Чому гривня знову падає

Чому гривня знову падає

Незважаючи на декларовану «стабілізацію», курс національної валюти знову стає темою номер один, це змусило прем’єр-міністра Арсенія Яценюка скликати раду фінансової стабільності, хоча її вплив на ситуацію досить сумнівний. Ще вчора курс на міжбанку переступив за 25 гривень за долар, а на чорному ринку − зріс до 27,50 гривні.

Це спонукало регулятор продати на аукціоні $40 млн з курсом відсікання 24,7 гривні за долар. Сьогодні міжбанк вдалося збити до рівня 24,6 гривні, а готівковий ринок пішов трохи нижче 27 гривень за долар. Втім, питання невизначеності щодо майбутнього національної валюти наростає, все частіше говорять про відмітку в 30 гривень за долар.

У Національного банку з кожним днем − все більше критиків. І судячи з усього − заслужено. Декларуючи перехід до інфляційного таргетування, він не справляється ні з інфляцією, ні з утриманням курсу національної валюти. Плаваючий курс гривні найчастіше пливе в один бік, а саме − в бік падіння. Черговий прогноз інфляції на рівні 12% вже зараз більшість експертів називають занадто оптимістичним.

Тим часом регулятор посилається на фундаментальні фактори, зокрема, на «падіння цін» на сировинних ринках. Деякі експерти його думку поділяють.

«Зрозуміло, що не все добре. Є такі фактори, як фундаментальні − такі як світовий ринок − усе, що відбувається з сировиною, тисне на гривню. І воно буде продовжувати тиснути на гривню весь рік і більше, поки ми будемо міцно прив’язані до сировини, а зараз ми дуже прив’язані, − констатує фахівець відділу продажів цінних паперів ІК DragonCapital Сергій Фурса. − Є суто українські приводи: наші свята − ліквідність маленька. Американський: немає експортерів − наш ринок одразу ж не витримує. Ще один важливий момент у тому, що наприкінці грудня уряд видав багато грошей. Виконав свої зобов’язання. Багато ліквідності прийшло, частина цих грошей осіла на валютному ринку». Однак Фурса додає, що приводів для паніки немає, і НБУ все ще контролює міжбанк.

Куди скептичніше налаштований казначей одного великого банку. «Нічого хорошого не можу сказати. Політика НБУ не завжди піддається логіці. Коли дуже великий попит, вони випускають заявки. А коли більш-менш нормальний, їх притримують, щоб випустити потім в купу. Дають зростати ринку, коли це можна було б загасити дуже швидко», − пояснює банкір на правах анонімності в розмові з Forbes.

У будь-якому разі, урізаючи заявки від імпортерів, НБУ провокує зростання попиту на чорному ринку, де валюта доступна всім і в достатніх кількостях, але за курсом, який значно відрізняється від офіційного. При цьому НБУ цей ринок не контролює. «Створивши кілька курсів у результаті введення адмінобмежень, які діють вже більше півтора років, центробанк у підсумку взагалі не має ніякого впливу на більшу частину ринку, яка такими стараннями відходить у тінь», − підкреслює фінансовий аналітик Іван Угляниця.

При цьому побоювання викликає те, що черговий виток девальвації має сильний психологічний ефект. НБУ своїми діями показує, що може тримати курс у вузькому коридорі тільки до чергового зовнішнього чи внутрішнього шоку, внаслідок чого як суб’єкти господарювання, так і населення вважають за краще зберігати свої заощадження у валюті, провокуючи зростання попиту.

Декларації НБУ про те, що населення продає більше валюти, ніж купує, свідчать лише про реальне падіння рівня доходів населення і про те, що ринок усе більше відходить у тінь. «Зараз ситуація важка, звичайно, і сам НБУ загнав себе у ще складнішу ситуацію, з якої непросто знайти безболісний вихід», − визнає Угляниця.

Водночас залишається неясною доля подальших траншів від МВФ, які мають психологічний вплив на ринок. Хоча, враховуючи, що транші практично ніяк не використовуються, складається враження, що вони не стільки впливають на стабільність національної валюти, скільки їх затримка дає приводи спекулянтам підігрівати попит на валюту.

Але навіть це ніяк не скасовує обов’язок регулятора вести прийнятну монетарну політику, яка б не давала приводів населенню щоквартально обговорювати зростання курсу валют. Поки що регулятор з цим завданням не надто справляється.загрузка...

Читайте також

Коментарі