ДП «Енергоринок» оприлюднило на своєму сайті підсумки роботи за 2015 рік. Зокрема, згідно  структури за обсягом та вартістю електричної енергії, що була куплена ДП «Енергоринок» у  2015 році частка малих ГЕС в обсягах згенерованої електроенергії склала 0,12 %, а вартість електроенергії – 0,48 %.

Нагадуємо, що в 2014 році відповідні показники складали 0,15 % та 0,49 %.

«Ці цифри – це чергове підтвердження міфу, що «малі ГЕС можуть призвести до енергонезалежності України»! Якщо орієнтуватись на минулорічні показники, то, аби досягти навіть 1 % від сумарної генерації електроенергії в країні, треба побудувати в 8 разів більше малих гідроелектростанцій ніж зараз. Тобто, фактично перетворити всі малі та середні річки України на каскад ставків та гребель, що призведе до неминучої екологічної катастрофи»,  — коментує еколог ЕПЛ Петро Тєстов.

При цьому самі власники малих ГЕС не постраждали, а навпаки — збільшили свої прибутки. Якщо в 2014 році відношення виробленої електроенергії та отриманих коштів для малих ГЕС складало приблизно від 1 до 3, то в 2015 році ми маємо відношення від 1 до 4. Тобто, держава Україна в особі ДП «Енергоринок» платить власникам малих ГЕС в 4 рази більше, ніж насправді коштує їхня електроенергія. Абсолютні цифри по отриманим малими ГЕС коштам ще не оприлюднені, але в період з  01.01.2015 по 15.08.2015 (8,5 місяців 2015 року) ДП «Енергоринок» виплатило власникам малих ГЕС 507 млн. гривень , проти 509 млн. гривень за увесь 2014 рік.

«Виходить, що в той час, коли населення України біднішає, коштів державного бюджету катастрофічно не вистачає, прибутки власників малих гідроелектростанцій тільки зростають, водночас і в абсолютних, і у відносних показниках. І причина цьому одна — завищений розмір зеленого тарифу ГЕС, збільшення якого народні депутати, наближені до власників малих ГЕС, пролобіювали в липні 2015 року”, – коментує еколог ЕПЛ Петро Тєстов.

ЕПЛ закликає Кабінет Міністрів України та народних депутатів України  ініціювати зменшення розміру зеленого тарифу для малих ГЕС до економічно обґрунтованих показників з метою збереження природи та раціонального використання коштів державного підприємства «Енергоринок».загрузка...

Читайте також