Євросоюз придумав чотири способи, як врятуватись від розвалу

З 1 лютого в Великобританії почалася підготовка до референдуму з питання членства країни в Європейському союзі, який може відбутися в найближчі місяці. Офіційний Брюссель побоюється можливого виходу Лондона з ЄС і висловив готовність задовольнити ряд його вимог. Однак, згідно з висновками фахівців приватної американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor, пропозиція керівництва ЄС лише частково задовольняє вимоги британців, і вони можуть проголосувати за вихід з союзу. Це може поставити під загрозу існування Євросоюзу, який до цих пір тільки розширювався.

У понеділок, 1 лютого, у Великій Британії стартувала підготовка до референдуму з питання членства країни в Європейському союзі. Поки дата голосування не визначена, однак, як підкреслив прем'єр-міністр країни Девід Кемерон, плебісцит може відбутися в найближчі кілька місяців. Глава британського уряду пообіцяв, що голосування абсолютно точно не буде організовано протягом перших шести тижнів після виборів в Шотландії, Уельсі та Північній Ірландії, які відбудуться 5 травня. Такі терміни встановлені для того, щоб дати виборцям можливість спочатку проголосувати на місцевих виборах, а вже потім переключитися на вирішення питання про членство Великобританії у ЄС.

Сам факт подібного голосування стане історичною подією, оскільки з моменту створення Євросоюзу блок тільки розширювався. При цьому можливий вихід з нього Великобританії стане серйозним ударом по об'єднанню і поставить під загрозу його існування, побоюються в Брюсселі.

Щоб не допустити подібного розвитку подій, 2 лютого голова Європейської Ради Дональд Туск представив проект рішення для збереження Британії в ЄС. Відповідний документ був відправлений в усі країни союзу і є компромісним варіантом поступок Лондону, на які готовий піти Брюссель.

Що Туск запропонував британцям?

За даними приватної американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor, в першому пункті листа Дональда Туска представлені способи захисту суверенітету та інтересів країн-членів ЄС. У тому числі тих, які не входять до єврозони. Раніше Девід Кемерон виступав за те, щоб скасувати в ЄС ідею про "постійне поглиблення співпраці" між державами союзу. Зокрема, в питанні затвердження євро основною валютою. Голова Європейської Ради, в свою чергу, повідомив про готовність Брюсселя прийняти ідею "різних способів інтеграції", яка не буде зобов'язувати всі країни блоку рухатися в єдиному загальному напрямку.

"Пропозиція Туска вказує на те, що він готовий розглядати Європейський союз в якості організації, члени якої мають різні довгострокові цілі в питаннях інтеграції. Це досить нетипове допущення з боку Брюсселя, яке в майбутньому може стати викликом для інтеграційних процесів на всьому континенті", - йдеться в звіті американських розвідників. Разом з тим, вони підкреслюють, що для легалізації таких пропозицій Дональда Туска буде потрібна зміна законодавчої бази Євросоюзу, перегляд якої не очікується в найближчому майбутньому.

Друга пропозиція голови Європейської Ради передбачає надання країнам-членам ЄС права вето на законопроекти, що розглядаються в Європейській комісії. При цьому заблокувати рішення ЄК можна буде тільки за наявності не менше 55% голосів у парламентах країн-членів Євросоюзу. Отже, кожен раз, коли Лондон захоче відхилити ту чи іншу ініціативу Брюсселя, йому потрібно буде заручитися підтримкою інших держав. Крім того, ця норма не дозволяє відкликати вже діючі в ЄС закони.

Третім і одним з найбільш важливих пунктом значиться створення механізму "екстреного гальмування". Він повинен надати країнам Євросоюзу можливість відмовляти у пільгах робочим-мігрантам з ЄС терміном до 4 років. Відповідно до плану Туска, це дозволить захистити країни Євросоюзу від надмірного напливу мігрантів. "Це дуже важлива позиці. Якщо її приймуть, це вперше дозволить членам Євросоюзу поставити в гірші умови робітників з інших країн-членів об'єднання. Однак поки не зрозуміло, хто буде вирішувати, чи є ситуація екстреною чи ні і яким чином це виправдає обмеження пільг для іноземців", - підкреслили в Stratfor.

Слід зазначити, що Девід Кемерон неодноразово обіцяв скоротити кількість мігрантів у Великобританії, оскільки вважає, що місцеві пільги приваблюють в країну надмірну кількість робочих мігрантів. "Тим не менш, пропозиція Туска не в повній мірі відповідає вимозі Кемерона по повній відміні пільг в перші чотири роки роботи в Британії. Крім того, це навряд чи значно скоротить потік мігрантів в країну", - відзначили аналітики з США. На їхню думку, навіть компромісну пропозицію Дональда Туска можуть заперечити країни Центральної та Східної Європи. Це пов'язано з тим, що більшість охочих працювати у Великобританії є вихідцями саме з цього регіону.

Крім того, Дональд Туск врахував також останню, четверту вимога Лондона до Брюсселя. Воно стосується захисту інтересів країн, що не входять в єврозону, в разі подальшого розширення валютного союзу. Передбачається, що в разі виникнення у Британії заклопотаності про проекти розвитку єврозони, позицію Лондона будуть враховувати. Втім, про повноцінне право вето в даному випадку мова не йде.

Бути чи не бути?

У Stratfor вважають, що пропозиції президента Європейської Ради не відразу переконають британців залишитися в ЄС. На думку фахівців компанії, вони тільки створять підґрунтя для більш детальних переговорів про майбутнє союзу. "А це означає, що в ході референдуму жителям Туманного Альбіону доведеться приймати рішення, спираючись не на фактах, а на обіцянках з боку Брюсселя. З урахуванням суперечливих результатів соцопитувань, цілком можливий варіант, при якому керівництво Британії підпише угоду з Європейським союзом, а потім буде змушене вийти з блоку в зв'язку з волею своїх громадян", - спрогнозували в "приватному ЦРУ".

Крім того, американські аналітики не виключають, що ініціативи Дональда Туска можуть не підтримати частина країн-членів ЄС. Зокрема, це стосується вже згаданих держав Центральної і Східної Європи. "Більш детально пропозиції Брюсселя обговорюватимуться в ході саміту ЄС, призначеного на 18-19 лютого. Проте сам факт листа Туска говорить про бажання сторін прийти до компромісу. Якщо домовленість все-таки буде досягнута, це збереже ЄС, але створить небезпечний прецедент, коли інші члени блоку також почнуть висувати до союзу свої вимоги", - підсумували в Stratfor.

Джерело: "Апостроф"

Читайте також: Россия не в состоянии обеспечить процветание стран Евразийского союза

Рекомендуємо прочитати

У кого Кабмін відбере субсидії та чи можна інакше

Те, за яким механізмом скорочують субсидії, хто має шанси їх зберегти та яким чином можна зменшити тарифи для всіх проаналізував "Соціальний рух"....

Це може бути цікавим

На орбите Земли появятся биткоин-спутники

Стартап Blockstream Satellite анонсировал свои намерения сделать биткоин-транзакции доступными для всех, сообщает Zdnet....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Глава СБУ анонсував боротьбу з сервісами для обходу заблокованих сайтів

Глава Служби безпеки України Василь Грицак анонсував боротьбу з сервісами для обходу заблокованих сайтів....