Відсутність сучасної системи у сфері поводження з відходами сьогодні – Україна – «країна - смітник» завтра

10-11 листопада у Києві відбулася Міжнародна практична конференція «Дорожня карта для України у сфері поводження з відходами та електронного врядування», організована посольством Швеції в Україні та Міжнародною благодійною організацією «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ), що зібрала зацікавлених сторін держави,  представників підприємств з переробки відходів України та європейських країн, громадськість, експертів, у сфері поводження з відходами та електронного врядування.

–      Конференція стане платформою для впровадження в Україні передових європейських технологій, швецького досвіду поводження з відходами, адже лише 1 % відходів у Швеції захоронюється, решта – переробляється, спалюється, компостується, і цей досвід стане добрим початком у зменшенні навантаження на довкілля через запровадження правильної моделі поводження з відходами в Україні, які в першу чергу слугуватимуть не тільки вторинними, але й енергетичними ресурсами, що надзвичайно актуально на сьогодні, – зазначив Андреас фон Бекерат, надзвичайний та повноважний посол Швеції в Україні.

–      Швецький Уряд першочергово підтримує позитивні заходи в сфері охорони довкілля, зокрема,що стосуються поводження з відходами та електронного врядування в природоохоронній галузі, – зазначилаКрістінаДеніелсон, голова секції підтримки реформ посольства Швеції в Україні. – Законодавчі реформи, впровадження пілотних проектів в Україні здебільшого ініціюються громадськими інституціями, фокус на яких і робить посольство Швеції в Україні.

Представник швецької агенції охорони довкілля SEPA Еріка Нигрен повідомила, що Швеція розпочала реформи у сфері поводження з відходами ще у п’ятдесятих роках минулого століття. Особлива увага акцентувалася на поводженні з небезпечними відходами.

–      Більше року минуло з моменту підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, на порядку денному України 30 нормативних актів ЄС, до яких потрібно апроксимувати національне законодавство у сфері охорони довкілля та раціонального використання природних ресурсів. На сьогодні Мінприроди України напрацьована нова редакція законопроекту «Про відходи», який включатиме положення рамкової Директиви ЄС про відходи, – акцентувала свій виступ Ганна Вронська, заступник Міністра екології та природних ресурсів України з питань євроінтеграції. Безперечно, досвід Швеції у сфері поводження з відходами є прогресивним та заслуговує стати взірцем побудови правильної моделі на національному рівні.

Польські колеги розповіли про досягнення у сфері поводження з відходами. Як зазначила, Марта Смаль-Худзік, директор відділу охорони довкілля, починаючи з 2012 року, станом на сьогодні, кількість твердих побутових відходів, що захоронюються на сміттєзвалищах, зменшилася на 70 %.

–      Без кінцевої мети, безпосередніх цілей, розробленої стратегії на державному рівні, цілісна система поводження з відходами не матиме успіху, а лише нестиме точковий або опосередкований результат, – наголосив директор швецької компанії MRTSystemInternationalAB, КлаєсРайден.

–      Сфера поводження з відходами та електронного врядування в Україні є у кризовому стані. ЕПЛ не може залишатися осторонь в той час, як наша країна перетворюється на суцільний смітник. Реальність у сфері поводження з відходами невтішна: статистична звітність відходів, включаючи небезпечні, є спотвореною, відсутній доступ громадян до екологічної інформації, яка становить, передусім, безпеку для кожного з нас. Сьогодні вкрай необхідно створити ефективну національну систему поводження з відходами, в основі якої стане запобігання утворення відходів, роздільний збір, його транспортування до існуючих пунктів переробки та перетворення у ресурси енергетичні чи матеріальні. Необхідно створити базу даних екологічної інформації, – зазначила Олена Кравченко, виконавчий директор ЕПЛ.

–      Система роздільного збору побутового сміття працює у Львові. Ми встановили контейнери для  роздільного збору скла, пластику, паперу і загальної фракції, – повідомив директор Аве Львів Олег Гайовишин. Лише запровадження правил збору, функціонування тарифу та розширеної відповідальності виробника, дасть змогу досягнути позитивних змін та наближення до європейських досягнень у цій сфері.

–      В Україні щороку утворюється близько 14 млн. тонн твердих побутових відходів, 95 % з яких захоронюється на сміттєзвалищах. У той час, як у Швеції на сміттєзвалищахзахоронюється 0,7 % відходів, а у Польщізахороненняпобутовихвідходів за останні три роки зменшилосябільш, як вдвічі, –додала Алла Войціховська, еколог ЕПЛ.На державному рівні не підтримується та не стимулюєтьсяінвестуванняв технології з переробки, спалювання, компостуваннявідходів, отримання з них енергії. Відсутній контроль за наявністютехнологічнихпотужностейсуб'єктівгосподарювання, які здійснюють операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, відсутнє відслідковування видалення не безпечних відходів ліцензованими підприємствами.

–      Лише запровадження концептуально нових підходів у сфері поводження з відходами відповідності до найкращих світових практик, усунення прогалин у сфері поводження із відходами, апроксимації норм та стандартів міжнародного права у сфері поводження із відходами, залучення громадськості на всіх етапах реформ та законодавчого регулювання – допоможе вийти Україні з сміттєвого колапсу, – резюмувала Ольга Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу ЕПЛ. ЕПЛ і надалі братиме активну участь у стимулюванні центральних органів виконавчої влади до прийняття правильних рішень та залучатиме всі зацікавлені сторони для конструктивного діалогу з метою захисту та охорони довкілля.

Рекомендуємо прочитати

Сын Порошенко надел "правильную" футболку и сделал зарядку с мамой

После инцидента с футболкой с российской символикой, сын Порошенко появился на программе матери в футболке с с надписью "Україна"....

Це може бути цікавим

Поліцейських будуть судити за жорстоке побиття перехожого

Прокуратурою міста Києва завершено досудове розслідування та скеровано до суду обвинувальний акт стосовно двох працівників поліції за фактом спричинення тілесних ушкоджень громадянину, який намагався зафіксувати на мобільний телефон незаконні, на його думку, дії правоохоронців....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Мінстець збирається повернути Донбас "на рівні свідомості"

23 травня в Києві Міністерство інформаційної політики України презентувало Стратегію реінтеграції Донбасу в умовах гібридної війни....