З бібліотек можуть зникнути газети і журнали

Згідно з постановою Кабміну №117, прийнятою в квітні 2014 року, всі бюджетні організації – інститути, школи, бібліотеки, лікарні – позбавлені можливості проводити передплату періодичних видань на 2016 рік. Їм не дозволяється витрачати бюджетні гроші, отримані в цьому році, на наступний рік, а саме так працює система підписки газет і журналів.

Представники Української асоціації видавців періодичної преси (УАВПП) вже звернулися до Кабміну з вимогою внести зміни до цієї постанови і розблокувати заборону на передплату періодичних видань. Але поки нічого не змінилося, пише "Сегодня".

"Передплата періодики робиться централізовано, і як вона здійснюється, вирішують на рівні району. Якщо ви зможете безкоштовно передавати залишки своїх газет у вигляді благодійної допомоги для нашої бібліотеки, то ми будемо вам вдячні. Періодики у нас не вистачає, хоча бажаючі почитати пресу є завжди", – розповіли  в одній зі столичних бібліотек. Ще гірше справи з бібліотеками в регіонах, які ризикують взагалі залишитися без газет і журналів.

За словами експертів, постанова зобов'язує бюджетні організації використовувати виділені кошти лише в тому році, коли вони були виділені, але не в наступному. Це стосується і передплати на періодичні видання, яка передбачає проплату коштів на наступний рік.

"Передплатна кампанія на наступний рік йде якраз з жовтня по грудень. Раніше всі тендери проводилися, починаючи з вересня, а тендер – це цілий перелік видань, від 20, 200 і 1000 – якщо це велика бібліотека. Постанова забороняє це, і бібліотека може робити передоплату тільки протягом поточного року, тобто лише з першого січня 2016- го. Що ставить під загрозу зриву передплатну кампанію-2016 для видавництв. Наприклад, минулого року, за час дії постанови, кількість підписаних видань різко зменшилася, багато бібліотек не хотіли порушувати постанову. Хтось оформляв передплату на свій страх і ризик, а хтось – під гарантійні листи, але це не вихід, оскільки немає гарантії, що бібліотекам виділять гроші саме на початку року. А в програші опиняться видавництва і організації, які здійснюють доставку видань. Ну і, звичайно, користувачі бібліотек. У нас викликає занепокоєння передплатна кампанія 2016 року. Питання внесення змін до цієї постанови Кабміну кілька місяців обговорюється на рівні Мінкультури. Наскільки мені відомо, міністерство направило в Мін'юст ці зміни, але питання до кінця не вирішене", – розповіла Наталія Похольченко, заступник директора ДП "Преса" з питань розповсюдження періодичних видань.

"Я особисто писав лист-протест і був категорично проти прийняття постанови №117. Я вважаю його абсурдним, оскільки воно руйнує систему передплати на періодичні видання. Більше того, воно позбавляє редакції газет і журналів можливості планувати свої майбутні тиражі, адже при таких розкладах просто неможливо орієнтуватися в тому, в якому обсязі і як саме працювати. Вони не отримують авансу і не зможуть розвиватися, що призведе до перекручення інформаційного поля країни. А в головному програші – звичайні українці, які залишаться без журналів і газет", – говорить "Сегодня" Олександр Афонін, президент української Асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів.

За його словами, потрібно терміново вносити зміни до постанови Кабміну. "Мінкультури розробило зміни до постанови №117. І їх намагалися внести в минулому і в цьому році, але поки безрезультатно. Два тижні тому з'явилася інформація, що проект змін до цієї постанови був узгоджений в Мінфіні, і зараз він знаходиться на розгляді в Мінекономіки", – говорить Афонін. "Мета документа – дозволити бюджетним організаціям, а саме бібліотекам, школам, інститутам, лікарням, підписку на періодичні видання. На даний момент вони штучно обмежені в можливості отримувати газети і журнали своєчасно і найдешевшим шляхом – за передплатою", – резюмував Олексій Погорєлов, президент УАВПП.

Рекомендуємо прочитати

Найдена связь между длиной пальцев и спортивными задатками мужчин

Соотношение длины указательного и безымянного пальцев человека называют «пальцевым индексом» (digit ratio)....

Це може бути цікавим

У Києві "замінували" апеляційний госпсуд

У Києві повідомили про мінування приміщення Київського апеляційного господарського суду (КАГС)....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Ученые решили проблему генетического бесплодия

Ученым удалось получить здоровое потомство от генетически бесплодных самцов мышей....