За неякісні послуги ЖКГ потрібно штрафувати – експерти

 Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк розповів про механізм перерахунку тарифу за теплопостачання у разі, якщо підприємства теплокомуненерго надали неякісні послуги. Так, якщо температура в помешканні нижче 12 градусів, споживачі мають право не оплачувати за відповідними тарифами; якщо нижче 18 градусів, за кожен градус нижчої температури рахунок за опалення має бути зменшений на 5 %.

Як переконані в ГО «Публічного аудиту», такий механізм не обов’язково сприятиме справді покращенню послуг, а перерахунок, швидше за все, не матиме масового характеру. На думку спеціаліста, проблеми з опаленням потрібно вирішувати штрафними санкціями монополістів за неякісне надання послуг. «Насправді такий механізм діє ще з 2010 року – для цього була затверджена Постанова Кабінету Міністрів № 151, де й розписаний порядок проведення перерахунків. В індивідуальному порядку кожна людина, отримуючи комунальні послуги, може стежити за їх якістю, яка регулюється відповідними нормативами. Якщо послуга їм не відповідає, споживач може звернутися з заявою, викликати до себе спеціальну комісію, яка й перевірить, чи справді ці послуги неякісні. У підсумку укладається акт і людина може розраховувати на певний перерахунок від дня його підписання до моменту усунення проблеми. Це стосується не лише опалення, а й газо-, водопостачання – всіх комунальних послуг», – пояснює спеціаліст Тарас Галайда.

Так, якщо у квартирі температура нижча 18 градусів, споживачу необхідно звернутися в теплокомуненерго, ЖЕК або до ОСББ, аби запросити комісію для перевірки якості послуг. Вона має прибути протягом 72 годин. Мешканець може самостійно укласти відповідний акт, якщо комісія протягом вказаного часу не прибула – для цього необхідно засвідчити акт двома підписами свідків.

Складність цього процесу, за словами Галайди, полягає в тому, що все відбувається в індивідуальному порядку для кожного споживача окремо, тим часом в Україні мільйони споживачів отримують неякісні послуги.

Він додає, що мільярдні переплати українці несуть і через неякісне водопостачання. Адже якщо споживачам постачається неякісна питна вода (а більшість громадян України саме таку й отримують), її вартість має бути знижена на 20%. Так само, якщо гаряча вода подається при температурі, що нижча 40 °С, вона оплачується, як холодна. Крім того, якщо її температура 45–49 °С, споживач має право на отримання 10 % знижки; якщо 40–44 °С, – на 30 %.

Незважаючи на підвищення тарифів, вода постачається з заниженою температурою, що збільшує обсяг її використання та призводить до зайвих витрат коштів споживачів. У масштабах країни- це мільярди гривень, які зайве заробляють монополісти, а держава фактично займається потуранням, бо не втручається в цей процес. За розрахунками «Публічного аудиту», українці щорічно переплачують 1,7 млрд грн, отримуючи непридатну для питання воду, і ще як мінімум 4,5 млрд грн – внаслідок того, що гаряча вода постачається з заниженою температурою.

«За всі роки звернення споживачів з вимогою перерахунку платежів ніколи не мали масового характеру. Населення, на жаль, дуже рідко знає про свої права та не в курсі всіх законодавчих нюансів. А монополісти, користуючись цим, щороку отримують мільярдні прибутки. І якби держава справді хотіла припинити це «порочне» коло, вже давно були б введені штрафні санкції за надання неякісних послуг. Адже це не перший рік, коли повторюється така ситуація. Причому, сьогоднішні компанії-монополісти працюють на ринку вже десятки років. І в найгіршому випадку їх просто просять повернути ті зайві гроші, які вони взяли у споживачів», резюмує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Рекомендуємо прочитати

СБУ викрила масштабну диверсійну мережу спецслужб РФ

Служба безпеки України викрила резидентурно-диверсійну мережу спецслужб РФ, яка діяла на півдні України та у районі проведення антитерористичної операції....

Це може бути цікавим

Донецкие боевики грабят даже инвалидов

Но "народные республики" были изобретены не за тем, чтобы облегчить народу жизнь....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

​Блокада досягла проміжних результатів. Що далі?

Які причини? Невиконання своїх обов'язків депутатами ВР, Президентом і прем'єр - міністром України....