Як зробити свій будинок комфортним для життя - поради з ОСББ

Є в Харкові будинок. І мешканці живуть у ньому. Точніше, власники – так називає голова правління ОСББ «Альма-Центр» Юлія Самойлова своїх сусідів по будинку. І наполягає на цьому – не сусіди, не мешканці, а саме власники. Тому що лише власники могли зробити те, від чого вкрай розгубилися чиновники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Втім, усе по порядку. Отож будинок цей звичайний, 110-квартирний, радянського зразка. І створили мешканці об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, і вирішили утеплитися, бо ж зими стоять холодні, а вартість тепла підвищується. А на дворі був 2011 рік. І пішли вони до міської влади, і почали умовляти: давайте, ви допоможете нам багатоповерхівку нашу утеплити, і подамо ми приклад, і все місто почне утеплюватися. І буде всім нам радісно та затишно: і місто почне менше тепла споживати, і нам добре – почнемо ми менше платити та краще жити.

Думала-вирішувала міська влада, до Києва дзвонила-писала, та й про себе не забувала подбати. Чи то тиждень, чи місяць минув, кличуть Юлію з товаришами до обласного Управління житлово-комунального господарства та кажуть з хитрою усмішкою: радійте, мешканці-власники! Вишукали ми кошти чималі для утеплення будинку вашого. А грошей ми дамо вам суму небачену – 2 мільйони гривень. А ви лише 500 тисяч вкладіть – і ремонту всього буде аж на 2,5 мільйони!

Оце так! – зраділи власники. Оце від держави допомога, оце подарунок! Зробимо ж ремонт якісний, та на віки, щоб і онукам нашим вистачило. Надумали вже починати, та де там. Чиновники їм пояснюють: не буде по-вашому добре, а буде по-нашому – як уже буде. Ви свої півмільйона нам віддасте, а ми вам за це і матеріали самі надамо, і підрядника знайдемо, і роботи проведемо – все, таким чином, буде у вас пречудово. Без усілякої вашої участі.

Ой, стійте! – почали галасувати власники. Чекайте-чекайте! Тобто, як це – без нас? Це ж наш будинок! Це нам у ньому мешкати! Чиновники на те відповідали – це ж бо і наші грошики, і ми їх витрачатимемо, як хочемо, а не як вам треба.

І замислилися власники. Та не лише замислилися, але й розпитувати-дізнаватися почали. Земля чутками повнилася, і от що власники дізналися: із 2 мільйонів обіцяних гривень значну частину відкатами вони нібито мають віддати чиновникам.

До того ж і матеріали власники вибирати не можуть, і підрядники їм будуть визначені. Одразу зрозуміло стало, що утеплювач буде завтовшки не 80 мм, як треба, а 50 мм, і за якістю робіт не прослідкувати. Попросили допомогти з дотацією незаможним, що мешкають у будинку, - відмова. Спробували запросити для участі в тендері сторонніх підрядників – так «своя» для чиновників компанія виставила вдвічі занижену ціну, – який уже тут чесний тендер!

Оце ні! – сказали власники. Не бувати цьому! – заявила Юлія Самойлова. Приїхала вона до Мінрегіонрозвитку та каже: «Якщо чиновники хочуть відкатів – то це без нас».

Заціпеніли міністерські чиновники: людям 2 мільйони дають, а вони відмовляються. Ніколи такого раніше не бувало. Вперше, мабуть, власників на власні очі побачили. Не мешканців, не сусідів, а саме – власників квартир, будинку та господарів свого життя.

Минуло вже чотири роки. За цей час Юлія з товаришами утеплили будинок більше ніж на половину: 2,5 тисячі квадратних метрів з 4 тисяч. Матеріали самі купують – зі знижкою. Підрядника самі обирають – і замінюють, якщо щось не так робить. Якість робіт самі перевіряють – і вона гідна. Зараз, розповідає Юлія, на решту 1,5 тисячі квадратних метрів зовнішнього утеплення їх ОСББ бере кредит. Бере в банку, з підтримкою нової державної програми повернення 40% тіла кредиту. Тільки тепер нема вже чиновників із корупційною складовою – є відносини власників та банку, з підтримкою від держави. ОСББ збирає на рік приблизно 140 тисяч гривень так званого стабілізаційного фонду – з кожної квартири в середньому по 100 гривень на місяць, На ці кошти і здійснюються всі необхідні планові роботи з утеплення: і пластикові труби поставили, і дах замінили, тепер уже фасад утеплюють. І питання щодо підтримки незаможних у своєму будинку також вирішують самі.

Тож чиновницьке свавілля перемогти можна. Аби лишень були у вас сила та гідність. Гідність від дармової мильної бульбашки відмовитися та сила перебрати на себе управління будинком та життям власним. Юлія Самойлова та її друзі це довели і інших тепер на добрий розум наставляють. Маргарита БАЛЬМІНА, Національний прес-клуб «Українська перспектива»

Рекомендуємо прочитати

Кабмін спрогнозував курс гривні на три роки. Чому Уряду вигідна девальвація гривні?

Такий прогноз рік тому давав керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб, коментуючи анонсоване Кабміном підвищення «мінімалки»....

Це може бути цікавим

​Сміттєва криза в Львові: як львів'яни стали заручниками політичних ігор

Керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб розповів, як цю ситуацію використовують у політичних іграх та чому мер Львова Андрій Садовий несе персональну відпов....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

​"Батьківщина" Києва проти розбазарювання земель Труханового острову - заблокувала трибуну

Завдяки блокуванню трибуни Київради фракцією «Батьківщина» з порядку денного пленарного засідання знято питання про розбазарювання земель Труханового острова....