"Роги і копита" - два столи, два стільці, калькулятор: Про особливості луганських кредитів

Серпень 2014 року. Немає води, немає світла. Транспорт ходить до 12:00. Але у всьому цьому хаосі, підігрітому аномальною спекою та людським страхом, регулярно лунає одне і те саме питання: "Ви не чули, коли запрацюють банки?"

Безумовно, всі трохи божевільні. Перед тими, хто щось може сказати з цього приводу, завжди натовп слухачів. Представники так званої "влади" впевнено кажуть, що разом з електрикою запрацюють нові банки. У вересні - вже зовсім скоро. Як потім виявиться, це відбудеться значно пізніше, аж у березні 2015 року.

Це так дивно: жити в цивілізованому світі, розраховуватися карткою, носити з собою мінімум готівки, подорожувати по світу з пластиковими картами, а потім раптом в один момент опинитися за межею всього. У багатьох на картках зависли відпускні, пенсії, зарплата.

У жовтні 2014 року, після того страшного серпня, я потрапила до Києва: там були і світло, і вода, і банки. Я, як герой Тома Хенкса у "Вигнанці", спала з включеним світлом і телевізором, а милася разів п'ять на день. А ще банкомати - на кожному кроці, з грошима, ті, які працюють, а не привиди минулого.

У Луганську все було складно. Найперше - як виплачувати кредит, який не давав мені спокою. Я опитала всіх знайомих в Луганську і почула десяток жартів про борги і кредити, суть яких зводилася до того, що ми прощаємо всім, кому винні, а хто дуже хоче щось у нас забрати, хай сам приїжджає і спробує це зробити. Філософія зрозуміла і спокуслива: не віддавати. Борг був близько 10 тис. гривень.

Все навколо хизувалися тим, як вчасно встигли зняти з кредиток усе просто перед самим вимкненням електрики в липні 2014 року. І тільки я думала, яку мені обрати схему повернення боргу. Ні, про особливу порядність не йдеться, але мені подобався цей банк - у ньому до війни були мої зарплати, дитячі виплати, там був накопичувальний рахунок на мою дитину. І взагалі було багато хороших спогадів, пов'язаних із цим.

Мені не хотілося розлучатися ось так, опинившись у чорному списку боржників. Нова колега підозріло запитала: "Яно, в нас за наші ж гроші стріляють, а Ви збираєтеся їм платити?". Але якась частина моєї свідомості не сприймала нової реальності і нової філософії: брати, не замислюючись. У мене був приятель в Києві, і він на моє прохання став вносити гроші на мій рахунок, а я віддавала цю суму готівкою його мамі в Луганську.

Непроста схема, скажу я вам.

Мама мого приятеля жила в іншій частині міста. І перший, і другий раз я потрапила на ліфт, що не працював, і дерлася на восьмий поверх пішки. Дрібниці, звичайно. Дві години на дорогу, щоб внести свою невелику лепту у погашення кредиту.

А потім у мого приятеля почалися проблеми з роботою, і він не міг вносити навіть ці 500 - 600 грн на мою кредитку. У нього просто не було грошей, щоб жити. Спав він у спальнику на підлозі чужої кухні, жив на рисі і рідкому супі, моя чесність була йому зрозуміла, але допомогти він не міг. І знову всі обставини були проти того, щоб я гасила кредит. Як це робити в місті, де немає жодного банку, а всі банкомати не працюють? І не тільки немає банків, офіційна позиція "влади" - брати, не віддаючи.

Наприкінці 2014 року я потрапила до приміщення колишнього приватного банку, експропрійованого на потреби "армії". Папери на підлозі, сидіння офісних крісел порвані прикладами, на балконі за директорським кабінетом розкладені цеглини - на них нещодавно смажили шашлик. Там же спали, в кабінетах стояли розкладачки, висіла білизна. Пахло потом і гуртожитком. Стоси паперів з написами "Кредити" лежали в загальній купі макулатури на підлозі. Шини і каністри з бензином - біля каміна. Підлога була брудна до неможливості. Технікою, меблями, речами власника впевнено користувалися люди в формі, а я думала, як же мені повернути 10 тисяч боргу - немислима сума у ті часи.

Знаєте, коли я віддала борг (на це пішло трохи менше року), виявилося, що, крім того самого приятеля (він все ще спав на підлозі і шукав роботу), мені і похвалитися цим було нікому. Мама мене підтримувала, а всі знайомі в Луганську вважали правильним не віддавати ніяких боргів українським банкам.

Зараз, коли минуло багато часу, можна точно сказати: все владналося. Як влаштувалося - питання інше. Але вже працюють так звані "державні банки" в приміщеннях "Ощадбанку". Поки без банкоматів, на це потрібен час, - так нам кажуть, - але хоча б так. Уже тричі ми отримували зарплату за паспортом і кодом в банку. Документи перевіряють з ретельність прикордонників. Там же або на пошті можна оплатити комунальні платежі. За телефон потрібно платити тільки на АТС. Це майже цивілізація. Майже, як колись, коли банки були банками, а ми могли зняти гроші в будь-який час.

Крім так званих "державних банків", є купа місцевих комерційних центрів, які з радістю переведуть у готівку українські гривні за місцевим курсом. І паспорт не потрібний - тільки картка. І чимало людей користується цим грабіжницьким курсом, вважаючи, що це - найкращий з можливих варіантів отримати переказ або готівку. За 5% від суми послуги і тільки за встановленим в "республіці" курсом, який змінюється щодня.

"Роги і копита" - два столи, два стільці, калькулятор. І гроші, які підвозять протягом дня. Видача переказів - тільки в рублях, гривню продають. І купа людей, які когось збагачують. Але це дешевше, ніж самому їхати за грошима. Попит народжує пропозицію, а отже, завжди знайдеться хтось, хто за твої гроші допоможе тобі погасити кредит, позначивши, скільки коштує твоя совість.

На вулиці Карла Маркса - комісаріат в колись головному офісі українського банку, в тій самій будівлі зі скла і бетону з каміном в холі і людьми, які сплять там же.

І нові, перші, російські приватні банки в приміщеннях українських банків - провісники нового життя в новому вимірі, в якому совість може стати атавізмом.

Автор: Яна Вікторова, джерело: ВВС Україна

Читайте також: Как украинцам жить без войны

Рекомендуємо прочитати

В Днепре взорвался автомобиль с девушкой в салоне

В Днепре взорвался автомобиль с девушкой в салоне, сообщает dtp....

Це може бути цікавим

В АП пояснили, чому забрали громадянство в Саакашвілі

Припинення громадянства України екс-президента Грузії, екс-голови Одеської обласної державної адміністрації Міхеїла Саакашвілі обумовлено поданою ним неправдив....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Столична влада поділилася планами щодо розкопок на Поштовій площі

Місто тримає під постійним контролем ситуацію з археологічними розкопками на Поштовій площі і в межах своєї компетенції сприяє роботі археологів....