Реальність "ДНР": вимагаєш борг по зарплаті - "зрадник" і "провокатор"

Шахтарям у "ДНР" не виплачують регулярно зарплати. Тих гірників, котрі вимагають повернути борг, залякують, і погрожують їм покаранням. Репортаж з Донецька.

Шахта "Холодна балка" у Макіївці вважається в "ДНР" взірцево-показовою. Так зване "міністерство вугілля й енергетики" в Донецьку рапортувало про відкриття там нових лав та привітало шахтарів з рекордними темпами видобутку вугілля. Однак при цьому - жодного слова про багатомісячну заборгованість гірникам по заробітній платі.

Про страйк шахтарів "Холодної балки" з вимогою погашення заборгованості, що накопичилась з вересня, стало відомо лише завдяки соціальним мережам. Саме через них і була організована акція протесту. "Перша й друга зміни відмовились працювати, а потім приїхали чи то якісь люди з МДБ ("міністерство держбезпеки ДНР", - Ред.), чи ще звідкись, пригрозили, і третя зміна приступила до роботи", - розповів на умовах анонімності один із шахтарів. - Ми стараємось вугілля видобуваємо. Багато вугілля, воно ж не безкоштовно йде на електростанції. А куди потім ідуть гроші? От люди і обурюються".

Шахта "Холодна балка" відноситься до об’єднання "Макіїввугілля", яке до війни було українським державним підприємством. Нині це об’єднання підпорядковується "міністерству вугілля й енергетики ДНР". З переходом на російські рублі фактична зарплата працівників впала втричі, але і її не виплачують. "Якщо я раніше отримував вісім - дев’ять тисяч гривнями, то тепер мені нараховують стільки ж, але в рублях, але й це до нас не доходить", - пояснює гірник.

На старих корупційних схемах

Фінансова ситуація на державних шахтах, на відміну від приватних, в Україні завжди була вкрай складною, каже в спілкуванні з DW колишній гірничий інженер, який теж попросив не називати його імені. Чоловік понад 20 років пропрацював на шахтах Донбасу, зокрема і в об’єднанні "Макіїввугілля". Однак, каже він, держшахти своєчасно отримували дотації з держбюджету. "А зараз, звісно, таких коштів у "ДНР" вже немає", - каже співрозмовник. Тому найбільш збиткові шахти швидко позакривали.

Однак "Холодна балка" була підготовлена до відкриття нових лав ще до війни. А зараз при "ДНР" шахта справді опинилася у вигідному становищі через енергетичне вугілля, яке потребують електростанції, каже фахівець: "Тому одне питання, що немає дотацій, а інше, куди і кому йдуть гроші за вугілля, що постачається на електростанції, як вони розподіляються? Це таємниця, покрита мороком".

Як зауважив співрозмовник DW, раніше вугільний бізнес належав регіоналам: "Дуже багато там перетиналося і інтересів, і різних прізвищ, які точно були відомі лише директорам шахт". На переконання фахівця, усі корупційні схеми, які раніше крутилися у вугільній галузі, нікуди не поділися й сьогодні. "Все так і залишилося. Напевно, тільки нинішнє керівництво шахт може знати, чому гроші не доходять до робочих", - зазначає співрозмовник.

Поняття "ворог народу" повертається

Згодом у "міністерстві вугля й енергетики ДНР" все ж таки визнали, що страйк мав місце, що заборгованість по зарплаті справді існує, а "шахтарям доводиться тугіше затягувати паски", але водночас організаторів страйку назвали "засланими провокаторами" й пригрозили: "Точиться війна, а тому жодного саботажу допускати не можна, і він може бути розцінений, як зрадництво", - наголошується в заяві, опублікованій на сайті "міністерства". Крім того, в заяві також вказується, що "заводії встановлені й ведеться слідство".

Самі шахтарі переважно зберігають мовчання. Кажуть, працюють, як зазвичай, а про акції протесту, начебто, вперше чують. Лише їхні близькі ледь наважуються розповідати, чим закінчуються прояви невдоволення. "Мій батько з іншими шахтарями кілька разів намагався страйкувати", - розповіла молода донеччанка, чий батько працює на шахті "Ясинівська глибока", яка так само належить до об’єднання "Макіїввугілля". "Все закінчилося тим, що їх просто залякали - протримали невідомо де, щоб й інші голос вже не підіймали", - каже жінка. Звісно, додає вона, добре тим, хто працює на приватних шахтах, чи отримує подвійну шахтарську пенсію - і "українську", й "ДНРівську". "А таким, як мій батько, - хоч помирай з голоду", - каже вона.

Мовчання через погрози

На думку гірничого інженера, так чи інакше невдоволення шахтарів масового характеру не набуває. "Адже вони бояться і озброєних людей, і комендатури, і МДБ - всіх цих силових засобів ДНР", - каже він. За його словами, шахтарі й раніше були політично інертні, якщо й виходили з вимогами, то лише щодо зарплат. "А тепер взагалі мовчунами стали, - зауважує співрозмовник DW. - Вони можуть обурюватися на несправедливість нової влади в так званій "народній республіці", спілкуючись вдома, в автобусі чи лазні. Але відкрито виступати політично - навряд чи".

За словами першого заступника голови Незалежної профспілки гірників України (НПГУ), яка змушено емігрувала з непідконтрольної українському уряду території, Анатолія Акімочкіна, попри погрози, протести шахтарів все ж таки періодично вникають. Утім, місцеві газети про це взагалі не пишуть, а місцеві канали цього не показують. Оскільки інформаційна політика забороняє критику влади - у "ДНР", мовляв, усе добре, зазначає активіст.

"За нашою інформацією, людей, які протестували у "Холодній балці", звільнили. Але ми цю інформацію ще перевіряємо", - повідомив профспілковий активіст. Однак він сумнівається, що вдасться отримати достовірну інформацію з перших рук: "Адже об'єктивні дані потрібно отримувати через відділ кадрів підприємства. Але отримати їх неможливо".

Автор: Інна Купріянова, джерелоdw.com

Рекомендуємо прочитати

СБУ знайшла чергові докази російської присутності на Донбасі

На Донеччині співробітники Служби безпеки України виявили чергові факти застосування бойовиками проти сил антитерористичної операції зброї російського виробництва....

Це може бути цікавим

Квартиру родителей Сони Кошкиной ограбили

Квартиру родителей Сони Кошкиной ограбили, но ничего ценного не взяли....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Журналист: Динамо стало объектом жалости

Если раньше "Динамо" было объектом ненависти со стороны конкурентов и их болельщиков, то сейчас стало лишь объектом жалости....