Нові газові правила: які зміни чекають на українців вже в січні

1 грудня опубліковані і вступили в дію типові договори транспортування, зберігання, розподілу та постачання споживачам природного газу. Про це  Каналу 24 розповіли співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич та енергетичний експерт Марія Яковлева.

У квітні 2015 року був прийнятий закон № 329-VIII "Про ринок природного газу". А 30 листопада набули чинності постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, які регулюють роботу газового ринку і дозволяють, власне, діяти новому закону.

У цьому законі більш детально прописали цю логіку: раніше був облгаз, а тепер має бути дві компанії – одна транспортує, друга продає. Тож згідно закону споживач тепер повинен заключати два договори: на постачання газу, і його транспортування, з окремими компаніями.

Згідно кодексу газорозподільної системи тепер споживач і побутовий, і не побутовий (промислові компанії) будуть сплачувати не за тарифом, а абонплату за типом розміру лічильника.

"У нас є лічильник, у якого є максимальна пропускна потужність, яка фактично не відповідає реаліям і може відрізнятись у 5,6,10 разів від вашого реального споживання. І от братиметься максимальна пропускна потужність вашого лічильника, якимось чином обраховуватиметься абонплата, і ви не залежно від того, споживаєте газ чи ні, кожного місяця сплачуватимете ту ж саму суму", – пояснила Яковлева.

У перспективі цей закон запроваджує конкуренцію на ринку постачання газу, якої зараз немає. За законами конкуренції ціна має впасти. Але експерти висловлюють сумнів, що це станеться.

"Наша країна значну частину газу імпортує, і тому ціна буде прив’язана значною мірою до імпортного паритету. Навіть якщо з'являться інші компанії, ніж облгази, на ціні це істотно не відобразиться, тому що ніде купити дешевший газ. Немає передумов до того, що поступлять мільярдні інвестиції, Україна набурить нових свердловин, з'явиться багато газу і він подешевшає", — розповів Дмитро Марунич.

Прийняття такого закону є виконання прямої вимоги Угоди про асоціацію. Так званий "третій енергопакет" діє у Євросоюзі.

"Я не розумію, навіщо його в такому пожежному порядку впроваджують в Україні. Одна справа – споживач у Швеції, інша – в Україні. Там газ коштує 1600 євро за тисячу кубічних метрів. Але там такі доходи, що вони можуть сплачувати. А з нашим рівнем доходів і неминучим зростанням тарифів на все наші люди не зможуть платити. Підуть за субсидіями. А хто їх не отримає – матиме борги, піде рубати дрова", — сказав Марунич.

Читайте також: Коболєв назвав основні проблеми «Укрнафти»

 

Рекомендуємо прочитати

В Україні з’явився сайт для перевірки однофамільців і картою їх проживання

При введенні прізвища в рядок пошуку, сайт зазначає місця, де воно найбільш поширене і повідомляє, яка кількість людей носить це прізвище....

Це може бути цікавим

США обіцяють передати Україні конфісковані гроші Лазаренка - ГПУ

Профільні служби США запевнили українську сторону, що в разі конфіскації коштів українського екс-прем'єра Павла Лазаренка, більша їх частина буде передана Києву....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Ученые назвали предполагаемых убийц строителей Стоунхенджа

Исследователи пришли к выводу, что создателей знаменитого Стоунхенджа вытеснили и, вероятнее всего, истребили выходцы с территории современных Нидерландов....