах віруючих білорусів". На думку Улаховича, яку поділяють усі продовжувачі традицій козаків у Білорусі, "росіяни, білоруси та українці - один народ".

Статистика чисельності білоруських козаків закрита, а керівники організацій воліють це питання не обговорювати. Уникнув відповіді і Микола Улахович. "Всі хочуть дізнатися, скільки нас, але ми ж не ставимо завдання "покозачення" всього населення Білорусі", - зауважив він.

Улахович вважає, що його організація "Білоруське козацтво" повинна "стати реєстровою", за аналогом Росії, де створено реєстр козацьких товариств, які входять до Центрального козацького війська. Тобто, перерости з громадського об'єднання у військове формування в складі територіальних військ Білорусі. Крім того, Улахович заявив, що козаки висунуть своїх кандидатів у білоруський парламент на виборах цього року.

Навіщо білорусам ідея російської державності

Діяльність громадських організацій з "чужою для білорусів ідеологією козацтва" доктор історичних наук, професор Варшавського університету Алєсь Кравцевич в розмові з DW оцінив критично. "Символіка, монархічні прапори, опора на православну церкву, яка підтримує російську державність, збігаються з ідеологією козацтва в Росії", - наголошує історик.

За його словами, "так зване сучасне козацтво не має жодного відношення до білоруської нації", а в білоруській історії козаки, які служили Російській імперії, залишили кривавий слід.

Кравцевич побоюється, що в разі виникнення конфлікту спеціальні воєнізовані організації в Білорусі можуть стати "п'ятою колоною Росії, як російські козацькі формування, які взяли активну участь в анексії Криму та дестабілізації ситуації на сході України".

Керівник Центру європейської трансформації Андрій Єгоров згоден з тим, що "ідеологія, яка спирається на уявлення про триєдиний народ та імперське розуміння ролі Росії", яку сповідують парамілітарні організації козаків, може бути загрозливим для Білорусі фактором. Але в той же час політолог не схильний перебільшувати можливості "такого маргінального суспільного явища як білоруське козацтво". У Білорусі будь-яка громадська діяльність жорстко обмежена, навіть якщо вона декларує підтримку чинної влади, зауважив Єгоров в бесіді з DW.

Нехай граються

У свою чергу, голова юридичної комісії Білоруського Гельсінського комітету Гаррі Погоняйло нагадав, що білоруська конституція проголошує різноманіття ідеологій і думок. "Можна погоджуватися або не погоджуватися з тими, хто вірить, що білоруси, українці та росіяни є єдиним народом, але віра законом не заборонена", - заявив DW юрист.

"Якщо люди хочуть грати в козаків, і статут організації зареєстрований міністерством юстиції, нехай називають себе хоч верховними отаманами, хоч генералісимусами, ходять у штанях з лампасами, нагороджують одне одного медалями, носять муляжі зброї і займаються військовою підготовкою", - каже експерт. Це не заборонено і не є злочином доти, доки дії громадських об'єднань не спрямовані на порушення цілісності території Республіки Білорусь і на відділення областей, де люди розмовляють російською, наголошує Погоняйло.

Він упевнений, що ніхто не буде створювати окремий козацький полк для представників громадської організації, які бажають служити Білорусі: "Нехай ідуть в армію як солдати, прапорщиків або офіцерів відповідно до Закону про військову службу". А "іграшки в козацтво" для висунення на вибори й гучні заяви експерт пропонує розцінювати виключно як політичну клоунаду.

Автор Галина Петровська, Маским Сидоржевський, джерело: dw.com

Рекомендуємо прочитати

Кабмін спрогнозував курс гривні на три роки. Чому Уряду вигідна девальвація гривні?

Такий прогноз рік тому давав керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб, коментуючи анонсоване Кабміном підвищення «мінімалки»....

Це може бути цікавим

​Сміттєва криза в Львові: як львів'яни стали заручниками політичних ігор

Керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб розповів, як цю ситуацію використовують у політичних іграх та чому мер Львова Андрій Садовий несе персональну відпов....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Представлены новые результаты поиска Планеты X

Астрономы из Канады, Великобритании, Тайваня, Словакии, США и Франции представили результаты поиска Планеты Х с использованием каталога OSSOS (Outer Solar System Origins Survey)....