Блокування російських фур в Україні: експерти сумніваються в ефективності

Розпочату 12 лютого в Закарпатській області акцію громадських активістів з блокування руху російських автотрейлерів до понеділка підтримали ще в десяти областях по всій території України - у Волинській, Рівненській, Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській, Житомирській, Чернівецькій, Вінницькій, Сумській та Чернігівській. До них висловили готовність приєднатися активісти з Дніпропетровської та Харківської областей. Головна вимога учасників акції - офіційно припинити торговельну діяльність Росії на території України й заборонити транзит російських вантажів через українську територію.

Водночас упродовж вихідних жодної офіційної реакції з Києва на дії активістів не було. Лише в понеділок, 15 лютого, на урядовому сайті з'явилося повідомлення про "офіційне припинення транзиту російських фур через територію України". Прем'єр Арсеній Яценюк пояснив цей захід відповіддю на припинення Росією в односторонньому порядку та на порушення правил і процедур Світової організації торгівлі переміщення українських вантажних автотранспортних засобів по території Росії. Як наголошується на урядовому сайті, рух російських великих вантажівок через територію України призупинено доти, доки Україна не отримає пояснень.

За словами прем'єр-міністра РФ Дмитра Медведєва, необхідно також продовжити консультації по лінії міністерства закордонних справ, міністерства транспорту та російського посольства в Україні. (15.02.2016)

1-го січня президент Росії Володимир Путін підписав указ, яким встановлюється, що перевезення вантажів з України до Казахстану через територію РФ здійснюється тільки через Білорусь. Уже через кілька днів після цього міністерство економічного розвитку й торгівлі України констатувало, що прямий транзит товарів з України через територію Росії повністю заблоковано.

Тепер - після акцій протесту активістів - діяти вирішив і український уряд, оголосивши про заходи у відповідь. Один з авторів тексту угоди про асоціацію України з ЄС Тарас Качка в інтерв'ю DW порадив уряду пояснювати громадськості свої рішення, а не реагувати на дії активістів. "Уряд мав наперед пояснити свою стратегію і поінформувати, якою буде його політика щодо торгівлі з Росією", - сказав експерт.

Потрібна спільна відповідь європейських держав

Качка нагадав, що свобода транзиту - це "одна з абсолютних свобод в міжнародному торгівельному праві". "На жаль, Росія вже давно розхитує складний баланс регулювання автоперевезнь з Польщею, Угорщиною, Румунією і тепер вже й з Україною", - сказав експерт. Качка назвав найбільш ефективною відповіддю на це - спільні дії всіх зацікавлених європейських держав.

Свої сумніви стосовно ефективності блокування російських вантажівок на українській території висловив й експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Кирило Молчанов. Виступаючи на прес-конференції в Києві, він зауважив, що така блокада завдасть Україні лише збитків. На його думку, виграють від цього Білорусь та країни Балтії, які нададуть свої транспортні коридори для російських вантажів.

Директор київського Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський з розумінням поставився до того, що Київ вдався до жорстких заходів у відповідь на блокування Москвою українського транзиту через російську територію на початку січня. Але економіст вважає, що жорстку реакцію на одностороннє порушення Москвою транзитних угод все ж таки варто було узгодити з Євросоюзом.

Науковець переконаний, що Київ мав всі можливості передбачити вихід конфлікту з-під контролю. Адже аналогічно розвивалася й ситуація з блокування торгівельних відносин із Кримом, що їх наприкінці минулого року заблокували громадські активісти і лише згодом підтримала українська влада. "Уряду слід бути більш активним, бо ця проблема є вже не першою, і навряд чи останньою. Ми маємо воєнний конфлікт і агресію з боку Росії, що ставить питання про те, які ми можемо мати економічні стосунки з агресором", - зазначив Бураковський.

Автор Олександр Савицький, джерело: dw.com

Рекомендуємо прочитати

На службе у Путина

Если Герхард Шредер займет должность в совете директоров "Роснефти", он превратится в приспешника авторитарной системы, считает обозреватель Frankfurter Allgemeine Zeitung Берт....

Це може бути цікавим

США нацелят «Томагавки» на вражеские корабли

По сведениям Военно-морского института США (USNI), американские Военно-морские силы объявили о намерении заказать у корпорации Raytheon новую аппаратуру, при помощи кото....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

В Киеве пройдет юбилейный ГОГОЛЬfest

В этом году под события ГОГОЛЬfest будут задействованы 3 локации: ВДНХ (просп....