Повернулися з війни: донбаські ТЕС включаються в українську енергосистему

Припинення бойових дій у зоні АТО дало можливість енергетикам активізувати роботи з відновлення зруйнованих ліній електропередачі на сході країни. Як відомо, в результаті збройного конфлікту на енергетичній карті України в межах донбаської енергосистеми утворився незалежний енергоострів, розташований на неконтрольованій Україною території Луганської та Донецької областей.

У цьому енергоострові виявилися відрізаними від української енергосистеми Старобешівська ТЕС («Донбасенерго») і Зуївська ТЕС (ДТЕК). Також у зоні АТО частково залишилися енергопостачальні компанії «ДТЕК Донецькобленерго», «Луганське енергетичне об'єднання», ДП «Регіональні електричні мережі» (обслуговує державні шахти), ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» (обслуговує великі промислові підприємства), а також «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» і Донецька залізниця.

Якщо луганська частина енергоострова запаралелена з РФ і зараз має можливість отримувати перетік російської електроенергії 500 МВт, то донецька працює в тимчасово ізольованому режимі. При цьому перетоки електрики між українською та донбаською енергосистемами близькі до нульової позначки. Крім того, залишається ізольованою від української енергосистеми Луганська ТЕС, яка постачає електрику на північну контрольовану частину Луганської області.

Російський імпорт як непорозуміння

Сформовані острівні режими роботи містять істотний негатив для української енергосистеми. У луганському і донбаському енергоостровах залишаються незатребуваними і замкненими близько 1700 МВт дефіцитних і маневрених потужностей теплових енергоблоків, які могли б видавати електрику в загальноукраїнську мережу. Зокрема, на Зуївській ТЕС у резерві знаходяться близько 300 МВт, на Луганській − 600 МВт, на Старобешівській − до 800 МВт. Основна причина простоювання цих потужностей − зруйновані лінії електропередач (ЛЕП).

Для порівняння: згідно з контрактом між російською «Інтер РАО» та «Укрінтеренерго» від 30 грудня 2014 року, Україна може імпортувати російську електроенергію потужністю до 1500 МВт, що в разі дотримання рівномірного графіка поставок становить 36 млн кВт/год на добу. І хоча в законтрактованих обсягах Київ електрику в Москви не купує, проте в першому півріччі 2015-го обсяг імпорту з РФ склав 1,4 млрд кВт/год на суму 1,3 млрд гривень.

У листопаді цього року, згідно з прогнозним балансом, Київ може імпортувати з Росії 400 млн кВт/год. Як заявляв у жовтні міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин, його відомство вважає за доцільне продовжити імпортний контракт із Росією і на 2016-й. Однак просте порівняльне зіставлення цифр щодо обсягів імпорту і тих потужностей, які зараз простоюють на Донбасі, наочно свідчить, що сам факт поставок російської електроенергії в Україну − це непорозуміння, яке має тимчасовий характер. Як мінімум двом станціям із перерахованих − Луганській та Зуївській ТЕС − цілком під силу вже найближчим часом це непорозуміння усунути.

Є паливо – немає ліній, і навпаки

Основною перевагою Луганської ТЕС, якщо порівнювати із Зуївською та Старобешівською, є наявність на її складах понад 400 000 т антрациту, що становить 19% від загального обсягу, накопиченого на складах українських ТЕС. На сьогодні ця теплоелектростанція пов'язана з північчю області тільки однією високовольтною лінією Луганська ТЕС – Лисичанська. Для возз'єднання станції з ОЕУ необхідно відновити низку інших ЛЕП, над чим наразі і працює НЕК «Укренерго». Роботи ускладнюються тим, що частина ліній міститься на неконтрольованій території, а частина – у буферній зоні, що потребує постійних переговорів та організаційних витрат. Із цієї причини проблема відновлення ЛЕП у Луганській області і стала частиною мінських угод.

Як зазначають у НЕК «Укренерго», відновити лінії вкрай важливо до зимових холодів, оскільки необхідно забезпечити розмінування території під ЛЕП. Допомогу в питанні доступу до пошкоджених ділянок готова надати ОБСЄ. Краще йдуть справи з лініями у Зуївської ТЕС. 19 жовтня «Укренерго» завершило ремонт ЛЕП Харцизька – Зоря, яка з'єднує електростанцію з Маріуполем. І фахівці НЕК опрацьовують технічне рішення для якнайшвидшого включення лінії в роботу. Як зауважують у прес-службі «ДТЕК Енерго», енергохолдинг готовий забезпечити необхідні поставки газового вугілля на Зуївську ТЕС, проте єдиною проблемою для запуску додаткових 300 МВт потужності може виявитися заборона на постачання Зуївській ТЕС мазуту. Це паливо вважають товаром подвійного призначення, і поки що координаційний центр при штабі АТО дозволу на ввезення мазуту не дав. «Станом на 16 жовтня на Зуївській ТЕС було всього 100 т мазуту. Для пуску одного блоку потрібно близько 300 т. Якщо блок вимкнеться, є ризик того, що ми «не піднімемо» його», – пояснюють у прес-службі «ДТЕК Енерго». У цілому для того щоб повноцінно «заживити» енерговузол Старобешівська ТЕС – Зуївська ТЕС і забезпечити видання потужностей обох станцій в ОЕУ, необхідно відновити лінії: Старобешівська ТЕС – Азовська, Вуглегірська ТЕС – Макіївська, Курахівська ТЕС – Чайкине.

автор: , джерело: Forbes

Рекомендуємо прочитати

Спілка ветеранів АТО звинуватила поліцію в піарі замість вирішення проблеми атовця

Яремчанська спілка ветеранів АТО звинуватила поліцію в піарі замість вирішення проблеми атовця Андрія СтельмащукаПоліція організовує «шоу», самопіар та перетво....

Це може бути цікавим

Мешканцям будинків для літніх людей забезпечили доступ до питної води

На 100% реалізовано проекти із заміни посуду та забезпечення цілодобового вільного доступу до питної води в будинках для літніх людей Київської області591 підопічни....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Київенерго назвало найбільших боржників за тепло і воду

Борг столичних споживачів за опалення та гарячу воду на 1 липня становить 3,6 мільярда гривень....