Берлінський експерт: Росія хоче скасування санкцій без виконання мінських угод

Експерт берлінського бюро Європейської ради з міжнародних відносин Ґустав Ґрессель розповів у інтерв’ю DW про очікування від зустрічі Порошенка й Меркель та про те, як розвиватимуться відносини між Україною, РФ та ЄС.

Deutsche Welle: Пане Ґресселю, чого можна очікувати від візиту президента України Петра Порошенка до Німеччини і його зустрічі із канцлеркою ФРН Анґелою Меркель? Як гадаєте, про що вони говоритимуть?

Ґустав Ґрессель: Звичайно, вони говоритимуть про реалізацію мінських угод та про вибори на Донбасі. Також про стан реформ в Україні, про ситуацію в економіці, фінансову політику, дерегуляцію, зону вільної торгівлі. Ще вони можуть зачепити тему референдуму в Голландії, що він може означати для ЄС та України.

Як Ви вважаєте, чи відчуває Євросоюз розчарування Україною?

І так, і ні. Є деяке розчарування через те, що в Україні ще залишаються старі політичні звички, особливо це стосується корупції та протекціонізму. І є розчарування у зв'язку із внутрішньо українською дискусією щодо децентралізації, яку характеризують як нав'язану ззовні, бо вона має пряму прив’язку до закону про особливий статус. Насправді Німеччина і Франція з усіх сил намагалися захистити Україну в переговорах з російською стороною. І президент України сам погодився на умови мінських угод, Берлін на нього не тиснув.

Але з іншого боку, всі знають, що порівняно з попередніми урядами в Україні нинішній досягнув багато чого. І потрібен час, щоб зламати деякі старі звички і позбутися впливу олігархів. Такий же шлях проходили свого часу і нові члени ЄС. В Україні зараз існує активне й пильне громадянське суспільство, і це є досить обнадійливим для європейців. Це ознака того, що зміни рано чи пізно відбудуться.

Як довго, на Вашу думку, Німеччина зможе забезпечувати єдність позиції Євросоюзу в питаннях оцінки конфлікту між Україною і Росією та санкцій проти РФ?

Це дуже складне питання, тому що робити це стає дедалі важче. Південні країни Євросоюзу досі не оговталися від фінансової кризи 2008 року, а Росія створює ілюзію, що її дешеві енергоносії та експорт до РФ можуть стати панацеєю. Звичайно, це - ілюзія, переоцінка загальної ваги російської економіки у світі. Але багато хто в це повірив. Також існує ілюзія, що Росія може стати "християнським оплотом" проти радикального ісламу, і ця ідея набуває популярності серед правих партій. Вони здійснюють великий тиск на уряди у Франції, Нідерландах, наприклад, щоб зменшити напруженість у відносинах з Росією. Крім того, є деякі опортуністичні маленькі держави Центральної Європи, які з самого початку не були в захваті від санкцій.

Криза біженців зробила Німеччину більш вразливою і призвела до зниження рівня підтримки Берліна європейськими країнами. Будуть значні складнощі із виділенням коштів на проблеми у Греції, на вирішення кризи з мігрантами, на гуманітарну допомогу Туреччині, Лівану та Йорданії, на підтримку прикордонного контролю на півдні, збільшення фінансування Бундесверу в рамках підвищення обороноздатності НАТО, на Україну тощо. Цей список стає дедалі довшим. І залишається все менше грошей на структурні економічні питання, покликані підтримувати країни Південної Європи.

Санкції проти Росії пов'язані із реалізацією мінських угод, і ті країни, які прагнуть скасувати санкції, тільки й чекають на помилку України, щоб перекласти провину з Росії на неї. Саме тому німецька сторона намагається переконати Київ бути "білим та пухнастим" у цьому питанні, щоб було простіше відстоювати інтереси України у Брюсселі.

Експерт: Німеччина намагається переконати Київ бути "білим та пухнастим" у питанні виконання мінських угод, щоб було простіше відстоювати інтереси України у Брюсселі

Реалізація мінських угод була продовжена на цей рік. Як Ви вважаєте, якими є шанси, що їх вдасться реалізувати у 2016 році? Чи вважаєте Ви, що Росія дійсно може припинити дестабілізувати Схід України?

Ні, я не бачу, щоб Росія виконувала взяті на себе зобов’язання. Якби вона виконала мінські угоди і досягнуті в рамках контактної групи домовленості, то фактично втратила б Донбас. Ось чому Росія намагається дистанціюватись від "Мінська" і перекласти провину на Україну. На даний момент вони хочуть скасування санкцій з одночасним невиконанням мінських угод.

Якщо ви поглянете на реакцію Захарченка щодо участі українських партій у місцевих виборах , ви можете здогадатися, до чого це призведе. Ось чому я думаю, що Україні нічого втрачати, якщо вона внесе поправки до Конституції. Росіяни не допустять справедливих виборів в будь-якому випадку, і сумління України залишиться чистим. В іншому випадку глухий кут у Верховній Раді буде лише продовжувати грати на руку російській пропаганді.

Уявімо, що Росія залишає Донбас. Чи будуть у цьому випадку зняті санкції Євросоюзу і США проти Росії?

Так, якщо Росія залишить Донбас, санкції будуть зняті. Але такий сценарій на даний момент є дуже малоймовірним. Війна на Донбасі не закінчиться так просто, і навіть якби це сталось, залишається Крим. Захід повинен задуматися, як впишуться санкції в його новий політичний курс відносно Росії - після того як цілковитої невдачі зазнав орієнтований на Росію політичний курс, який ми спостерігали з 1999-го до 2014 року. Протистояння буде продовжуватись, події в Німеччині (російська пропаганда, "фейкові" історії, мобілізація "російських патріотів" тощо) абсолютно відкрито демонструють це.

На даний момент Німеччина прагне, щоб її зовнішня політика складалась з трьох основних елементів: попередження, стримування й залучення. Попередження - у рамках НАТО, щоб запобігти якимось не дуже розумним речам. Стримування полягає у наданні допомоги іншим державам, щоб вони мали змогу ухвалювати самостійні рішення щодо своєї зовнішньої політики: якщо держава хоче мати тісніші зв'язки з Європою, то їй нададуть підтримку і захистять цей вибір від втручання з боку Росії. Однак це не означає, що кожен корумпований шахрай буде врятований тільки з тієї причини, що він оголосить себе проєвропейським. І політика залучення - скрізь, де Росія буде готова до серйозної співпраці. Швидше за все, це у першу чергу стосується заходів з відновлення довіри і контролю над озброєннями в рамках ОБСЄ.

Зараз Берлін знаходиться в стані кризи, і яким саме буде кожен з цих напрямків зовнішньої політики, має бути визначено пізніше. Німеччина розуміє, що є залежною від того, чи підтримує її політику решта європейських держав. І над цим питанням потрібно ще багато працювати.

Міністр закордонних справ Канади заявив, що його країна потребує змін у своїй зовнішній політиці по відношенню до Росії, що слід почати розмовляти з російськими "партнерами". Чи означає це, що Захід прагне закінчити цю "холодну війну" з Росією?

Чесно кажучи, я дуже здивований такими заявами. Канада є однією з найбільших союзників України на трансатлантичному просторі. Справа в тому, що багато політиків на Заході не розуміють, що ця "нова холодна війна" не є вибором Заходу, щоб протистояти Росії. А навпаки, це вибір Росії, щоб протистояти Заходу. Частково це пояснюється тим, що Росії потрібен конфлікт, аби згуртувати населення навколо деградуючої, корумпованої російської держави. А частково тим, що вони вірять у свою пропаганду, мовляв "Гейропа" скоро розвалиться, а Росія стане великою державою.

Захід небагато може зробити, аби змінити внутрішню політику Росії. Ми можемо просто аналізувати її й реагувати відповідним чином. Навіть якщо Захід завтра вирішить пом’якшити свою політику стосовно Росії, вона все одно буде порушувати договори, брехати, застосовувати силу, втручатися у справи інших держав, чинити на них тиск і так далі. Дуже мало європейців, та й американців теж, тверезо дивляться на всі ці речі.

Автор:  Інтерв'ю провів Максим Сидоржевський, джерело: dw.com

Рекомендуємо прочитати

Соратник Саакашвили отреагировал на лишение гражданства

Давит Сакварелидзе, бывший заместитель генерального прокурора, крайне резко высказался по поводу аннулирования паспортов Михаила Саакашвили....

Це може бути цікавим

Американская компания вживит работникам чипы для передачи данных

Компания 32M (Three Square Market), поставщик вендинговых автоматов с закусками, объявила о возможности имплантации RFID-меток своим сотрудникам....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

На Київщині чоловік забив на смерть незнайомого через 200 гривень

Працівники поліції затримали 30-річного раніше судимого жителя с....