Судовий процес над бізнесменом і лідером партії «УКРОП» Геннадієм Корбаном,якого було затримано 31 жовтня, наприкінці минулого тижня перейшов у нову активну стадію, у досить драматичному форматі. У ніч на п’ятницю, 25 грудня, Геннадія Корбана доставили зі свого будинку в Дніпропетровську, де він перебував під домашнім арештом, у столицю для медичного огляду та участі в судовому засіданні.

Термін домашнього арешту політика закінчувався 31 грудня, і поточний тиждень − останній, на якому правоохоронці можуть пролонгувати або змінити запобіжний захід. Альтернативне медичне обстеження знадобилося для встановлення достовірного діагнозу обвинуваченого. Згідно із заявою Генеральної прокуратури, довідки про погане самопочуття, які дозволили Корбану не з’являтися до суду, виписувала дніпропетровська клініка «Медичний центр «Клініка сімейної медицини», афілійована з бізнесменом.

У п’ятницю Корбана доставили в Київське бюро судово-медичної експертизи, а потім − в Інститут ім. Амосова, де йому провели кілька медичних маніпуляцій, згідно з медичною довідкою − подвійне стентування. Консиліум лікарів дійшов висновку, що стан Корбана після процедури задовільний, і дозволяє йому брати участь у судовому засіданні.

І хоча адвокати Корбана переконували, що їхній підзахисний у критичному стані, який виключає транспортування, політика доставили в Дніпровський районний суд Києва. Нагадаємо, що Геннадію Корбану закидають викрадення людей, розтрату майна та незаконне заволодіння транспортним засобом. Під час судового засідання Геннадію Корбану кілька разів ставало погано, його обстежили лікарі, він втрачав свідомість.

Консиліум лікарів дійшов висновку, що стан Корбана після процедури задовільний і дозволяє йому брати участь у судовому засіданні

«Я бачив запис, як Геннадія виймали з реанімобіля і закинули сюди, у зал засідань, хоча лікарі сказали, що його потрібно терміново відвезти в стаціонар», − заявивАндрій Денисенко, депутат-мажоритарник від Дніпропетровської області. Близько 23.00 в залі суду молоді люди спортивної зовнішності влаштували бійку.

На питання про причини явної заангажованості у веденні процесу джерела Forbes як в АП, так і в оточенні Ігоря Коломойського найбільш імовірною причиною називають тиск на групу «Приват» з метою отримання дивідендів «Укрнафти», а також бажання продемонструвати силу з боку влади. Крім того, з іміджевих міркувань, цей раунд протистояння мають виграти правоохоронці, оскільки рішення про домашній арешт, яке суд ухвалив 6 листопада, було сприйнято як програш сторони обвинувачення.

Гаманець або життя

Про яку суму йдеться, якщо взяти за основну версію бізнесові інтереси? За заявами самої «Укрнафти», компанія виконала свої зобов’язання перед НАК «Нафтогаз України» щодо виплати дивідендів за 2014-й, направивши до держбюджету 632,3 млн гривень (з розрахунку суми дивідендів 23,32 гривні за акцію). Цю умову була прописано в контакті з новим главою компанії Марком Роллінзом. Невиплаченими залишаються дивіденди за 2011-2013 роки в розмірі 1,8 млрд гривень. Компанія не визнає цих зобов’язань, посилаючись на те, що «Нафтогаз» компенсував цей борг відбором газу на 2,6 млрд гривень. В уряді наполягають, що вся сума повинна бути виплачена протягом найближчих чотирьох днів.

Чи варта свобода Геннадія Корбана цих грошей, і які політичні ризики несе його процес?

Судячи з риторики Ігоря Коломойського протягом останніх двох місяців, свобода і життя Геннадія Корбана не є вагомим аргументом у переговорах з ним, якщо такі ведуться (цей факт олігарх також заперечував). В останніх інтерв’ю Коломойський максимально дистанціювався, коментуючи − в обережних виразах − сам процес, але не свою причетність до нього.

Процес над Корбаном буде каталізатором для рейтингу партії «УКРОП», який уже на межі прохідного

Катерина Одарченко, політолог

«Корбан, його доля не є предметом обговорення зі мною», − заявив він в інтерв’ювиданню «Лівий Берег», підкресливши, що політична кар’єра з самого початку несла ризики, Геннадій Корбан їх усвідомлював і був готовий до наслідків. Тому, швидше за все, можливий результат процесу не буде впливати на бізнес-процеси в «Укрнафті». «Перебуваючи в Швейцарії, досить складно перейнятися подіями в суді», − констатує політолог Віктор Небоженко.

Якщо якісь дивіденди і поставлено на карту, то, швидше, політичні. Трансляція судового засідання, на якому Геннадій Корбан демонстрував явне погіршення здоров’я, не додавала популярності стороні обвинувачення. «Як сердечник зі стажем скажу, що суд − точно не підходяще місце для людини з хворобою серця. Це може погано закінчитися − якщо ми, звичайно, приймаємо на віру, що підсудний не симулює», − каже один зі співрозмовників Forbes. До кінця дня реаліті-шоу завершилося − суд було переведено в закритий режим «з міркувань безпеки».

Упевнений, що Новий рік Геннадій Корбан зустріне не вдома

Віктор Небоженко, політолог

Як зазначала політолог Катерина Одарченко, процес над Корбаном буде каталізатором для рейтингу партії «УКРОП», який уже на межі прохідного.

У свою чергу Віктор Небоженко вважає, що українці «досить зачерствіли», і не прогнозує сплеску рейтингів. «Після публікації фотографії Геннадія Корбана, на якій він святкує повернення в Дніпропетровськ, довіра до нього не надто велика. Хоча ці події не роблять честі обом сторонам, − визнає Небоженко. − Адміністрація розширює методи впливу на супротивників. Але така героїзація, безумовно, владі невигідна».

Експерт також вказує на повне самоусунення Петра Порошенка від процесу. «Президент зосереджений на міжнародній діяльності та ігнорує внутрішньоукраїнські конфлікти. Так не поводився ні Кучма, ні навіть Ющенко, який взагалі-то був досить флегматичним», − згадує він.

Небоженко не заперечує, що затримання Корбана перед другим туром мало відчутний вплив на результат його соратника Бориса Філатова на виборах мера Дніпропетровська (перемога з понад 52%), однак пояснює, що партійна специфіка виключає такий ефект. «УКРОП» не має однозначного лідера, вона не персоніфікована. Всі знають, хто лідер «Батьківщини», але хіба «УКРОП» асоціюється з Геннадієм Корбаном?» − констатує Небоженко. Крім того, військова риторика, на якій заснована ідеологія «УКРОПУ», втрачає популярність − у суспільстві є запит на стабілізацію та економічні реформи, а не героїчну ідеологію.

За його словами, у влади залишається лише один відносно серйозний суперник − політичний проект Міхеїла Саакашвілі. Але і його майбутнє невизначене через вразливість лідера. Порошенку достатньо задовольнити прохання влади Грузії про депортацію їхнього колишнього президента на батьківщину, щоб покласти край будь-яким претензіям на його серйозний політичний вплив в Україні.

автор: , джерело: Forbesзагрузка...

Читайте також

Коментарі