Як змінюватимуться ціни на продовольство в 2016 році

Розраховувати на зниження цін на продовольчі товари в 2016 році не доведеться – і навіть більше: цілий ряд факторів вказує на те, що вони й надалі підвищуватимуться. Такі не вельми оптимістичні прогнози дає заступник керівника «Публічного аудиту» Андрій Вігірінський.

«Звісно, дорожчатимуть продукти. У січні-лютому 2016- го на противагу жовтню 2015-го вони точно подорожчають – в силу того, що запаси аграрної продукції, накопичені від збору врожаю, будуть потроху вичерпуватися, а отже, зменшуватиметься пропозиція на ринку. Плюс дасться взнаки сезонний фактор, адже ми за фруктовою та овочевою групою дуже імпортозалежні, а курс гривні продовжує падати. Зараз кожен бачить, що офіційний та фактичний курси – це абсолютно різні речі. Закладені в бюджет на цей рік 24,1 грн за долар вже зараз пасуть задніх за курсом «обмінників» у 26 грн/$», – вказує спеціаліст.

Він додає, що на експорт ціна зміниться, бо вона «грає» від ціни конкурента. Якщо конкурент дає нижчу ціну, іншому учасникові ринку доводиться демпінгувати.

У цілому ж, за його словами, за минулий рік зростання цін відбулося на половину, тоді як реальні доходи громадян зменшилися на чверть. Так, індекс знецінення зарплати у відсотках за 9 місяців 2015 року, в порівнянні з десятьма місяцями 2014 року, у цілому по країні становив 78 %. Іншими словами, доходи населення зменшилися на 22%. Відповідно при тій же сумі грошей ви можете купити мінімум на чверть менше, ніж могли купити у минулому році.

«Зростання цін на продукти в першу чергу відбувається за рахунок інфляції. Офіційна статистика Держкомстату каже, що 2014 рік дав нам інфляцію 24,9%; 2015 – 43,3%. На цей рік Мінфін спрогнозував її на рівні 12–13 %, причому Bloomberg та інші міжнародні компанії припускають (і їм варто довіряти більше), що фактична інфляція в Україні за результатами року сягне 20 %, що означає черговий виток цін. І, якщо брати динаміку за останні три роки – 24,9 %, 50 % і 20 %, то в наступному році ціни можуть вирости до божевільних цифр», – прогнозує Вігірінський.

При всьому, в Україні зберігається розрив між мінімальними соціальними стандартами, закладеними в бюджет, та реальним прожитковим мінімумом. Так, Мінсоцполітики щомісячно публікує інформацію про розмір прожиткового мінімуму – залежно від рівня цін у розрахунку на людину. До прикладу, в жовтні 2015-го ця цифра становила 2 388 грн, станом на листопад – 2 487 грн, тобто плюс 100 грн за місяць. «100 грн додалося у вартості мінімальних товарів і послуг, які у нас неактуальні, не відповідають реаліям і вираховуються за ціною 1378 грн (мінімальні соцстандарти, закладені в бюджет). У січні, вже з урахуванням грудня, очевидно, відбудеться черговий виток зростання і ця цифра буде ще на 100 грн більшою. Власне, сама статистика Мінсоцполітики свідчить про те, що, по-перше, люди можуть купити менше за ті гроші , які вони отримують, по-друге, динаміка не перейшла в статику», – переконаний Вігірінський.

​За його прогнозом, саме 2016-й рік покаже той перигей, на який опуститься українська економіка, позаяк про зростання ще говорити зарано.

Рекомендуємо прочитати

Пологи платні чи безплатні. Як медреформа вплине на майнову дискримінацію

Міністерство охорони здоров'я спростувало дану інформацію, наголошуючи, що відповідно до останньої редакції від 17 липня ведення вагітності та пологи для громадян ....

Це може бути цікавим

Кравчук вважає помилкою іноземців на держпосадах

Екс-президент України Леонід Кравчук вважає помилковою практикою призначення на адміністративні і державні посади іноземних спеціалістів....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Япония впервые в истории смогла получить энергию из океанских течений

Японская IHI Corporation и Организация по развитию новой энергетики и промышленных технологий (NEDO) успешно завершили тестирование первой в мире системы получения электр....