Чому падає курс гривні - оцінки експертів

Спекулянти на "чорному" валютному ринку України провокують штучну девальвацію гривні тоді, коли це їм вигідно, запевняють аналітики.

Із середини січня, коли Національний банк України (НБУ) офіційно понизив курс гривні, в Україні триває падіння національної валюти. У четвер, 21 січня, офіційний курс НБУ був на рівні 24,66 гривні за долар. Водночас на готівковому ринку за долар давали близько 26,70 гривні. Напередодні ж курс продажу перевищував 27 гривень за долар.

Експерти впевнені, що різкі коливання на валютному ринку України спостерігатимуться й надалі. Старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Віталій Кравчук пов’язує це із зовнішніми факторами, зокрема падінням світових цін на нафту. "Падіння цін на нафту має подвійний вплив: з одного боку, це зменшує витрати на імпорт, але з іншого, нафта провокує спад цін на інші товари, які Україна експортує, зокрема металургійну та сільськогосподарську продукцію, - пояснює Кравчук. - А це впливає на те, що Україна отримує менше валюти і створюється її дефіцит".

На догоду "чорному" ринку

Однак із такою оцінкою погоджуються не всі опитані DW експерти. Голова Комітету економістів України Андрій Новак вказує на те, що економічних передумов падіння гривні зараз немає. За його словами, три основні фактори, які формують курс гривні відносно іноземних валют, у країні майже рік як позитивні. "Зовнішньо-торгівельне сальдо зараз позитивне - і не тому, що були реформи в економіці, просто ми різко скоротили імпорт російських енергоносіїв. Платіжний баланс - теж, бо Україна отримала достатню фінансову допомогу, зокрема від МВФ. І останнє: ми отримали списання держборгу і реструктуризацію його частини. Тому підстав для девальвації немає", - наполягає Новак.

Експерт вказує на те, що за таких передумов в Україні мало б відбуватися зміцнення національної валюти. "А так - це просто валютні спекуляції, від яких уряд і НБУ стоять осторонь і нічого не роблять", - упевнений голова Комітету економістів України.

На штучну девальвацію гривні вказує й екс-заступник глави НБУ Олександр Савченко, який нині очолює Міжнародний інститут бізнесу. Він вважає, що падіння української валюти здебільшого обумовлене непрофесійною валютно-курсовою політикою нинішнього керівництва Нацбанку, яке жорстким регулюванням валютного ринку спровокувало появу в Україні двох курсів - офіційного і "чорного". "Доля "чорного" ринку у країні стала надзвичайно велика. І цей ринок періодично потребує різких коливань курсу для отримання надприбутків", - каже Савченко.

Він переконаний, що лібералізація валютного ринку та вироблення чіткої стратегії курсової політики зменшить долю "чорного" ринку валюти та допоможе стабілізувати курс гривні. "Зараз НБУ виходить на ринок, продаючи чи купуючи незначні обсяги валюти для стабілізації курсу. Але це - примітивне регулювання. Так діяв Нацбанк за Януковича. Зараз витрачати (валютні. - Ред.) резерви не дозволяє МВФ, тому НБУ просто запроваджує валютні обмеження", - вважає експерт.

В очікуванні зміцнення курсу

Окрім цього, на думку Савченка, головними причинами нинішнього падіння гривні є масштабні витрати бюджетних коштів наприкінці року, які створили надмірну пропозицію гривні на ринку, а також російські банки, які нині скуповують в Україні валюту, направляючи її своїм материнським структурам в РФ.

Експерти сходяться на тому, що у найближчі три місяці гривня коливатиметься у межах 26-28 гривень за долар. Якщо ж НБУ та економічний блок уряду лібералізують проведення операцій на валютному ринку, то у другому кварталі, за прогнозом аналітиків, варто очікувати зміцнення гривні.

Автор: Лілія Гришко, джерело: dw.com

Рекомендуємо прочитати

В России выпустили линию футболок с Путиным на женской груди

В России выпустили откровенные патриотические футболки с изображением президента РФ Владимира Путина и картой страны....

Це може бути цікавим

В зоне АТО сбит российский беспилотник

Служба безопасности Украины получила новые доказательства участия Российской Федерации в конфликте на Донбассе....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Немецкий журналист развенчал главные мифы российской пропаганды об Украине

История Крыма и современные события в Украине – таковы основные темы среди самых популярных мифов Кремля, – считает известный журналист Борис Райтшустер....