Ярош хоче «мирний рух». І створює свою армію

Ярош хоче «мирний рух». І створює свою армію

За три дні до нового року Дмитро Ярош оголосив про створення свого руху. Що це за рух і чим він відрізнятиметься від «Правого сектора», DW з’ясувала у ключових осіб майбутнього руху.

Поміркований Ярош-політик переміг Яроша-революціонера. Так коротко експерти пояснюють розкол, який відбувся у «Правому секторі». Все розпочалося ще у листопаді, коли Дмитро Ярош склав повноваження провідника ПС. Причиною цього став фактично бунт керівництва ПС, яке провело конференцію за відсутності свого лідера і обрало новий провід.

Ідеологічні розбіжності

Тепер же Дмитро Ярош остаточно спалює мости з колишніми однодумцями. Бо, за словами експертів, не поділяє їхню думку на внутрішню війну з владою. Правий сектор називає чинну владу в Україні «режимом внутрішньої окупації» і закликає до революційної боротьби з нею. Дмитро Ярош також заявляє, що перебуває в опозиції до уряду і президента, звинувачуюючи їх у корупції. Однак він хоче боротися всередині країни політичними шляхом і вважає, що варто використати всі мирні засоби протистояння.

У відеозверненні, опублікованому на сайті нового руху, Ярош називає «кривавий бунт» проти влади приреченим. На його думку, слід зосередитися на боротьбі з зовнішнім агресором. «Ця революція не була закінчена, і завершення її- створення Української самостійної соборної держави — з незалежних від нас причин, головною серед яких є війна з російським агресором, відклалося у часі», — йдетсья у зверненні.

«Ярош як символ»

«За великим рахунком, Ярош вже перестав контролювати ПС, — каже експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Анатолій Октисюк. — Він фактично був атрибутивним символом ПС. Це як МакДональдс — кожен має свою франшизу і робить у своєму регіоні що хоче».

За словами експерта, «провідник», як називають Яроша його поплічники, не хоче брати на себе відповідальність за все те, що може скоїти ПС у майбутньому. За організацією вже тягнеться багато негативу і скандалів. Включно з рейдерськими захопленнями і перестрілкою в Мукачевому. Саме тому Ярош починає з нового аркуша.

«Мирний рух» із двома батальйонами

Прибічники Яроша запевняють, що на відміну від ПС, новий рух буде «поміркованим». Водночас, так само як і у Правому секторі, у новому проекті Яроша буде військове крило. До нового руху переходять і два головних бойових батальйони, які входили до Правого сектора – Добровольчий український корпус (ДУК ПС) — та медичний батальйон «Госпітальєри».

Як вказують політичні оглядачі, це унікальний і доволі суперечливий випадок, коли громадський рух має власну армію. «Не може бути партійних армій. В цьому плані я підримую позицію президента. ВО » Свобода» теж намагалась щось на кшталт цього створити. Але після подій з метанням гранат під Верховною Радою 31 серпня , ці ідеї полишили. «, — говорить керівник київського Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. Він додає: дозволивши одній партії мати бойове крило, доведеться дозволити іншим.

Сам Дмитро Ярош запевняє, що батальйони потрібні виключно для боротьби з зовнішнім агресором на сході України. А в майбутньому вони становитимуть основу для Добровольчої української армії.

«Провідник» йде у маси

У новому русі Яроша, на відміну від Правого сектора, як кажуть його засновники, крім політичного і військового, буде і громадянське крило. Це, за задумом Яроша і його однодумців, «дасть можливість долучати ширші маси». «До руху зможуть вступати всі патріоти за бажанням. Не обов’язково націоналісти, ми хочемо створювати націоналістів самі», — розповідає DW Олена Білозерська, яка пішла з ПС разом із «провідником», як називають Яроша його поплічники.

У січні нова команда Дмитра Яроша їздитиме країною в пошуках однодумців та створенні регіональних осередків. До слова, 10 обласних осередків ПС у повному складі вже вирішили йти до нового руху. Про це DW повідомив Андрій Шараскін, який, імовірно, очолить політичний блок руху.

На вибори — готуйсь!

Прибічники «провідника» не приховують, щоіз самого початку своєї діяльності готуватимуться до участі у наступних виборах усіх рівнів. Для цього всередині руху створять політичну партію. Як вона називатиметься і якою буде програма, визначать у лютому, під час першого з’їзду руху.

Для підготовки до виборів зараз непоганий час, зауважують політичні оглядачі. Згідно з даними соціологічної компанії «Геллап», рівень схвалення діяльності президента з моменту інавгурації впав з 47 до 17 відсотків. А уряду — 8 відсотків.

Сумнівні політичні перспективи

Та експерти багато шансів політичній кар’єрі Яроша не дають. «Він, безумовно, харизматична і авторитетна постать, але досвід його діяльності показав, що він не дуже захоплюється публічною політикою, — пояснює керівник київського Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. — Вона не дуже йому подобається. А щоб рух був успішним, доведеться займатися політикою, інакше він буде маргінальним».

Ще одна причина можливих труднощів на виборах — велика конкуренція на правому фланзі. «Праворадикальне поле досить зайняте. Там є Радикальна партія Олега Ляшка, ВО «Свобода», «Укроп», який показав непоганий результат. Окрім того, «Азов» планує створити свою партію», — каже експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Анатолій Октисюк.

Кінець «Правого сектора»?

Розкол політичний та ще й військовий призведе до занепаду «Правого сектора», вважають експерти. За їхньою оцінкою, рушійною силою ПС був саме лідер Дмитро Ярош. Тепер же цю силу «розтягнуть у різні боки». Речник Правого сектора Артем Скоропадський з цим не згоден. Щоправда прогнозує, що лідера більше не обиратимуть. Керуватимуть організацією колективно – за допомоги проводу.

«70 відсотків людей залишилися з нами, з ПС, і лише 25-30 відсотків пішли до нової структури», — повідомив DW Артем Скоропадський, даючи зрозуміти, що проект ПС не закриватимуть.

Автор: Азад Сафаров, джерело: dw.comзагрузка...

Читайте також