Як кампанія Берні Сандерса вже змінила Америку і чого очікувати далі?

Як кампанія Берні Сандерса вже змінила Америку і чого очікувати далі?

Кампанія Берні Сандерса вже стала приводом для багатьох відкрити «ліву Америку». У неділю 14 лютого у Києві відбулось обговорення програми даного кандидата на пост президента США, організоване «Соціальним рухом». Лекцію провели політолог Денис Пілаш та соціолог Роман Дрямов.

Берні Сандерс висувається від Демократичної партії, яка історично була лівоцентристською (хоча після 80-их років став відчутний ухил вправо). Він є незалежним представником від штату Вермонт і називає себе демократичним соціалістом.

Для американської політичної системи Сандерс вважається одним із найбільш радикальних політиків. Хоча він є далеким від соціалізму, уточнив Р.Дрямов. Кандидат неодноразово заявляв, що «не вірить» у державну власність й натомість підтримує справедливий перерозподіл й можливість змусити великий бізнес працювати на благо суспільства. Метою держави має стати впровадження інфраструктурних проектів, які створять робочі місця. Американський політик є прихильником безкоштовної вищої освіти. Водночас не можна сказати, що його погляди у зовнішній сфері були пацифістськими: будучи мером найбільшого міста у штаті Вермонт, він закупав військові літаки корпорації «Локхід» для національної гвардії штату. Він не проти обігу зброї, хоча й виступає за її обмеження. У контексті України важливо те, що Сандерс є противником зняття санкцій з Росії.

Його політична революція охоплює соціальний активізм та тиск на своїх представників з метою змусити їх реалізовувати політику «в інтересах робітників та середнього класу». «Його мета – революція в межах існуючої системи», – підкреслює Роман Дрямов.

Найближча аналогія – європейські соціал-демократи, а також президент США Франклін Делано Рузвельт. Скептики вважають, що його політика на посаді президента мало б відрізнялась від президента Барака Обами. У той же лунають думки, якби він був при владі у 2011 році, то результати руху Occupy могли бути іншими – низовий рух допоміг би держави здійснити кроки по обмеженню фінансового капіталу.

Принагідно активісти дали оцінки правлінню Б.Обами. Хоча в Америці існує високе оподаткування корпорацій, американський капітал використовує офшори. Беззаперечний факт – зниження витрат на військово-промисловий комплекс, відзначає Денис Пілаш. Однак використання зекономлених коштів на суспільні блага не можна назвати ефективним: т.зв. ObamaCare полягала у субсидуванні приватних фармацевтичних корпорацій, а не розбудові публічної системи охорони здоров’я.

Вірогідність перемоги Б.Сандерса оцінюється експертами як висока (хоча підтримка з боку питомо-лівих груп, таких як профспілки і темношкірі є незначною). З іншого боку, слід тверезо оцінювати перспективу дійсно радикальних перетворень.

Вже зараз констатується, що кампанія Сандерса поступово змінює публічну риторику. Приклад: 42% опитаних у штаті Айова ідентифікували себе як соціалісти. Передусім, йдеться про покоління, яке виросло після холодної війни – ідея соціалізму сприймається молоддю, як суспільство загального добробуту, а не опора Імперії Зла. Більш того, як видається окремим експертам, увага до кампанії Сандерса змістила риторику Хіларі Клінтон вліво: у публічних промовах вона почала критикувати політичну корупцію. Хоча питома частка її внесків – це пожертви від великих корпорацій (тоді як на користь компанії Сандерса жертвують мільйони найбідніших).

«Якщо Рейган свого часу змістив політику США вправо, то Сандерс може змістити її вліво», – резюмує Денис Пілаш. Це дозволяє припустити, що принаймні на рівні мови державні діячі Сполучених Штатів керуватимуться благом для громадян, а не бізнесу.

Читайте також: Експерти розповіли про можливу перемогу соціаліста на виборах у СШАзагрузка...

Читайте також

Коментарі