Експерти: Закон про конфіскацію майна Януковича - популістський

Парламентська експертна група проаналізувала понад 150 законопроектів, поданих до Верховної ради, на їх відповідність праву Європейського союзу і відкидає звинувачення автора скандального законопроекту про позасудову конфіскацію майна Януковича, народного депутата Тетяни Чорновіл нібито в упередженості та «анонімності» парламентських експертів. (Відповідну позицію Т.Чорновіл висловила у блозі на сайті «Українська правда»).

«У країнах Євросоюзу будь-який документ, який не відповідає європейському праву, не може бути прийнятий, без жодних дискусій. На жаль, в Україні ще немає розуміння, що не можна інтегруватись до ЄС з «дрімучими» законами. Наші юристи-міжнародники вивчають кожен законопроект на відповідність стандартам ЄС. За два місяці ми провели величезну роботу - дослідили понад 150 законопроектів з різних сфер, розписали по кожному – де що треба змінити. Так, ми, дійсно, зробили висновок, що законопроект авторства Тетяни Чорновіл №3025 нехтує як європейським, так і українським правом. Експерти нашої групи застерігають: без рішення суду майно колишнього президента та його поплічників не може бути конфісковано. Більше того, існує процедура заочного судочинства, і її потрібно було б застосувати, про що ми також наголосили. Чому автори законопроекту не хочуть внести поправки до поданого законопроекту, щоб позбавити Януковича шансу оскаржити конфіскацію майна в європейських судах як таку, що суперечить міжнародному праву? Легше прийняти популістський закон і дозволити Януковичу отримати відшкодування від держави Україна? Ми готові до публічної дискусії з цього питання за участі широкого кола експертів, в тому числі експертів з ЄС, громадськості. На цьому прикладі мусимо довести, що важливо розпочинати мислити та жити за європейським правом, навіть якщо комусь не все в ньому подобається», - заявив координатор Парламентської експертної групи Денис Черніков.

«В Україні дуже важко знайти юристів-міжнародників, які досконало знають європейське право, це дефіцитні спеціалісти. До складу ПЕГ таких спеціалістів ми відбирали на конкурсі. Конкурс і зараз відкритий, ми продовжуємо розширювати коло експертів, просимо фахових юристів-міжнародників надсилати свої резюме. На сьогодні в ПЕГ працюють експерти: Тетяна Анакіна, Наталія Галецька, Вікторія Бойко, Олександра Карпенко, Олексій Кононов, Ольга Рябуха, Юлія Хорт, Євген Кравчук та інші. Є три координатора групи. Звинувачення Т.Чорновіл, що наша група начебто «анонімна», відверто дивують. Перед нами не стояло завдання робити публічний імідж окремим юристам, чи ПЕГ загалом, головне – з’ясувати, які законопроекти відповідають європейським нормам, які – ні і обґрунтувати свої висновки, вивчити практику ЄС, надати рекомендації», - пояснює координатор Парламентської експертної групи, президент Фундації «Відкрите суспільство» Леся Шевченко.

Як відомо, ПЕГ проаналізувала законопроект №3025 «Про особливий режим спеціальної конфіскації майна» авторства народних депутатів Т.Чорновіл та Олега Барни. Юристи дійшли висновку, що документ не відповідає ст. 14 Конституції України, ст. 96-1 Кримінального кодексу України, ст. 100 Кримінально-процесуального кодексу України. Також законопроект суперечить Директиві 2014/42/ЄС про заморожування та конфіскацію засобів злочинів та доходів, отриманих злочинним шляхом в Європейському союзі, яка визначає поняття «конфіскація» як остаточне позбавлення майна за рішенням суду в зв’язку з кримінальним злочином, у випадках хвороби або переховування існує процедура заочного осудження.

Експерти ПЕГ наголошують, що в українському законодавстві теж є можливість прийняття судових рішень за умови переховування звинувачених осіб, втеча «діячів» минулої владине робить неможливою конфіскацію їхнього майна, необхідно лише чітко дотримуватися визначеної законом процедури. Натомість законопроект №3025 пропонує запровадити особливий режим спеціальної конфіскації грошових коштів та/або іншого майна усуненого з поста екс-президента Віктора Януковича, а також низки екс-урядовців та бізнесменів без судового рішення, що ставить під сумнів легітимність такого рішення з т.з. права ЄС.

Довідка: За ініціативи Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції та Фундації «Відкрите суспільство» створено Парламентську експертну групу з євроінтеграції, яка проводить експертизу поданих до парламенту законопроектів щодо їх відповідності європейському праву. Є три координатори ПЕГ: Петро Кошуков, Леся Шевченко, Денис Черніков.

Рекомендуємо прочитати

Хакеры Путина подверглись атак

"Новая наступательная операция Microsoft теснит хакеров российского правительства, стоящих за вмешательством в прошлогодние выборы; она установила более 120 новых мише....

Це може бути цікавим

Українців попередили про грози, град та шквали у неділю

У неділю, 23 липня у центральних та південних, вдень - у західних та східних областях місцями грози....

загрузка...

Схожі публікації

Дивіться, що пишуть

У Єгипті 28 осіб засудили до страти

В Єгипті суд засудив до страти через повішення 28 можливих ісламістів, причетних до вбивства генерального прокурора країни Хішама Баракат....