Парламент: без бюджету, але з дерегуляцією

Парламент: без бюджету, але з дерегуляцією

Минулий пленарний тиждень можна було б назвати плідним, якби не виснажливе очікування двох доленосних для країни документів.

Минулого тижня парламент встиг активно попрацювати й ухвалити низку важливих для українського бізнесу законопроектів. У політичній площині дебати йшли навколо строків внесення державного бюджету на 2016 рік та основних принципів податкової реформи. Від цих документів прямо залежить доля уряду Арсенія Яценюка.

З газовою рентою визначилися

Депутати внесли зміни до Податкового кодексу України, пов’язані з функціонуванням ринку природного газу.

Основні положення документа стосуються переписування умов розрахунку ціни реалізації газу під час сплати ренти.

Для всіх видобувників і постачальників блакитного палива у країні рента буде нараховуватися відповідно до ринкової ціни газу, за базис якої буде прийнято середньозважену ціну імпортованого в Україну палива.

Для ПАТ «Укргазвидобування» рентна плата буде встановлюватися з огляду на ціну продажу його блакитного палива для НАК «Нафтогаз України».

У держреєстр – без ксерокопій

Депутати підтримали зміни до законодавства щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру. Для запобігання рейдерським захопленням підприємств у законі було ліквідовано можливість користуватися ксерокопіями під час державної реєстрації внесення змін до установчих документів.

Друге дихання державно-приватного партнерства

Парламент ухвалив зміни до законодавства у сфері розвитку державно-приватного партнерства.

Закон містить комплекс нововведень, покликаних зацікавити великих інвесторів у спільних із державою інвестиціях. В умовах інвестиційного та кредитного голоду, крім приватизації, в держави не залишилося джерел додаткового фінансування інфраструктурних проектів.

Ухвалений законопроект спрощує процес підготовки проектів державно-приватного партнерства, уточнює низку норм, що вимагають роз’яснень.

Також допускається можливість застосування незвичних для України новацій – як-от перебування об’єкта партнерства у приватній власності й так звана «плата за доступність».

Кворум зборів учасників ТОВ – за бажанням, для держпідприємств – від 50%

Ще одним законопроектом парламент змінив кворум загальних зборів учасників товариств з обмеженою відповідальністю.

Тепер загальні збори учасників є повноважними, якщо на них присутні учасники, що володіють понад 50% голосів.

Водночас, якщо у статутному капіталі товариства немає державної частки, то статутними документами може бути передбачено інше співвідношення.

Індустріальні парки повертаються

Ще одним законом, спрямованим на залучення у країну інвестицій, ставзаконопроект про зняття регуляторних бар’єрів для розвитку мережі індустріальних парків (ІП) в Україні.

Документом передбачається розширення сфери діяльності ІП – «промислове виробництво» замінили ширшою категорією «переробна промисловість». Залишилися науково-дослідна діяльність та діяльність у сфері IT.

Спочатку законопроект планував позбавити ІП від плати за землю упродовж трьох років, але у процесі підготовки документа норма загубилася. Сам закон вийшов вихолощеним і навряд чи зацікавить потенційних інвесторів.

«Зелене світло» електрокарам

Минулого тижня депутати встигли скасувати мито на електромобілі. За оцінками Мінекономрозвитку, у результаті ухваленого законопроекту електромобілі в Україні подешевшають у середньому на 28%.

Юросіб зареєструють по-новому

Важливим кроком у питанні дерегуляції стало прийняття парламентом закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Серед іншого, законопроект передбачає передання функцій щодо державної реєстрації органам місцевого самоврядування, держадміністраціям, нотаріусам і банкам (за органами юстиції залишається державна реєстрація громадських формувань), скорочення переліку документів, що подаються для державної реєстрації, скасування паперових витягів і установчих документів та запровадження їх отримання в електронному вигляді через Портал електронних сервісів, і багато іншого.

Нерухомість – теж

Аналогічним за своїм реформаторським духом став також ухвалений законопроект«Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Він також передбачає делегування органам місцевого самоврядування повноважень із реєстрації прав на нерухоме майно, а також розширює доступність адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав шляхом надання відповідних повноважень нотаріусам, державним виконавцям і банкам.

За Мін’юстом залишиться нормативно-методичне забезпечення й частина наглядових функцій.

Науку призначили локомотивом економіки

Без перебільшення, революційним для вітчизняної науки стало ухвалення вистражданого науковою громадськістю закону «Про наукову й науково-технічну діяльність».

Серед новацій, зокрема, таке:

  • навчальні установи та виші зможуть засновувати комерційні підприємства
  • державні наукові установи зможуть залишати частину прибутку і звільнятимуться від сплати ввізного мита і ПДВ під час закупівлі обладнання, матеріалів, літератури.
  • фінансування науки має становити не менше 3% ВВП.
  • спрощено адміністративні правила роботи навчальних установ, модернізовано процедуру обрання їхніх керівників.

Якщо ж говорити про не виправдані очікування, то, на жаль, парламент відмовився скасувати додаткові імпортні мита в розмірі 5% і 10%.загрузка...

Читайте також