Україна не зможе обійтися без кредитів МВФ

ЧОМУ УКРАЇНА НЕ МОЖЕ ОБІЙТИСЯ БЕЗ КРЕДИТІВ МВФ?

Я нерідко отримую таке питання. Питання, яке в нинішніх умовах потребує особливої уваги.

Побутує думка, що за рахунок коштів Фонду закривається нестача коштів державного бюджету (покривається його дефіцит). І якби проблема лежала в площині дефіциту бюджету, то питання можливості відмови від таких коштів мало б право на існування.

Бюджет фінансує видатки у гривні. І для покриття його дисбалансу (перевищення видатків над доходами) потрібна гривня. А гривня є нашим внутрішнім продуктом. І у нас для цього нерідко використовують інститут, в якому бездонна бочка гривень – НБУ. З цієї бочки покривалися нестача коштів минулого року. І цього року на внутрішньому ринку єдиним позичальником грошей для Уряду є НБУ. Хоча таке гривневе фінансування я інакше ніж варварством, звичайно, не назву.

Але ми маємо ще один проблемний дисбаланс – між потоками валюти за межі України та їх притоками (фахівці називають його платіжним балансом). Вибачте, фахівці, за це і подальші спрощення.

ПРИТОКИ ВАЛЮТИ АБО «ДОХОДИ» експорт залучення кредитів

ВІДТОКИ ВАЛЮТИ АБО «ВИДАТКИ» імпорт боргові виплати

Торгова частина потоків у нас стала позитивною – експорт перевищує імпорт (вже минулого року це перевищення склало 4 млрд. доларів). Але. Але. Є ще борги. За рік на їх обслуговування потрібно 59 млрд. доларів. А звідки їх узяти? В запасах у НБУ на 1 грудня – 13 млрд. дол. Очевидно, що без нових позик закрити цей розрив неможливо. Сподіваюся, всі добре усвідомлюють, яке це має відношення до обмінного курсу гривні.

Я не скажу новини, зазначивши, що цей розрив був і раніше і тривалий час покривався новими кредитами. Але зумовлене цим постійне зростання боргів колись мало закінчитись неминучим – нам перестали позичати. Наголошу: йдеться не про гривню, а про валюту. А долари, як відомо, НБУ «надрукувати» не може.

За останні два роки Уряд України не зміг позичити на зовнішніх ринках жодного долара. Я не беру до уваги 2 млрд., які нам позичили під гарантії США, бо це «позичили» гарантії США, а не ми. У подібних умовах єдиним способом утримати ситуацію і вийти з неї є звернення по кошти до «швидкої допомоги», до спеціального кредитора – МВФ. Це базовий кредитор, на поведінку і рішення якого орієнтуються і «нанизуються» кошти цілого ряду кредиторів: ЄС, Світового банку, урядів світу, міждержавних європейських банків. Водночас це дуже потрібний сигнал для приватного зовнішнього фінансування. Немає грошей МВФ – інші теж «завмирають».

Але спеціальні кредитори, на відміну від звичайних, так просто грошей не дають. Вони кредитують під зобов’язання влади «вирулити» із ситуації. Були часи, коли з цим в Україні справлялися, а тому протягом багатьох років не потрібно було викликати «швидку допомогу» (МВФ). Але зараз у країни альтернативи доступу до твердої валюти немає. І мета цього доступу – не просто закрити «дірки», а поступово позбутися їх.

Чому привертаю особливу увагу до проблем стосунків з МВФ? У мене не вкладається в розуміння те, що зараз твориться навколо бюджету та податків, які є нерозривними. І твориться не тільки в стінах парламентського цеху, де мало задумуються над наслідками пропонованих рішень. Складається враження, що Уряд теж не знає, що строки надання чергової «порції» грошей уже минули. А деякі публічні заяви (вже майже без дипломатії) мало зрозумілі в урядових кабінетах. Уряд твердо переконаний у підтримці його варіанту дій? У мене такої впевненості немає.

Якщо хочуть вилікуватися від запоїв, кидають пити, а не чекають нової дози, щоб похмелитися, водночас постійно заявляючи про рішучі наміри кинути пити. Протверезіння все одно настане. Але буде болісним. Тому гарячим головам раджу стати під холодний душ і приймати відповідальні рішення. Відповідальні перед країною, перед нашими громадянами.

автор: Віктор Пинзеник

Рекомендуємо прочитати

"Хаббл" снял на видео Фобос, вращающийся вокруг Марса

Орбитальная обсерватория "Хаббл" случайно получила серию высококачественных фотографий Фобоса, вращающегося вокруг Марса, который специалисты НАСА использовали ....

Це може бути цікавим

В Киеве грузовик протаранил автомобиль полиции

В Киеве вечером 20 июля грузовой автомобиль столкнулся с патрульным автомобилем полиции, Об этом сообщает пресс-служба патрульной полиции....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Что думают украинские политики и эксперты о новом государстве "Малороссия"

Президент Украины Петр Порошенко отреагировал на новость о создании так называемой «Малороссии» на оккупированных территориях Донбасса....