Зберегти і примножити: куди інвестувати кошти в умовах глибокої кризи в Україні

Одна з головних проблем інвестування в Україні сьогодні − дуже обмежена кількість інвестиційних інструментів. Під приводом вічної боротьби з відпливом капіталу законодавство забороняє українцям інвестиції за кордон, наприклад, купівлю єврооблігацій чи акцій на американських або європейських торгових майданчиках. У підсумку громадяни намагаються обійти ці обмеження через відкриття компаній за кордоном або рахунків фізосіб в іноземних банках.

Ринок акцій і деривативів, таких як ф'ючерси на індекс акцій або курс гривні до долара, фактично мертвий: обсяги торгів по них мізерні.

Тому найпопулярнішим способом вкладення коштів залишаються банківські депозити. Однак і їх, через валютні обмеження при знятті та великі ризики банківської системи, з натяжкою можна вважати практичними.

Чи не єдиним реально ліквідним інструментом інвестування сьогодні залишаються державні облігації України. Гривневі ОВДП майже не мають ризику дефолту чи реструктуризації, оскільки не залежать від стану золотовалютних резервів, їх прибутковість зараз близько 18-19% річних. Головною перевагою перед депозитом є можливість отримати крім відсоткового доходу ще й інвестиційний: ОВДП можна продати в будь-який момент на вторинному ринку.

Висока прибутковість депозитних сертифікатів НБУ на рівні 18-20% річних дозволила регулятору акумулювати майже всі вільні кошти банків. Обсяг випущених депозитних сертифікатів уже досяг 70 млрд гривень. Фактично Нацбанк друкує гроші для того, щоб платити відсотки за таким значним обсягом залучених коштів, а банки просто залучають кошти на депозити з ринку і несуть в НБУ, заробляючи кілька відсотків маржі.

Неважко здогадатися, що така ситуація довго не триватиме, і Нацбанку доведеться знижувати ставки за своїми депозитними сертифікатами. Це призведе до зростання цін на облігації внаслідок перерозподілу грошей у системі і дасть можливість отримати торговий прибуток. За нашими прогнозами, це відбудеться вже в II кварталі поточного року.

Однак навіть ставки в 20% річних за гривневими інструментами здатні перекрити лише девальвацію гривні з поточних 26-27 грн/$ до рівня 31-32 грн/$ за підсумками року. Фундаментальні фактори продовжують тиснути на курс гривні, оскільки ціни на основну експортну продукцію України на світових ринках падають. Так, за минулий рік вартість сталі знизилася на 45%, до $212 за тонну, вартість руди − на 40%, до $43 за тонну. Тому в гривневі інструменти я б поки що рекомендував вкладати невелику частку інвестпортфелю і ті кошти, які вже в гривні (щоб не купувати валюту за курсом 26,0-27,0 грн/$).

Купівля валютних ОВДП, номінованих у доларах США, за гривню як спосіб конвертації і хеджування валютних ризиків, зараз недоступна. Обмеження НБУ, зокрема, заборона банкам купувати на ринку долар у позицію в розмірі більше 0,1% регулятивного капіталу, призвели до того, що більшість валютних ОВДП осіло в банках без можливості продажу.

Можливою проривною темою для інвестування коштів всередині країни стане заведення в Національний депозитарій суверенних єврооблігацій України з європейських депозитарних систем

Раніше банк, продаючи валютні ОВДП з балансу за гривню, мав можливість відкупити на міжбанківському ринку долар, щоб вирівняти валютну позицію. Тепер він такої можливості фактично не має, що обмежило торгівлю валютними ОВДП. Купити їх інвестор може тільки за безготівковий долар на аукціоні Мінфіну з прибутковістю близько 7% річних, що приблизно відповідає депозитам у надійних банках.

Можливою проривною темою для інвестування коштів всередині країни стане заведення в Національний депозитарій суверенних єврооблігацій України з європейських депозитарних систем. Це дасть можливість купити суверенні єврооблігації України за гривню й отримувати виплати за купонами і погашення номіналу в доларах США.

Поки що цей процес не налагоджений до автоматизму і має значні трансакційні витрати, тому можливість вчинення таких угод швидше точкова. До того ж нинішня прибутковість єврооблігацій України 8,50% річних при найближчому погашенні тільки в 2019 році здається низькою і пояснюється недавньою успішною реструктуризацією. Тому варто прицінюватися до таких вкладень не раніше ніж через кілька місяців, коли, більш імовірно, прибутковість за ними буде вищою.

автор: Юрій Товстенко, джерело: Forbes

Рекомендуємо прочитати

Стало известно, кто возглавил рейтинг самых высокооплачиваемых актрис 2017 года

Журнал Forbes опубликовал рейтинг самых высокооплачиваемых актрис 2017 года, составленный с учетом доходов за год....

Це може бути цікавим

Невідомі напали на трамвай і розмалювали вагон та водія у Києві

В ніч на 17 серпня група невідомих осіб примусово зупинили трамвай, що курсував за маршрутом №12, та розмалювали його разом з водієм....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Тука заявив, що Росія продає вугілля з ОРДЛО в Європу

Через фірми-прокладки Росія продає вугілля в Європу, який незаконно видобуває на окупованих територіях Донецької в Луганській областей....