Супермісія: чому курс гривні після виборів не зміниться

Нещодавно у мене була можливість зустрітися з представниками «Кредитного Майдану», які стверджували, що після виборів обмінний курс долара злетить до 50 гривень. Незважаючи на те, що я рідко чую логічне пояснення таким прогнозам, можу припустити, що зараз подібні твердження і установки − не рідкість. Це спонукало мене спробувати сили в неможливій спробі спрогнозувати обмінний курс на підставі більш резонних факторів.

Цього року я зробив два публічних прогнози. Нещодавно дійшов висновку, що на угоду реструктуризувати держборг зі «стрижкою» 40% потрібно два роки і попередній формальний дефолт. Замість цього український уряд пішов шляхом набагато швидшої угоди з міжнародними кредиторами.

Почну з найскладнішого завдання нашого часу, яке не вдавалося нікому з часів початку холодної війни − передбачити наміри Кремля. У цьому є необхідність з причини значного впливу військових дій на українську економіку.

Якщо говорити загалом, я бачу чотири можливі варіанти розвитку конфлікту на Донбасі в короткостроковій перспективі:

1. Військове вирішення.

2. Заморожений конфлікт (без вирішення, але й без насильства).

3. Мирні домовленості за мінською програмою.

4. Ситуація без змін.

У моїх припущень дві точки зору. З одного боку, як мені здається, причиною конфлікту стала потреба Росії мати буферну зону між собою і НАТО. З іншого боку, в цьому випадку мета РФ − інституалізувати свій вплив в Україні в новому конституційному полі, з тим щоб утримувати її поза НАТО.

Супермиссия

1. Виходячи з прогнозів розвитку військових дій американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor, я вважаю дуже низькою ймовірність військового вирішення конфлікту − через його високу вартість з погляду людських ресурсів, необхідних для захисту окупованої території, з усіма політичними наслідками. Коротко кажучи, витрати на військову ескалацію конфлікту перевищують вигоди від неї.

2. Другий варіант (заморожений конфлікт), на мій погляд, також малоймовірний у короткостроковій перспективі, оскільки в результаті нього територію, підконтрольну бойовикам, буде від'єднано від решти України. А таке від'єднання зробить російську мету недосяжною, що буде рівнозначно поразці РФ.

3. Третій варіант (мирні домовленості), хоча про нього весь час твердять усі сторони, теж є малоймовірним найближчим часом, враховуючи всі нюанси внутрішньої політики.

4. Оскільки ми виключили всі інші варіанти розвитку подій, приходимо до висновку, що в осяжному майбутньому все, ймовірно, залишиться, як є.

Такий сценарій, у свою чергу, призводить до двох наслідків для української економіки:

1. Економічне середовище буде відносно стабільним, але з елементом невизначеності в довгостроковій перспективі.

2. Ця невизначеність затримає інвестиційний бум і залишатиметься перешкодою для швидкого економічного відновлення країни.

Якщо зіставити політичну стабільність із висновком про те, що, як показують щомісячні та щоквартальні дані за основними макроекономічними показниками, − дно, швидше за все, було пройдено в другому кварталі (див. графіки), важко собі уявити, що могло б змусити Національний банк відмовитися від регулювання капіталу в тому форматі, як він робить це зараз.

Супермиссия

У цієї політики регулювання є своя ціна, яку платять всі економічні гравці. Але досвід спілкування з клієнтами моєї організації показує, що компанії, в принципі, навчилися жити в такій системі і миритися з цією ціною. Крім того, МВФ послужить додатковим стримувальним фактором для будь-яких необачних дій, щоб зберегти результати цієї макроекономічної стабілізації.

За таких умов (відносної політичної та економічної стабільності, з одного боку, і з обережно-пильним МВФ − з іншого), НБУ, по всій видимості, буде й далі утримувати за собою владу в регулюванні попиту та пропозиції валюти. З усіма даними йому повноваженнями у Нацбанку немає ніяких причин послаблювати обмінний курс.

Враховуючи все викладене вище, постараюся сформулювати своє пророцтво чітко, але обережно: в наступні 9-12 місяців обмінний курс, швидше за все, залишиться в поточному діапазоні 21-23 грн/$ із незначним потенціалом зниження і прийнятним ризиком зростання.

автор: Тамаш Хак-Ковач, джерело: Forbes

Рекомендуємо прочитати

В Киеве произошло ДТП с дракой и выстрелами

На Оболони столкнулись два автомобиля....

Це може бути цікавим

Савченко назвала адресата неприличного жеста на заседании Рады

Депутат Верховной Рады Надежда Савченко заявила, что показанный ею на заседании парламента неприличный жест был адресован премьер-министру страны Владимиру Грой....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Редактору "Страна.ua" избрали меру пресечения

Шевченковский районный суд Киева избрал главному редактору издания "Страна....