Ярош хоче "мирний рух". І створює свою армію

За три дні до нового року Дмитро Ярош оголосив про створення свого руху. Що це за рух і чим він відрізнятиметься від "Правого сектора", DW з’ясувала у ключових осіб майбутнього руху.

Поміркований Ярош-політик переміг Яроша-революціонера. Так коротко експерти пояснюють розкол, який відбувся у "Правому секторі". Все розпочалося ще у листопаді, коли Дмитро Ярош склав повноваження провідника ПС. Причиною цього став фактично бунт керівництва ПС, яке провело конференцію за відсутності свого лідера і обрало новий провід.

Ідеологічні розбіжності

Тепер же Дмитро Ярош остаточно спалює мости з колишніми однодумцями. Бо, за словами експертів, не поділяє їхню думку на внутрішню війну з владою. Правий сектор називає чинну владу в Україні "режимом внутрішньої окупації" і закликає до революційної боротьби з нею. Дмитро Ярош також заявляє, що перебуває в опозиції до уряду і президента, звинувачуюючи їх у корупції. Однак він хоче боротися всередині країни політичними шляхом і вважає, що варто використати всі мирні засоби протистояння.

У відеозверненні, опублікованому на сайті нового руху, Ярош називає "кривавий бунт" проти влади приреченим. На його думку, слід зосередитися на боротьбі з зовнішнім агресором. "Ця революція не була закінчена, і завершення її- створення Української самостійної соборної держави - з незалежних від нас причин, головною серед яких є війна з російським агресором, відклалося у часі", - йдетсья у зверненні.

"Ярош як символ"

"За великим рахунком, Ярош вже перестав контролювати ПС, - каже експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Анатолій Октисюк. - Він фактично був атрибутивним символом ПС. Це як МакДональдс - кожен має свою франшизу і робить у своєму регіоні що хоче".

За словами експерта, "провідник", як називають Яроша його поплічники, не хоче брати на себе відповідальність за все те, що може скоїти ПС у майбутньому. За організацією вже тягнеться багато негативу і скандалів. Включно з рейдерськими захопленнями і перестрілкою в Мукачевому. Саме тому Ярош починає з нового аркуша.

"Мирний рух" із двома батальйонами

Прибічники Яроша запевняють, що на відміну від ПС, новий рух буде "поміркованим". Водночас, так само як і у Правому секторі, у новому проекті Яроша буде військове крило. До нового руху переходять і два головних бойових батальйони, які входили до Правого сектора – Добровольчий український корпус (ДУК ПС) - та медичний батальйон "Госпітальєри".

Як вказують політичні оглядачі, це унікальний і доволі суперечливий випадок, коли громадський рух має власну армію. "Не може бути партійних армій. В цьому плані я підримую позицію президента. ВО " Свобода" теж намагалась щось на кшталт цього створити. Але після подій з метанням гранат під Верховною Радою 31 серпня , ці ідеї полишили. ", - говорить керівник київського Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. Він додає: дозволивши одній партії мати бойове крило, доведеться дозволити іншим.

Сам Дмитро Ярош запевняє, що батальйони потрібні виключно для боротьби з зовнішнім агресором на сході України. А в майбутньому вони становитимуть основу для Добровольчої української армії.

"Провідник" йде у маси

У новому русі Яроша, на відміну від Правого сектора, як кажуть його засновники, крім політичного і військового, буде і громадянське крило. Це, за задумом Яроша і його однодумців, "дасть можливість долучати ширші маси". "До руху зможуть вступати всі патріоти за бажанням. Не обов’язково націоналісти, ми хочемо створювати націоналістів самі", - розповідає DW Олена Білозерська, яка пішла з ПС разом із "провідником", як називають Яроша його поплічники.

У січні нова команда Дмитра Яроша їздитиме країною в пошуках однодумців та створенні регіональних осередків. До слова, 10 обласних осередків ПС у повному складі вже вирішили йти до нового руху. Про це DW повідомив Андрій Шараскін, який, імовірно, очолить політичний блок руху.

На вибори - готуйсь!

Прибічники "провідника" не приховують, щоіз самого початку своєї діяльності готуватимуться до участі у наступних виборах усіх рівнів. Для цього всередині руху створять політичну партію. Як вона називатиметься і якою буде програма, визначать у лютому, під час першого з’їзду руху.

Для підготовки до виборів зараз непоганий час, зауважують політичні оглядачі. Згідно з даними соціологічної компанії "Геллап", рівень схвалення діяльності президента з моменту інавгурації впав з 47 до 17 відсотків. А уряду - 8 відсотків.

Сумнівні політичні перспективи

Та експерти багато шансів політичній кар’єрі Яроша не дають. "Він, безумовно, харизматична і авторитетна постать, але досвід його діяльності показав, що він не дуже захоплюється публічною політикою, - пояснює керівник київського Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. - Вона не дуже йому подобається. А щоб рух був успішним, доведеться займатися політикою, інакше він буде маргінальним".

Ще одна причина можливих труднощів на виборах - велика конкуренція на правому фланзі. "Праворадикальне поле досить зайняте. Там є Радикальна партія Олега Ляшка, ВО "Свобода", "Укроп", який показав непоганий результат. Окрім того, "Азов" планує створити свою партію", - каже експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Анатолій Октисюк.

Кінець "Правого сектора"?

Розкол політичний та ще й військовий призведе до занепаду "Правого сектора", вважають експерти. За їхньою оцінкою, рушійною силою ПС був саме лідер Дмитро Ярош. Тепер же цю силу "розтягнуть у різні боки". Речник Правого сектора Артем Скоропадський з цим не згоден. Щоправда прогнозує, що лідера більше не обиратимуть. Керуватимуть організацією колективно – за допомоги проводу.

"70 відсотків людей залишилися з нами, з ПС, і лише 25-30 відсотків пішли до нової структури", - повідомив DW Артем Скоропадський, даючи зрозуміти, що проект ПС не закриватимуть.

Автор: Азад Сафаров, джерело: dw.com

Рекомендуємо прочитати

На територію військового складу з пальним у Дубно кинули вибухівку

Сьогодні, 27 квітня, на територію військового складу на Рівненщині кинули невідомий предмет, який вибухнув....

Це може бути цікавим

Експерт пояснив, чому політичні призначення відкидають Україну на 10 років назад

«Політичні призначення себе не виправдали....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Стало відомо, коли завершать ремонт станції "Лівобережна"

Ремонт столичної станції метро "Лівобережна" мають завершити до 5 травня....