Білоруські козаки: «русский мир» чи патріоти Білорусі?

Білоруські козаки: «русский мир» чи патріоти Білорусі?

Білоруські козаки хочуть стати з’єднанням територіальних військ Республіки Білорусь (РБ) і засідати в білоруському парламенті. Про це 6 лютого заявив глава республіканського громадського об’єднання «Білоруське козацтво», екс-кандидат в президенти Білорусі Микола Улахович. Він виступив на урочистостях з нагоди 20-річчя організації.

Експерти розповіли DW, хто в Білорусі називає себе козаками, і наскільки впливова роль організацій білоруського козацтва в суспільному житті країни. Думки спостерігачів розділилися. Одні вважають козаків носіями ідей того, що називають «русский мир», і попереджають про посилення їхнього впливу в суверенній Білорусі. На думку інших, діяльність зареєстрованих міністерством юстиції організацій не є небезпечною, оскільки вони перебувають під контролем держави.

«Клуби лицарів»

«З 2626 громадських об’єднань на 1 липня 2015 року зареєстровано три республіканських організації козаків», — розповіла DW голова мінського Центру правової трансформації Ольга Смолянко. Це «Всебілоруське об’єднане козацтво», «Всебілоруське єдине козацтво» і «Білоруське козацтво», які існують ще з середини 1990-х років. «Вони позиціонують себе як соціально-культурну громаду прихильників самобутніх традицій козаків, носять формений одяг, звання і зареєстровані відзнаки», — пояснила Смолянко.

В інтернеті, однак, є інформація й щодо інших козацьких організацій, які діють у Білорусі. Можна прочитати і про військово-патріотичний клуб «Козачий Спас», і про клуб бобруйських козаків «Єрмак», і про «Неманських козаків» та багато інштх. Згідно з публікаціями, вони зайняті питаннями військово-патріотичного виховання, проводять тренування з бойової підготовки в різних клубах, в центрах позашкільної роботи і дитячих таборах.

«Русский мир» уже в Білорусі

Зв’язки з російськими козаками білоруські прихильники козацьких традицій особливо не афішують. Основною метою декларують «служіння батьківщині на основі православ’я та патріотизму». При цьому козацький рух не є монолітним. Наприклад, деякі його представники не підтримали висунення кандидатом в президенти Миколи Улаховича як верховного отамана від козацтва. Своїм єдиним кандидатом вони назвали Олександра Лукашенка.

Об’єднує ж усіх їх заступництво Білоруської православної церкви — екзархату Московського патріархату Російської православної церкви. Тому глава «Білоруського козацтва» Микола Улахович в інтерв’ю DWзаявив: «Русский мир» до нас кликати не треба, він вже в душах віруючих білорусів». На думку Улаховича, яку поділяють усі продовжувачі традицій козаків у Білорусі, «росіяни, білоруси та українці — один народ».

Статистика чисельності білоруських козаків закрита, а керівники організацій воліють це питання не обговорювати. Уникнув відповіді і Микола Улахович. «Всі хочуть дізнатися, скільки нас, але ми ж не ставимо завдання «покозачення» всього населення Білорусі», — зауважив він.

Улахович вважає, що його організація «Білоруське козацтво» повинна «стати реєстровою», за аналогом Росії, де створено реєстр козацьких товариств, які входять до Центрального козацького війська. Тобто, перерости з громадського об’єднання у військове формування в складі територіальних військ Білорусі. Крім того, Улахович заявив, що козаки висунуть своїх кандидатів у білоруський парламент на виборах цього року.

Навіщо білорусам ідея російської державності

Діяльність громадських організацій з «чужою для білорусів ідеологією козацтва» доктор історичних наук, професор Варшавського університету Алєсь Кравцевич в розмові з DW оцінив критично. «Символіка, монархічні прапори, опора на православну церкву, яка підтримує російську державність, збігаються з ідеологією козацтва в Росії», — наголошує історик.

За його словами, «так зване сучасне козацтво не має жодного відношення до білоруської нації», а в білоруській історії козаки, які служили Російській імперії, залишили кривавий слід.

Кравцевич побоюється, що в разі виникнення конфлікту спеціальні воєнізовані організації в Білорусі можуть стати «п’ятою колоною Росії, як російські козацькі формування, які взяли активну участь в анексії Криму та дестабілізації ситуації на сході України».

Керівник Центру європейської трансформації Андрій Єгоров згоден з тим, що «ідеологія, яка спирається на уявлення про триєдиний народ та імперське розуміння ролі Росії», яку сповідують парамілітарні організації козаків, може бути загрозливим для Білорусі фактором. Але в той же час політолог не схильний перебільшувати можливості «такого маргінального суспільного явища як білоруське козацтво». У Білорусі будь-яка громадська діяльність жорстко обмежена, навіть якщо вона декларує підтримку чинної влади, зауважив Єгоров в бесіді з DW.

Нехай граються

У свою чергу, голова юридичної комісії Білоруського Гельсінського комітету Гаррі Погоняйло нагадав, що білоруська конституція проголошує різноманіття ідеологій і думок. «Можна погоджуватися або не погоджуватися з тими, хто вірить, що білоруси, українці та росіяни є єдиним народом, але віра законом не заборонена», — заявив DW юрист.

«Якщо люди хочуть грати в козаків, і статут організації зареєстрований міністерством юстиції, нехай називають себе хоч верховними отаманами, хоч генералісимусами, ходять у штанях з лампасами, нагороджують одне одного медалями, носять муляжі зброї і займаються військовою підготовкою», — каже експерт. Це не заборонено і не є злочином доти, доки дії громадських об’єднань не спрямовані на порушення цілісності території Республіки Білорусь і на відділення областей, де люди розмовляють російською, наголошує Погоняйло.

Він упевнений, що ніхто не буде створювати окремий козацький полк для представників громадської організації, які бажають служити Білорусі: «Нехай ідуть в армію як солдати, прапорщиків або офіцерів відповідно до Закону про військову службу». А «іграшки в козацтво» для висунення на вибори й гучні заяви експерт пропонує розцінювати виключно як політичну клоунаду.

Автор Галина Петровська, Маским Сидоржевський, джерело: dw.comзагрузка...

Читайте також

Коментарі