Чому в Уряді відмовляються переглядати тарифи - думка експертів

На сьогодні для населення тариф встановлений на рівні 7200 грн за тисячу кубів, тоді як ціна імпорту – еквівалент 5800 грн, і це навіть не беручи національний видобуток. Здавалося б, різниця в 1500 грн дає підстави Уряду для зниження тарифу. Проте цього не відбувається, причина – НАК «Нафтогаз України» отримує додаткові кошти для покриття свого дефіциту, і отримуються вони за рахунок субсидійних компенсацій, – пояснюють у «Публічному аудиті».

«Близько 40 млрд грн у видатках на 2016 рік передбачено на фінансування субсидій, що вдвічі більше, ніж цьогоріч. Усі ці гроші в переважній більшості спрямовані, зрозуміло, НАКу. Тобто, заяви в Уряді та в Президента, що державне дотування компанії припинене, не зовсім відповідають дійсності, бо змінився тільки механізм – зараз це відбувається під прикриттям адресної допомоги сім’ям», – стверджує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

У Мінсоцполітики тиснуть на органи місцевої влади, аби ті першочергово працювали саме над забезпечнням людей субсидіями. На сьогодні по адресну допомогу звернулося майже 3 млн сімей, що в 5 разів більше, ніж у минулому році. За прогнозом фахівця, цілком ймовірно, що до початку опалювального сезону таких родин буде близько 4 млн. «Враховуючи, що середній склад родин – три особи, це 12 млн українців, тобто 28 % населення в країні потребують соціального захисту. Вдумайтеся. У цивілізованій країні така статистика говорила б чиновникам вищого рангу не про успіх системи субсидій, а про повний провал, фіаско в частині забезпечення конституційних прав громадян на достатній рівень життя та оплати праці», – зазначає спеціаліст.

Крім того, за його словами, на сьогодні у зв’язку з переддефолтними кредитними рейтингами України НАКу не вдається залучати необхідних зовнішніх запозичень. Так, Кабінет Міністрів надав гарантії компанії під зовнішні запозичення на суму $ 1 млрд; оголошувалися закупівлі послуг міжнародних компаній у пошуку іноземних фінансових інституцій для відкриття кредитних ліній тощо. Як результат, із очікуваних $ 1,5 млрд вдалося залучити тільки 300 млн від Європейської комісії. Наразі нібито вдалося домовитися про $ 300 млн від Європейського банку реконструкції та розвитку і $ 200 млн від Міжнародної фінансової організації IFC. У будь-якому разі, за останні чотири місяці НАК спромігся викупити тільки $ 0,7 млрд, що свідчить про відсутність операційних коштів у гривні через зменшення платежів та зростання заборгованості.

«При цьому досить цікавими з точки зору платоспроможності НАКу та валютного ринку України є те, що за останні чотири місяці «Нафтогаз» на міжбанку викупив $ 700 млн, а НБУ – $ 1,3 млрд. Таким чином, Національний банк України використовуючи обмежуючі механізми, може створити на міжбанківському валютному ринку ситуацію, за якої той же «Нафтогаз» викуповує валюту в необхідних обсягах, не створюючи значного тиску на стійкість гривні», – зауважує Максим Гольдарб.

Рекомендуємо прочитати

У центрі Києва вкладники «Михайлівського» побилися з поліцією

У центрі Києва під Адміністрацією президента протестують близько сотні вкладників банку «Михайлівський»....

Це може бути цікавим

Іноземні інвестори можуть отримати посвідку на проживання в Україні

Петро Порошенко підписав документ, який дозволяє іноземним інвесторам претендувати на громадянство України....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

Один із найбільших провайдерів відключив телеканали групи "Інтер"

Телекомунікаційна група "Тріолан" припинила ретрансляцію телевізійних каналів групи "Інтер"....