Парламентський контроль над сектором безпеки і оборони потрібно посилювати, - заступники Голови ВРУ

Перший заступник Голови Верховної Ради України Андрій Парубій та Заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд взяли участь у круглому столі: «Парламентський контроль над сектором безпеки і оборони», в ході якого відбувся  обмін досвідом між канадськими експертами у сфері безпеки і оборони та народними депутатами України, співробітниками міністерств та експертами щодо парламентського контролю над сектором безпеки та оборони в Україні.

Зокрема, А.Парубій зазначив, що український парламент відіграв значну роль на етапі становлення українських військових добровольчих підрозділів на початку російської агресії два роки тому. «Люди, які захищали Батьківщину на барикадах, отримали офіційне право піти на фронт захищати Україну, - сказав він і нагадав. - Закон про Національну гвардію України дав змогу залучити добровольців, які стали ідеологічною основою нашого фронту і перемоги».

Гібридна війна, за його словами, з іншою методикою дій, коли диверсійні групи і сили спеціального призначення відігравали більшу роль на початку військових дій, аніж армійські підрозділи, поставила перед парламентом величезну кількість викликів. «Але єдина позиція і Президента України, і Уряду, і Парламенту дозволили почати надзвичайно глибокі реформи сектору безпеки, - підкреслив А.Парубій. - За два роки ми змогли зробити фундаментальні зміни у нашому законодавстві».

Водночас, Перший заступник Голови парламенту зазначив, що цього повноцінно би не відбулося, якби ми не мали підтримки всього цивілізованого світу. Він подякував канадійцям за величезну кількість допомоги, наданої з перших днів воєнних дій.

А.Парубій наголосив, що «виклики, які стоять перед Україною, це виклики не тільки для України, а й для усього цивілізованого світу в умовах, коли зруйнована система безпеки, створена у післявоєнні роки». Він також додав, що Україні дуже важливо відчувати, «що ми не самі, що весь цивілізований світ стоїть поруч з нами і у плані мілітарної підтримки, і у плані законодавчого забезпечення, щоб Україна створила одну з наймодерніших армій, яка би працювала під парламентським контролем, з відчуттям відповідальності».

Своєю чергою, Заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд, підтверджуючи необхідність парламентського контролю, пригадала марш солдатів, яким бракує нормального забезпечення на фронті. За її словами, «немає відповіді на питання щодо використання коштів, які виділяються на забезпечення української армії».

О.Сироїд вважає, що необхідно налагодити спілкування з начальником Генерального штабу, з військовими структурами, незважаючи на те, що частина виконавчої влади підконтрольна уряду, а частина – Президенту України. «Наше традиційне сприйняття повноважень у сфері безпеки і оборони як таких, куди парламент не повинен втручатися, зробило неспроможним контролювати сектор безпеки і оборони з боку парламенту», - підкреслила вона.

Заступник Голови Верховної Ради зазначила, що «все змінилось, коли українське суспільство через волонтерів почало підтримувати українську армію, - суспільство створило запит на контроль за сектором безпеки і оборони». За її словами, парламент ще й досі на цей запит не відповів. «Ми підходимо до розуміння, що питання саме не вирішиться. Ми мусимо це робити», - сказала вона, додавши, що «нормальний парламентський контроль - це сила військових, що їхня відкритість до парламенту є запорукою їхнього успіху, їхнього розвитку».

«Круглий стіл» проходив у рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Україні: підтримка Верховної Ради» за ініціативи та підтримки Парламентського центру (Канада), ГО «Лабораторія законодавчих ініціатив», а також у співпраці з народним депутатом України І.Климпуш-Цинцадзе.

З канадської сторони участь у кругломі столі взяли: сенатор, Віце-голова парламентської групи дружби Канада-Україна Райнелл АНДРЕЙЧУК, Міністр з питань національної оборони Канади (2003) Девід ПРАТТ, член Апеляційного транспортного суду Канади, колишній генеральний директор з розвитку потенціалу Штаб-квартири з національної оборони генерал-майор Чарльз САЛЛІВАН, старший юрист Security Governance Group, старший науковий співробітник Центру управління безпекою Девід ЛО.

Рекомендуємо прочитати

Журналист продемонстрировал "миллионы туристов" в Крыму

В сети в очередной раз появилась фотография пустынного пляжа в оккупированном Россией Крыму....

Це може бути цікавим

Порошенко распорядился удешевить стоимость полетов в Европу

Пограничники получили распоряжение от президента Украины Петра Порошенко обеспечить качественный сервис для украинцев, которые будут выезжать в Евросоюз после либерализации визового режима....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть