Дружба проти третьої: що принесе Україні криза російсько-турецьких відносин

Політичне та економічне протистояння Російської Федерації і Туреччини, спровоковане катастрофою російського військового літака, набирає нових обертів. Зокрема, Москва озвучила список «санкційних» турецьких продуктів, заборонених до ввезення у РФ з 1 січня 2016 року. Крім того, з 1 грудня введено заборону на чартерні авіаперевезення між Росією й Туреччиною, різко скорочено ліміти з видавання дозволів на автомобільні перевезення та тимчасово зупинено роботу російсько-турецької міжурядової комісії з торговельно-економічної співпраці.

Загострення російсько-турецьких відносин відкриє новий етап в українсько-турецькій взаємодії – наприклад, дасть нові можливості українській дипломатії. Яка, до речі, вже почала їх використовувати – про це свідчать, зокрема, переговори президента України Петра Порошенка з його турецьким колегою Реджепом Ердоганом на кліматичному саміті ООН у Парижі. Крім цього, українська влада активно заявляє про готовність «забезпечити продовольчу безпеку Туреччини», тонко натякаючи на можливість у такий спосіб реалізувати нерозтрачений експортний потенціал України. У контексті цих подій цілком доречно говорити про зближення двох країн, причому – насамперед, військово-політичне, вважає експерт-міжнародник Григорій Перепелиця.

Наскільки тісним і детальним буде це зближення надалі, залежить від того, наскільки конфлікт РФ і Туреччини перейде з бойового інциденту в реальну загрозу війни між двома країнами. Наразі ми можемо говорити про військово-політичну кризу, а не загрозу війни. Війна – це наступна стадія ескалації російсько-турецького конфлікту. Безумовно, НАТО робить усе, щоб ця військово-політична криза не перейшла у стадію ескалації, хоча Росія демонструє таку готовність.

Новий формат відносин Туреччини та України матиме спільні заходи у сфері безпеки, насамперед це стосується двосторонніх консультацій, і відповідно сприятиме зближенню позицій у цій галузі. Адже, незважаючи на те що в нас був формат стратегічного партнерства, у цьому питанні наші відносини з турецькою стороною були досить нейтральними. Зараз зближення, по-перше, призведе до координації дій між Україною й Туреччиною в Чорноморському регіоні для зміцнення чорноморської безпеки. І, по-друге, до поглиблення відносин і вироблення спільної позиції щодо анексії Криму.

Донедавна в контексті України Північноатлантичний альянс використовував тільки дипломатичні засоби, які виражалися у слоганах «НАТО висловлює стурбованість», «НАТО висловлює глибоку стурбованість», «НАТО висловлює дуже глибоку стурбованість» і «НАТО засуджує дії Росії». Тепер вони просто змушені реагувати більш радикально й адекватно

До останнього моменту погляди Туреччини були досить стриманими, оскільки президент Ердоган акцентував увагу на правах кримських татар, і водночас дотримувався нейтральної позиції щодо самої анексії Криму Російською Федерацією. Немає сумнівів, що зараз Туреччина буде активнішою в засудженні дій Росії з анексії Криму. І така підтримка для нас є вагомою. Більше того, ми знаємо, що турецькі кораблі, так чи інакше, заходили в порти Криму, хоча вони й говорили, що це комерційні судна. Я вважаю, що тепер дотримання правил поведінки на окупованій території буде під великою увагою турецького уряду.

Безумовно, загострені російсько-турецькі відносини впливатимуть на розв’язання українсько-російського конфлікту, який я навмисно не називаю «українською кризою». Тому що кажучи так, ми розглядаємо цю війну як внутрішній конфлікт у самій країні, коли він таким не є, – це російсько-українська війна, а якщо говорити точніше – це конфлікт у форматі війни, хоча вона й має гібридний характер.

Не будемо забувати, що Туреччина є членом НАТО, й інцидент між двома країнами фактично є початком відкритого конфлікту між Росією й Північноатлантичним альянсом. З цього моменту НАТО вже не зможе обходитися виключно політико-дипломатичною реакцією на російську військову агресію.

Донедавна в контексті України Північноатлантичний альянс використовував тільки дипломатичні засоби, які виражалися у слоганах «НАТО висловлює стурбованість», «НАТО висловлює глибоку стурбованість», «НАТО висловлює дуже глибоку стурбованість» і «НАТО засуджує дії Росії». Тепер вони просто змушені реагувати більш радикально й адекватно. Наприклад, організація може розмістити системи протиповітряної і протиракетної оборони на території Туреччини, сили передового реагування або передового базування, денонсувати основоположний акт між Росією й НАТО. Альянс багато чого може зробити й на багато чого вплинути, щоб показати не тільки свою політико-дипломатичну незгоду, а й реальну відповідь військовою силою.

На жаль, поки що Володимир Путін не бачить тієї червоної лінії з боку НАТО, за яку Росія у своїх агресивних намірах не зможе переступати. І тут питання – до якої міри Альянс буде відступати й обмежуватися тільки словесними наріканнями, маючи вагомий арсенал військового впливу. Хоча в НАТО вже й немає особливого простору для відступу.

Туреччина й Росія, фактично, блискавично припинили взаємовідносини між собою у багатьох напрямах. Й Україні однозначно є чому повчитися в оперативності прийняття таких рішень – Туреччина задіяла свій арсенал проти Росії швидше й ефективніше, ніж свого часу це зробила Україна. Туреччина продемонструвала те, як має діяти кожна країна, котра дбає про свій державний суверенітет і свою безпеку. І це – класичний механізм для держав, що зіткнулися з військовою загрозою. На жаль, Україна демонструвала протилежний алгоритм – порушила будь-які правила та механізми, які необхідно застосовувати в таких випадках.

автор: ГРИГОРІЙ ПЕРЕПЕЛИЦЯ, джерело: Forbes

Рекомендуємо прочитати

В Украине планируют создать лазерное оружие

Кабинет Министров утвердил основные направление развития вооружения и военной техники на долгосрочный период....

Це може бути цікавим

Польська влада спростила порядок тимчасового працевлаштування для українців

Сейм Польщі прийняв новий законопроект, який спрощує процедуру доступу до ринку праці країни для іноземних громадян, в переліку яких і українці....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Шарлиз Терон разрешила сыну пользоваться губной помадой

Еще не утихли возмущения людей по поводу нарядов сына Шарлиз Терон, как в сети появился новый повод для обсуждения: пятилетний Джексон не только носит платья, но и п....