Чи турбують українців екологічні проблеми - дослідження

Дослідження провели Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та соціологічна служба Центру Разумкова з 22 по 27 липня 2015 року. Було опитано 2011 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим і окупованих територій Донецької та Луганської областей. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

Екологічна частина опитування була здійснена на запит Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина".

Серед найбільших гострих екологічних проблем як на регіональному, так і на державному рівні, населення України визначає проблеми засмічення природи побутовими відходами (59%), проблему забруднення атмосфери шкідливими викидами (44%) та проблему неякісної води (42%). Відчутно менший сегмент населення стурбований сьогодні наслідками Чорнобильської аварії (32%), проблемою знищення лісів та резонансною в глобальному вимірі проблемою зміни клімату (29% та 28% відповідно).

Більша частина населення України не розглядає екологічну складову в якості невід’ємної компоненти поняття «сталого розвитку» суспільства. Натомість, громадяни розуміють сталий розвиток переважно як результат зростання економіки або внутрішнього валового продукту (ВВП) (52%). В той час як «врівноваження інтересів економіки, екології та суспільства» в контексті розуміння поняття сталого розвитку відзначають лише 27% опитаних громадян.

У питанні щодо можливості економічного зростання держави без завдання шкоди довкіллю думки поділилися: 43% опитаних вважають, що це можливо, 38% - що ні. Причому ці відмінності мають регіональний характер: у Західному та Центральному регіоні більшість населення певні, що можливе економічне зростання без завдання шкоди довкіллю (на Заході так вважають 50%, у Центрі – 47%, протилежну думку мають, відповідно, 34% і 32%). А от у Східному й Південному регіонах і, особливо, на Донбасі, більшість певна, що економічне зростання неможливе без шкоди довкіллю ( так вважають, відповідно, 47% на Сході, 43% на Півдні і 47% на Донбасі, не згодні з такою думкою, відповідно, 40%, 35% і 34%).

Оцінка екологічної ситуації на місцевому рівні носить стримано оптимістичний характер: 70% респондентів визначають її як цілком благополучну (9%) чи, принаймні, нормальну (61%). Водночас у цьому питанні наявні істотні регіональні відмінності: в регіонах Сходу та Донбасу, відповідно, 33% і 34% характеризують економічну ситуацію як несприятливу і навіть критичну.

В контексті розуміння населенням України поняття «екологічних прав» можна відзначити відносне ігнорування саме демократично-правової складової цього поняття. Переважна більшість громадян розуміє екологічні права суто як право на безпечне для життя та здоров’я людини навколишнє природне середовище (72%). При цьому значно менший сегмент населення України вкладає в поняття екологічних прав такі елементи як участь людей в розробці та здійсненні заходів щодо охорони навколишнього природного середовища (30%), об’єднання людей в громадські організації природоохоронні організації (21%) або як вільний доступ до одержання екологічної освіти та знать (16%) тощо.

Результати проведеного опитування засвідчили катастрофічно низький рівень залучення громадян до екологічних ініціатив. Так, активними учасниками екологічного руху визнали себе лише 1% населення України. Натомість, відсутність будь-якого досвіду участі в таких рухах чи ініціативах визнали 89,7% опитаних громадян України. Так само майже відсутній у населення досвід захисту екологічних прав, про що заявили 93% респондентів. Поряд із цим майже третина населення (30%) висловила неготовність реально захищати власні екологічні права.

Позитивним сигналом є готовність населення України вживати деяких заходів в своєму побутовому, повсякденному житті та, зокрема, в сільськогосподарській діяльності, що можуть позитивно впливати на екологічну ситуацію чи бодай обмежувати негативний вплив на неї. Так, наприклад, економно використовувати світло, воду та електроприлади готові 73% опитаних. Близько половини від усіх респондентів також висловили готовність купувати енергоощадливу техніку (46%) та утеплювати будинок або квартиру (51%), 41% готові для покращення екологічної ситуації сортувати побутові відходи.

Серед тієї частини населення, що займається вирощуванням сільськогосподарської продукції, переважна більшість (75%) надає перевагу використанню органічних добрив, в той час як переважно добрива хімічні використовують 16% зайнятих в сільськогосподарській сфері людей. Поряд з цим 41% респондентів визнають, що використовують хімічні препарати (пестициди) для знищення жуків, гусениць та бур’янів у сільськогосподарській діяльності.

Більшість населення України ставиться до полювання або байдуже (36%) або негативно (31%). Загалом позитивно до полювання ставляться 18% українців і ще 3% самі належать до мисливців. У питанні ставлення до полювання наявні істотні гендерні відмінності: жінки більш схильні засуджувати полювання( 44%), ніж чоловіки (27%).

Найбільш ефективним засобом зменшення кількості безпритульних тварин українці вважають або їх стерилізацію (40%) або підвищення відповідальності хазяїв – реєстрацію домашніх тварин та їх чіпування (32%). На евтаназію (безболісне вбивство) безпритульних тварин згодні лише 11% опитаних (найбільше – на Сході – 23%).

Рекомендуємо прочитати

За "Малороссию" Захарченко придется заплатить жизнью

Главарь так называемой "Донецкой народной республики" Александр Захарченко удивил всех своим очередным заявлением....

Це може бути цікавим

Россия оказалась первой в болоте

В Финляндии состоялся чемпионат мира по болотному футболу....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Хакера з Росії засудили до 5 років в’язниці у США

Росіянина Марка Вартаняна в американському штаті Джорджія засудили до п'яти років позбавлення волі за комп'ютерне шахрайство, повідомляє Reuters....